Kuchyně

4 pravidla pro kuchyni v černé barvě

Od   | 

Černá barva je elegantní, a byť může na někoho působit ponuře, své místo si v interiéru rozhodně vydobyla. V posledních letech to jsou zejména kuchyně, které v tomto tmavém provedení mohou působit důstojně. Stačí dodržet několik pravidel. 

1. Sviťte

Pro nikoho asi nebude novinkou, když napíšeme, že černá barva zmenšuje opticky prostor. Proto by černá kuchyně neměla být v malých místnostech. Chce to velkorysý prostor, ideálně navazující na obývací pokoj. Tehdy sestava vynikne a nebude působit stísněným dojmem. Další podmínkou je dostatek světla. A to nejen denního, vhodné jsou velké okenní tabule a francouzská okna, ale i umělého. Instalujte dostatek svítidel, která budete moci směrovat a nezapomeňte na LED pásky. Můžete jimi lemovat barový pult, kuchyňský ostrůvek, či jimi osvětlit pracovní plochu.

Černá kuchyně doplněná mramorovou deskou.

Černá kuchyně doplněná mramorovou deskou.

2. Hrajte si s kontrasty

I když si pořídíte černou kuchyň, neznamená to, že bude jedinou barvou místnosti. Může být dominantní, ale pomozte jí vyniknout. Najděte k ní adekvátní kontrast, který vás neomrzí. Je nasnadě, že černé sluší žlutá, nebo červená, ale z dlouhodobého hlediska by vás toto spojení mohlo omrzet. Volte spíš jemnější tóny, jako zemité odstíny, třeba barvu kapučína, šedou, vhodná je i bílá. Ty aplikujte na stěny – můžete jimi vymezit prostor mezi horními a spodními skříňkami. Použijte je na doplňcích, u kuchyňských pomocníků, textilií apod. Velmi pěkně bude působit v kombinaci s přírodními materiály, jako je dřevo, žula nebo mramor. Ty se hodí na kuchyňskou desku, nebo k obložení stěn.

Velké prosklené plochy směrem do zeleně, jsou rozhodně vítané. Atmosféra v kuchyni dostane zcela jiný náboj.

Velké prosklené plochy směrem do zeleně jsou rozhodně vítané. Atmosféra v kuchyni dostane zcela jiný náboj.

3. Kombinujte

K černé barvě se hodí všechno. Jen jde o to, aby materiál byl jednotný. Použijete-li nerezový dřez, pak k němu zvolte stejnou baterii, spotřebiče i podnoží u jídelního stolu a židlí a nezapomeňte na úchytky a stínítka svítidel. Kromě nerezu je vhodná i mosaz, kartáčovaný povrch ad. Právě ty určí, v jakém stylu bude celkový vzhled místnosti. Obecně se doporučuje, aby černá barva byla aplikována na větší plochy, tehdy bude záměr zcela patrný. Nezapomeňte, že je velmi důležité vybrat kvalitní materiál. Černá na sebe totiž prozradí úplně každý detail, což by v případě levného materiálu mohlo dojem zcela shodit. 

Černá v kombinaci s mědí.

Černá v kombinaci s mědí.

4. Mat nebo lesk?

U bílé kuchyně je to celkem jedno, protože trendy se právě prolínají. Ale u černé je to trochu jinak. Lesklá černá kuchyně může  sice působit okázalým dojmem, ale trend jde trochu jiným směrem. Nám doma  nejde ani tak o to vytvářet okázalost a dávat něco na odiv, ale chceme vyváženost. Proto doporučujeme matný povrch, který se bude mnohem lépe kombinovat s ostatními materiály. 

Černá kuchyně v matném provedení a k tomu elegantní pracovní deska s nízkou tloušťkou, která plynule přechází i mezi horní a spodní skříňky.

Černá kuchyně v matném provedení a k tomu elegantní pracovní deska s nízkou tloušťkou, která plynule přechází i mezi horní a spodní skříňky.

Víte, co znamená černá kuchyně?

Řekneme-li dnes černá kuchyně, pak si představíme kuchyňskou linku v této barvě. V dávných dobách však patřil tento název prostoru v domě, který byl převážně v zadní části síně a ve kterém bylo otevřené ohniště a nad ním komín s trychtýřovitým tvarem. Později bylo ohniště zaměněno za topné zařízení, například sporák nebo pec. Do černé kuchyně se převážně vstupovalo ze vstupních prostor domu, na hradech tvořila samostatné prostory mimo obytné části, často doplněné zdrojem vody. Býval v ní zabudován i kotel pro vyvařování prádla. Ve stěně nad ohništěm bylo ústí pece a kamen postavených ve světnici. Taková černá kuchyně pak sloužila nejen k přípravě pokrmů, ale i k přikládání do kamen. Vařilo se na trojnožkách, roštech či v hrncích. V některých případech rozšířený komín sloužil k uzení masa.

Zdroj: Granit Holec, Euromobil, Brigitte kuechen, Balerina kitchen a Pinterest

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login