Kuchyně

Kuchyňská linka na míru, nebo sériově vyrobená? Která je pro vás ta pravá?

Od   | 

Výběr kuchyňské linky vás hned zpočátku staví před složitou otázku. Je lepší kuchyňská linka na míru, nebo ze sériové výroby? Odpověď samozřejmě není jednoznačná. Možná vám naše tipy pomohou zvolit tu, která bude pro vás nejvhodnější.

Než učiníte rozhodnutí o koupi, je důležité promyslet si spoustu detailů. Jde především o uspořádání sestavy, prostor, kde chcete mít dřez a kde spotřebiče, a jednu z hlavních rolí hrají i finanční možnosti. To určí materiál, dekor, vnitřní vybavení, a protože jen málokdo má rozpočet neomezený, tak i okruh výrobců. Velkou měrou ovlivňují právě finance i to, zda půjdete do kuchyňského studia pro sestavu, kterou mají v nabídce. nebo oslovíte někoho, kdo vám vytvoří naprosto originální kuchyň na míru.

V kuchyni letí senzorové baterie

 

Na sériovou kuchyňskou linku nemusíte čekat

Hotové kuchyňské linky představují nejdostupnější variantu. Jsou již hotové a vy si je jen vyberete a čekáte, až vám je dovezou a namontují (pokud si je nemontujete sami). Oproti dřívějšku už rozhodně neplatí, že jsou méně kvalitní nebo nejdou nikterak přizpůsobit, protože dnes se prodávají různé variabilní skříňky a police. Z toho vyplývá, že ani dřez či spotřebiče nemusí nutně zůstat na stejném místě jako předtím. Elektrické vedení zůstane hezky ukryté za skříňkami. Ani digestoř nepředstavuje problém díky existenci recirkulačních modelů. Do korpusů bez problémů koupíte nejrůznější vychytávky v podobě výsuvných kontejnerů a zásuvek apod. Nejdou ale přizpůsobit úplně a vždy platí nějaké omezení. Každý prodejce bude mít jen určitý rozsah barev, materiálů a vzhledu, takže jste výběrem vždy trochu omezení.

Při výrobě korpusů dodržují výrobci rozměrové moduly, které platí i pro stavby a stavební materiály. Pokud má modul 60, 30 nebo 15 cm, neměl by vzniknout problém s umístěním sériové linky do jakékoliv místnosti.

Malá sériová kuchyně může působit moderně a obsahovat vše, co je pohodlnému vaření třeba. Zdroj: Ikea

Pozor na příliš levná řešení

Sériová kuchyňská linka může být velmi levná, jen podle ceny byste ale rozhodně vybírat neměli. Sestavu nevybíráte na pár měsíců, ale na spoustu let. Šetřit můžete maximálně v případě, kdy vybíráte linku někam na chatu, kde trávíte jen pár týdnů v roce. Levné kuchyně za pár korun jsou k dostání v nejrůznějších provedení a nejčastěji se v té nejlevnější kategorii setkáte s dvěma druhy materiálů: laminované dřevotřísky (LTD) a dřevovláknité desky (MFD). Nevýhodou lacinějších kousků je menší tloušťka, šroubované konstrukční spoje, pracovní deska z více kusů, kam snadno vnikne vlhkost do spojů a další potíže. Proto před koupí řešte záruku a dopravu u reklamace (aby byla zdarma a neplatili jste jí vy).

Nezapomínejte ani na kvalitní výsuvné systémy. Zdroj: Blum

Kuchyně na míru je jen vaše

Kdo chce mít doma naprostý originál nebo bydlí v bytě s atypickými rozměry, je pro něj ideální volbou kuchyňská linka na míru. Největší výhodou je její variabilita, protože máte možnost vyhrát si s rozmístěním skříněk, materiály, barvami, vnitřním uspořádáním, kombinací různých funkčních řešení apod. Výrobci takových sestav vám mnohem lépe dokážou vyjít vstříc. Ve většině případů stojí ovšem taková práce mnohem více peněz, počítejte s částkou, která se vyšplhá bez problémů nad sto tisíc bez spotřebičů a její realizace trvá klidně několik měsíců. Výsledek je ovšem přesně to, co jste si přáli a ve vysoké kvalitě materiálů a provedení. 

U vlastního návrhu můžete vybírat z obrovské škály nábytkových dvířek. Zdroj: Trachea

Pár rad k výběru jakékoliv kuchyňské linky

Ať už vybíráte sériově vyráběnou kuchyňskou linku, nebo si ji necháte vyrobit na míru, některé parametry platí vždy. Snažte se volit raději univerzální kousky, aby ladily s obklady. Neutrální tóny se lépe hodí k různým doplňkům. Výšku linky byste měli volit kolem 85 cm u lidí do 170 cm. Vyšší potřebují kolem 90 cm od země. Nezapomínejte také na základní trojúhelník v kuchyni, tedy praktické rozdělení jednotlivých zón – dřez, lednice a sporák. Rozdělte si kuchyň na několik částí, ideálně část pro skladování potravin, část na umývání a přípravu ingrediencí a část na vaření. Nezapomeňte, že také potřebujete dostatek světla. Přímo nad pracovní desku nechte umístit kvalitní bodová svítidla a oblíbené a moderní jsou v současné době LED pásky, které mohou svítit zespodu na lince, v šuplíkách i na policích.

Plánujte

Která kuchyňská linka je lepší? Na takovou otázku není správná odpověď, protože obě varianty mají svá pro a proti. Záleží především na vás a vašich představách. Výroba na míru vám dává volnou ruku a můžete si přát prakticky cokoliv, co lze. Na druhou stranu i ve světě sériových linek je dnes už nabídka tak široká, že si jistě vybere i nejnáročnější zákazník. I když jsou obvykle kuchyňské linky na míru dražší, ani to není pravda ve všech případech. Největším plus tak zůstává především naprostá originalita a jedinečnost. Máte doma něco, co nikdo jiný nemá. Aby však vaše kuchyň nebyla jen hezká a jedinečná, ale zároveň i praktická, musíte také dobře plánovat.

Vyzkoušet můžete i betonovou stěrku.
Zdroj: Němec luxusní povrchy

Fotogalerie

 

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login