Kuchyně

Kuchyně ve skandinávském stylu jsou na pohled strohé, přesto jsou útulné

Od   | 

Skandinávie je proslulá nedostatkem světla v zimním období, zejména proto se snaží tamější obyvatelé interiéry všemožně prosvětlit. Výjimkou nejsou ani kuchyně, jejichž styl je svěží a čistý, avšak nadmíru funkční.  Pojďte nahlédnout pod jejich pokličku.

Matná černá v kombinaci se dřevem působí velmi elegantně

Teplo domova voní po dřevě

Skandinávci upřednostňují kuchyňské linky z masivního dřeva teplých odstínů. Pokud ale netoužíte po celodřevěném vzhledu, sáhněte také po bílé, šedé či modré barvě, do kterých můžete linku zahalit. Výborně vypadá kombinace barev a dřeva, prostor je hned veselejší. Zajímavý detail vytvoří zase dýhování. Oplatí se však investovat do masivu, jde o nestárnoucí klasiku a dřevo je zkrátka ve skandinávském interiéru základem. Napodobeniny by mohly působit lacině.

Zdroj: Decoland

Skandinávský styl je především přírodní, tudíž je upřednostňována i dřevěná podlaha. Zvolit můžete masivní, také klasickou třívrstvou nebo i dvouvrstvou podlahu s nášlapnou vrstvou ze dřeva. Do módy se opět vracejí parkety, které v takto laděném interiéru vypadají pěkně. Ty jsou oblíbené hlavně kvůli dostupnosti, ceně a dlouhé životnosti. Pokud po takové podlaze netoužíte, zkuste třeba keramické dlaždice nebo vinyl.

Otevřený prostor a chytré řešení

Pokud je něco pro severské kuchyně typické, tak je to propojení kuchyně s jídelnou. K tomuto účelu skvěle poslouží třeba varný ostrůvek. Kromě toho, záleží ještě na plné funkčnosti, což v zásadě znamená, že by kuchyň měla splňovat všechny potřeby domácnosti. Důležitý je dostatek úložného prostoru, aby vše mělo své místo. Také by zde měly být uplatněny zásady kuchyňského trojúhelníku, který zajistí co nejvíce přirozený pohyb v kuchyni. Zkrátka, zejména jde o to, aby celý prostor dýchal a kuchyň tvořila praktický celek.

Ve skandinávském stylu vyberte i osvětlení. Zdroj: Aulix lighting

Zútulnění

Ve skandinávském interiéru sice nenajdete téměř žádné záclony, ale zase tady mají místo pro jiné doplňky. Důležité je osvětlení, které dodá každému prostoru tu správnou atmosféru. Na severu si potrpí na různá světýlka, světelné řetězy a hlavně na stropní lampy, ty jsou typické. Co se týká teploty barvy světla, tak nad kuchyňskou linku volte chladnější tón a do jídelny teplejší. Doplňky vybírejte spíše kovové, místo najdou však i ty barevné, s těmi ale šetřete. Chybět by neměla váza s květinami, suchými větvemi nebo třeba květináč s bylinkami. Bát byste se neměli ani zajímavých kombinacích, často se objevují například od sebe navzájem odlišné jídelní židle. Zajímavě vypadá také zděná stěna, avšak výmalbu nechte bílou, světle šedou či béžovou, aby byl v interiéru dostatek světla.

Kuchyni doplňte i stolem shodného designu a nezapomeňte na stylové osvětlení. Zdroj: Aulix lighting

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login