Kuchyně

Kuchyně s vůní levandule. Zařiďte ji v Provence stylu!

Od   | 

Venkovský styl kuchyně se sice spíše hodí do venkovských domů, zařídit se však dá i ve městě. Stačí dodržet několik (ne)psaných pravidel a můžete se i uprostřed paneláků cítit jako ve slunné Provence. 

V kuchyni ve stylu Provence se hodí keramický dřez

Při zařizování si uvědomte, jaké materiály a barvy se k typickému Provence stylu hodí. Vybírat můžeme z přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen, keramika, kov s patinou, ale i cihly. Při malování zdí bychom měli volit barvy jako je krémová, světle hnědá, nebo bílá v kombinaci s pastelově modrou, zelenou, fialovou, či růžovou. Právě tato kombinace vypadá romanticky a je pro francouzský venkov typická.

K Provence kuchyni ve vanilkové barvě se hodí doplňky v pastelových odstínech

 Vybíráme nábytek

Při výběru kuchyňské linky dbejte na to, aby byl nábytek v bílé, šedé nebo vanilkové barvě, ze které prosvítá kresba dřeva. Rámečková či jinak zdobená dvířka budou vypadat báječně. K podtrhnutí Provence stylu zvolte zdobné kovové úchytky. Při dostatečném množství místa je možné doprostřed kuchyně umístit ostrůvek, nad kterým může být zavěšeno nádobí.  Nezapomínejte i na otevřené police či komody s prosklenými dvířky, kam se vystavují talíře, hrnce, pánve, hrnky a dekorace. Vhodné jsou kořenky, okrasné květníky, prkénka, konvička ad.

Francouzský venkovský styl si zakládá na vystavování barevného nádobí a ostatních dekorací

Při zařizování jídelny, ať už je propojena s kuchyní, či oddělena, je důležité pořídit bytelný dřevěný stůl. Ten můžete vyšperkovat ubrusem, čímž získá typický venkovský vzhled. Ke stolu zvolte dřevěné židle se sedáky z pleteniny a vysokými opěradly. Pokud v jídelně naleznete alespoň trochu volného místa, doplňte místnost typicky starým, dřevěným příborníkem.

Typická Provence jídelna s krémovými zdmi a pastelovým nábytkem a doplňky

A nakonec doplňky

Bez nich by to nešlo! Chybět by neměly typické misky, nádobí, talíře, hrnky, nebo skleničky, keramické doplňky, či bílý nebo krémový porcelán. Příjemnou atmosféru vytvoří i svícny a voňavé svíčky. Dřevěná prkýnka, či jiní pomocníci v kuchyni se do venkovského stylu skvěle hodí. Nezapomeňte na kuchyňskou linku i jídelní stůl umístit vázu s levandulí! Jako dekorace se dá využít i usušený svazek levandule zavěšený na háček. Do venkovského stylu můžete ladit i záclony a závěsy či prostírání do jídelny. Pořiďte proutěné nádoby místo plastových krabiček. Všechny tyto “drobnosti” vytvářejí tolik chtěný francouzský Provence styl.

Vhodný je oprýskaný vzhled nábytku

I takto zavěšené, pastelově barevné utěrky dělají tu správnou atmosféru

Fotogalerie


You must be logged in to post a comment Login