Kuchyně

Kuchyně velí: „Buďme si blíž!“

Od   | 

Současný kuchyňský trend zjevně vychází z naší dlouholeté potřeby potkávat se, scházet se, komunikovat a vůbec být víc spolu. Už se nenosí model – žena zavřená v kuchyni, muž v obýváku a děti v pokojíku.

Dřevo v dekoru starého dubu a vysoce lesklý modrý lak Indigo, to vše najdete v dokonalé symbióze u nové kuchyně značky Schüller.

Dřevo v dekoru starého dubu v kombinaci s modrým lakem indigo patří do větších kuchyní

Celý den jsme všichni z domu pryč, a tak není divu, že když se v pozdně odpoledních hodinách dostaneme domů, tyto chvíle chceme trávit společně. Takže držme se trendu a nastěhujme se do obytné kuchyně, tak jak to kdysi dělávali naši předci, kteří k sobě měli mnohem blíž. Co si ale pod pojmem obytné kuchyně představit a jak na to? Je to jednoduché, prostě pro kuchyň vyčleníte největší místnost v bytě, bude-li potřeba, vybouráte příčky, a do takto vzniklého prostoru nastěhujete kuchyň, jídelnu i obývací pokoj. Vznikne vám tak velmi příjemné živé prostředí, kde se může odehrávat valná část rodinného života.

V kuchyňských policích už nemusíte mít pouze nádobí, spotřebiče a kuchařské knihy, klidně si vystavte i umění a věci, které jsou obvyklé třeba pro obývák. Nová kuchyň značky Leicht v matném bílém provedení.

V kuchyňských policích už nemusíte mít pouze nádobí, spotřebiče a kuchařské knihy, klidně si vystavte i umění a věci, které jsou obvyklé třeba pro obývák.

Kombinujeme, ladíme a sjednocujeme

Úskalí toto řešení samozřejmě také má. Bude potřeba vzájemně sladit nábytek a veškeré další zařízení, aby vám vznikl opravdu harmonický a oku lahodící prostor. Proto se trendy kuchyňského nábytku odklánějí od příliš výrazných barev a nápadné kresby pohledových ploch, jak to bylo módní ještě donedávna. Logicky tedy převažuje nadčasová bílá barva a světlejší odstíny tlumených barev, stejně tak jako se stále nosí dekory dřeva, tentokrát ve světlých tónech a jemných dekorech. Často se kombinuje barva se dřevem nebo maximálně dva barevné odstíny. Barvy a dezény použité na kuchyňské sestavě by se měly objevit na nábytku v pokoji a jídelně. Celek pomohou barevně i designově sjednotit textilie a doplňky.

Celou reportáž o trendech v kuchyních najdete ZDE

Stejně tak jako barevné ladění je potřeba, aby se k sobě v takto otevřeném prostoru hodil i styl nábytku. Také z této potřeby vycházejí výrobci kuchyní a kuchyňským skříňkám dávají neutrální vzhled, který se dobře kombinuje. Nepřekvapí vás, že kuchyň zcela nenápadně a přirozeně přechází v police s knihami a hned ve vzdálenosti několika dalších centimetrů je zakomponovaná televize. Vše se tak plynule prolíná a příjemně se propojuje. Dvířka trendových kuchyní jsou spíše větší s hladkými plochami a pokud možno s úchytkami integrovanými do hrany, nebo bezúchytková, která se otvírají takzvaným push systémem, kdy stačí na plochu zlehka zatlačit rukou či kolenem a ona se pozvolna otevře. Sestavu horních a spodních skříněk mohou doplňovat vestavěné velké potravinové skříně a skříňky s integrovanými spotřebiči. Chladničku, troubu, mikrovlnku a myčku je tedy dobré spíše „schovat“, než umístit do kuchyně jako samostatně stojící spotřebič. To platí i o odsavači, který se z nástěnné verze pomalu přesunuje do pracovní desky, nebo nad varný ostrůvek, kde naopak plní funkci designového doplňku v podobě lustru, industriálního tubusu nebo jiného atraktivního tvaru, pěkně vyvedeného v kovu nebo skle. Pomyslně oddělit kuchyňskou část od té obytné může varný ostrůvek nebo barový pult. Řešení s ostrůvkem nebo barem, na něž často navazuje jídelní stůl, posunuje kuchyň opět o krůček dál k trendu žití v jednom obytném prostoru. Dnes je moderní vařit společně, což se může odehrávat na ostrůvku. Ani kontakt s rodinou či případnou návštěvou neztrácí hospodyňka díky varnému ostrůvku.

Novinkou značky Scavolini je futuristická kuchyň FluxSwing, jejíž celý jeden modul tvoří v levé části kuchyň a v pravé části obývací stěnu. Jídelní a pracovní místo řeší ostrůvek vklíněný do středu „stěny“.

Futuristická kuchyň FluxSwing, jejíž celý jeden modul tvoří v levé části kuchyň a v pravé části obývací stěnu. Jídelní a pracovní místo řeší ostrůvek vklíněný do středu „stěny“.

Kuchyňský ostrůvek je častým řešením pro spojení kuchyně s obývákem

Jedním z nejběžnějších řešení, jak se elegantně propojí kuchyně s obývákem je pomocí kuchyňského ostrůvku. Jeho výhodou je zejména zastínění přímého pohledu do kuchyně, takže místnost na první pohled působí uklizeně, a to i přesto, že je v ní nepořádek. Další předností je rozšíření úložného prostoru a častokrát zastupuje i funkci stolování.

Celou reportáž o kuchyňském ostrůvku najdete ZDE

Skříně i spotřebiče v plné výbavě

Ruku v ruce s vzhledem kuchyně jde i její funkčnost a ani ta tentokrát nezaostává. Útroby skříněk nabízejí úctyhodné úložné prostory, výsuvné zásuvky jsou konstruované na vysokou hmotnost a vybavené variabilními pořadači, servo pojezdy řídí otvírání a zavírání automaticky. Mechanismy s plným výsuvem a tlumené dojezdy jsou samozřejmostí. Důraz je kladen na maximální pohodlí, přehlednost a bezpečnost. Spotřebiče mají intuitivní dotykové ovládání a nabízejí takové funkce, že někdy stačí použít jeden dotyk a vše si obstarají samy. Hospodyňka se pak může věnovat příjemnějším činnostem, než je obsluha spotřebičů.

Barový pult rozšiřuje odkládací prostor při vaření a zároveň poskytuje místo pro rychlé občerstvení.

Barový pult rozšiřuje odkládací prostor při vaření a zároveň poskytuje místo pro rychlé občerstvení.

Ať už se rádi přizpůsobujete trendům, či nikoli, myslete na to, že kuchyň je poměrně vysokou investicí, jejíž výsledek budete mít na očích několik let. Vyberte si tedy takovou, která vám po všech stránkách sedne, a to bez ohledu na to, zda je zrovna in.

Foto: Scavolini, Febal, Hanák nábytek, Lago, Schueller

You must be logged in to post a comment Login