Kuchyně

Kuchyně ve stylu našich babiček pohladí po duši. A stále jsou trendy

Od   | 

Vzpomínáte na útulnou a romantickou kuchyni u babičky na vesnici? Přestože v dnešní době pojímá většina lidí vaření pouze jako nutné zlo, kuchyně ve venkovském stylu se vrací stále více do našich domácností. A není divu, díky svému kouzelnému vzhledu zahřeje u srdce a příprava pokrmu je hned o něco veselejší.

Nemusíte se bát ani současné, moderní černé barvy. Zdroj: Pinterest

V první řadě vhodný materiál

Aby romantická kuchyně vypadala tak, jak má, je zapotřebí mít dostatek prostoru a zvolit vhodný materiál. Prim hraje dřevo doplněné o patinu, keramiku, nebo kámen. Venkovská kuchyně zkrátka musí být ze dřeva, které můžeme nakombinovat patinovými úchytkami, kamenným obkladem na zdech, nebo keramickými zády kuchyně. Opomínat nesmíme ani podlahu, která by měla být taktéž dřevěná, nebo alespoň v dekoru dřeva. Pokud se rozhodnete pro imitaci dřeva, je ideální například vinylová podlaha, nebo dlažba, kde na první pohled vůbec nerozeznáte, že se nejedná o pravé dřevo. Oproti dřevu je také vinyl, nebo dlažba jednodušší co se údržby týče a zároveň patří mezi odolné materiály.

Baterií podtrhnete celkový styl kuchyně, zdroj: Dornbracht

Nezapomínejte na vzhled kuchyně

Zavzpomínejte, jak přesně vypadala kuchyně u babičky. Rozhodně měla spoustu horních a dolních skříněk, dvířka byla tvarována a speciálně vyřezávána. V převážné většině byly horní skříňky vybaveny čirým sklem, díky kterému sloužily jako vitrína, a proto sem bylo umísťováno to nejhezčí  nádobí. Proto na tyto maličkosti při výběru kuchyně nezapomínejte. Stejně důležité jsou i úchytky, které pokud zvolíte v patinovém provedení, rustikální styl pouze podtrhnete. Neobvyklostí nejsou ani různě kombinované úchytky, které by však měly vcelku ladit. Volné stěny využijte pro otevřené police, kde se bude vyjímat nejrůznější koření, bylinky, nebo originální nádobí. 

Římské rolety a plisé jsou trendy. Jak na ně?

Stěny jsou základem pro barevné sjednocení místnosti. V rustikálním stylu volíme vždy jemné a přírodní barvy, jako je smetanová, bílá, světle šedá, krémová, nebo pudrově růžová. Sáhnout můžete i po pastelových tónech barev, ty by však měly být opravdu ve světlém odstínu. Na záda kuchyně aplikujte příjemný keramický, nebo kamenný obklad, který kuchyni zútulní. Kámen se skvěle hodí také pro pracovní desku. 

Prosklené horní skříňky, i vyřezávaná dvířka jsou hlavním prvkem venkovské kuchyně.
Zdroj: Nobilia

Do typické kuchyně babiček rozhodně patří i jídelní stůl, u kterého se sejde celá rodina. Takový stůl, by měl rozhodně ladit s kuchyní, a proto zvolte ideálně masiv, nebo jeho imitaci. Součástí venkovské kuchyně bývá také kuchyňský ostrůvek, který však potřebuje dostatek volného prostoru. Jeho minimální rozměr by měl být alespoň 120 x 80 centimetrů. Pokud na kuchyňském ostrůvku chceme vařit, mýt nádobí, nebo umístit barový pultík, je vhodně volit rozměr alespoň 240 x 80 cm. 

A co spotřebiče?

Aby bylo vše dotaženo do naprostého detailu, pamatujte také na sladění spotřebičů se stylem celé kuchyně. Na trhu najdete stylové varné desky, ale i ostatní vestavěné, nebo klasické spotřebiče v rustikálním designu. Nezapomínejte, že klasikou starých kuchyní bývala digestoř s komínem. Také vzhled dřezu je velmi důležitý a moderní pojetí by ve venkovském stylu působilo jako pěst na oko. Dejte přednost keramickému dřezu s baterií, která do místnosti vnese to pravé kouzlo.

Důležité je sladit také spotřebiče. Zdroj: Smeg

Romantické pohlazení na konec

Kuchyni nesmíme zapomenout vyzdobit nejrůznějšími drobnostmi, které prostoru dodají romantickou atmosféru. Otevřeným poličkám sluší originální nádobí, kořenky, nebo dekorace. Stěny zase pěkně doplní zavěšené pánve, nebo kastroly. I takové maličkosti, jako jsou dřevěná prkénka, váza čerstvých květin, nebo ošatka na pečivo a ovoce udělají velké divy. Prázdná nenechávejte ani okna, kam se hodí krajkové záclony a originální závěsy s květinovým, nebo kostkovaným motivem.

Vyzdobte poličky, zavěste pánve na zeď a přidejte vázu s květinami. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

Navštivte s námi půvabnou hájenku

 

 


You must be logged in to post a comment Login