Kuchyně

Kuchyňská dvířka aneb jak rychle převléknout kuchyni

Od   | 

Čím se řídí výběr kuchyňské sestavy? Vzhledem. Teprve až potom přemýšlíme nad konkrétním uspořádáním a vnitřním vybavení.

Ať už si vybereme rustikální nebo moderní styl, měl by nás zajímat způsob provedení, jakým jsou vyráběna kuchyňská dvířka. Zásadně ovlivňují konečný vzhled a jsou jedním z určujících momentů kvality i konečné ceny.

Imitace dřeva v podobě fólie na MDF. Zdroj: Euromobili

Na několik způsobů

Spotřebitel musí vědět, jakému povrchu dá přednost a kolik hodlá do sestavy investovat. Podle těchto měřítek se může soustředit na jednotlivé provedení. Preferuje-li dřevo, pak může mít dvířka z masivu, popřípadě kombinaci masivu s dýhou dřeva. Používají se tvrdší dřeviny, např. jasan, jilm, dub, třešeň ad.,  oblibě se těší exotické dřevo (zebrano, bambus, palisandr, indická třešeň tineo aj). Takové provedení patří k finančně náročnějším, hledáte-li levnější variantu, která velmi zdatně imituje přírodní vzezření, pak řešení existuje.

Kuchyňská dvířka s dýhou ořechu. Zdroj: Le bon

Dvířka mohou být opatřena takzvanou termofólií (na MDF desce) či laminem (na dřevotřísce), které jsou nabízeny v široké škále barev a dezénů. Můžeme si pořídit imitaci dřevin, přírodního kamene, kovový vzhled (hliník) ale i barevné pojetí. Nahradíme tak laky, které dvířkům také sluší. Laky jsou nabízeny i v matném provedení.

Velmi efektní je také nalepit některý z materiálů přímo k základové desce z dřevotřísky. Použít můžeme například pláty z nerezu, hliníku či desky skla.

Dvířka kuchyně ve stylu vintage doplňte kovovými úchytkami. Zdroj: Diesel

Mít za co vzít

Standardně otvíráme dvířka i zásuvky běžnou úchytkou připevněnou čelně k desce, na výběr jsou nejrůznější materiály i tvary. Velkou měrou jsou zastoupeny úchytky z kovu, nejčastěji z hliníku, jehož předností je i snadná údržba. Praktický i barevně atraktivní je nikl, nabízený s matným nebo kartáčovaným povrchem. Léty prověřená je nerezová ocel v lesklé či matné podobě. Na trhu najdeme i jiné slitiny kovů v mnoha povrchových úpravách (lakované, chromované, leštěné ad.). Zvláště u sestav s dřevěnými dvířky (nebo s imitací dřeva) působí pěkně úchytky ze stejného materiálu, případně kombinace kov/dřevo. Nabízeny jsou také výrobky z plastu od průsvitného provedení po nejrůznější barvy, dopřát si můžeme i provedení z umělého nebo přírodního kamene.

Ti, kteří hledají jiný způsob otevírání, mohou zvolit integrované úchytky, eventuálně dotykové. Díky nenápadnému začlenění do sestavy, nechávají obě varianty vyniknout tvarům i povrchovému provedení. Otázkou pak zůstává jejich praktičnost, zvláště v kuchyních kde se často vaří a uživatel ne vždy čitýma rukama skříňky otevírá a zavírá. Údržba integrovaných úchytů je samozřejmě náročnější, dotykové provedení, kdy dvířka otevíráme pomocí tisknutí v určitém bodě, je na tom podobně.

Výběr úchytů závisí na celkovém vzhledu kuchyně, pamatovat bychom měli i na bezpečnost, aby se prvek, zvláště v rodinách s malými dětmi, nestal zákeřnou zbraní. A nezapomeňte na praktičnost. Vždyť taková pěkná úchytka v podobě robustní či subtilní tyče může zastat také funkci držáku utěrky.

Dotykové otevírání dvířek je náročnější na údržbu. Odměnou je ale čistá linie kuchyňské sestavy. Zdroj: Trachea

Skryté detaily

Dveře u skříněk musí bez úhony vydržet v průměru 100 000 pohybů sem a tam, což odpovídá 14 otevřením a zavřením denně po dobu 20 let. Provoz má být pohodlný a tichý, panty dvířek by měly umožňovat otevření přes 90 stupňů, aby uživatel mohl pohodlně ukládat nebo vyjmout požadované předměty. Zásuvky nebo spížní skříně mohou být vybaveny plnovýsuvy, které dovolují vysunout celý obsah, takže uživatel má absolutní přehled, zároveň s ním může pohodlně manipulovat. Brzda pak automaticky zpomalí uzavření, takže se vyhne ranám, nepříjemným zvukům nebo i  vysypání obsahu.

Některá kuchyňská studia nebo truhláři nabízejí méně standardní materiály, tehdy se ptejte na jejich zkušenost s údržbou a životností. Jejich volbou získáte originální sestavu.

Dvířka mohou být větší než je korpurs, tehdy je otevíráme zasunutím ruky za horní hranu dvířek. Zdroj: Euromobili

Srovnejte ceny od nejlevnějších výše

(srovnání je obecné, záleží na velikosti sestavy, detailech, ale i výrobci)

  1. laminát na dřevotřísce
  2. fólie na MDF desce
  3. dýhy dřeva na MDF desce
  4. rámeček z masivu dřeva a dýha na MDF desce
  5. MDF deska s lakem (technologie vysokého lesku), masiv dřeva

Úchytky vybírejte s ohledem na vzhled sestavy. Zdroj: Ballerina

Údržba

  1. Dvířka lze běžně omýt vodou se saponátem.
  2. Některé kování umožňuje dvířka vyjmout z pantu.
  3. Čelní díly zásuvky může být snímatelný.
  4. Integrované úchytky se díky zapuštění nesnadněji čistí.
  5. U dotykového otevírání se smiřte s často zašpiněnou částí v místě otevírání.

Rozhodnete-li se pro černá dvířka, zvolte na nich rastr. Barva se opticky rozdělí.

Fotogalerie:

S odborníkem na téma, zda zvolit kuchyni z dýhy dřeva nebo masivu


You must be logged in to post a comment Login