Kuchyně

Kuchyně spojená s obývákem? Jak z ní udělat útulné místo

Od   | 

Pokud kuchyně sdílí jeden otevřený prostor s obývacím pokojem nebo jídelnou, jen praktičnost nestačí. Je totiž důležité, aby se zóny doplňovaly a dohromady tvořily ucelený prostor. Jak ale z kuchyně udělat útulnější místo?

Pracovní deska ladící s obkladem přinese do prostoru harmonii. Zdroj: DEHO

Když sečteme všechny aktivity, které souvisí s vařením a přípravou jídla, zjistíme, že v kuchyni trávíme víc času, než by se na první pohled mohlo zdát. I z toho důvodu je důležité, aby toto prostředí bylo hezké a příjemné. Pokud vám v kuchyni stále něco chybí, přinášíme vám tipy, jak docílit změny a proměnit kuchyň ve velmi příjemné a útulné místo.

 

Jaká světla nad jídelní stůl?

 

Vsaďte na přírodu

Možná přemýšlíte nad tím, jak dostat přírodu do kuchyně. Je to přitom velmi snadné. Kuchyni obecně sluší přírodní materiály. Proto se nebojte volit dřevo a doplňte ho tím, co je pro přírodu charakteristické, a tím je zeleň. V kuchyni jistě najdete spoustu míst, kam umístit rostliny nebo čerstvé bylinky. Už jen tak málo stačí k tomu, aby měla kuchyně úplně jinou energii a atmosféru. Ladicí květináče pak můžete rozmístit na skříňky, poličky, okna nebo stůl.

Zdroj: Decoland

I díky dekoracím můžete prostor skvěle propojit. Zdroj: Gert Snel

Dostaňte do prostoru textilie

Látky prostor prohřejí. Pokud navíc zvolíte jednotnou barvu, můžete jimi propojit celou kuchyň. Myslete na takové detaily, jako jsou ubrusy, utěrky, závěsy nebo kuchyňské rukavice. Když budete otevřený prostor chtít úplně sjednotit, můžete vycházet z barev textilií v obývacím pokoji. Nebraňte se ani menšímu kusovému koberci. Pokud se bojíte, že jej ušpiníte, nesituujte ho přímo ke kuchyňské lince.

Sjednoťte kuchyni pomocí textilié. Zdroj: Atelier Orsei

Najděte originální osvětlení

Správné osvětlení v kuchyni je velmi důležité. Při přípravě jídel často záleží na detailech. Nezapomeňte proto do této místnosti umístit více světelných zdrojů a nebojte se rozmanitosti. Pokud máte ostrůvek, můžete nad něj zvolit nějaké originální podlouhlé světlo s obnaženými žárovkami. V případě kuchyňské linky zase vždy nemusíte volit obyčejnou zářivku. Nabídka osvětlení je dnes totiž skutečně široká.

Lampy mohou kuchyňský prostor zútulnit a vyzdvihnout. Zdroj: Aulix lighting

Najděte vhodné dekorace

Když se rozhlédnete po bytě, uvidíte spoustu hezkých dekorací. V kuchyni jich už ale jistě tolik nenajdete. A to je chyba! Kuchyň si zaslouží proteplit jako každá jiná místnost. Najděte si zde tedy prostor na svíčky, mísy s ovocem, designové nádobí a obrázky. Zaplněné stěny ihned promění celkový dojem z místnosti. Bude působit útulněji a lépe se propojí se zbytkem interiéru.

Přidejte na zdi poličky

Jak jsme si řekli, prázdné stěny působí chladně. Pokud ale nemáte rádi obrazy nebo fotografie, namontujte do kuchyně poličky. Zde můžete umístit zmíněné dekorace nebo rostliny, vystavit designové nádobí nebo si na ně zavěsit ozdobné nádobí vyrobené ze dřeva nebo mědi.

Otevřené police jsou náročnější na klid, vnesou ale do prostoru život. Zdroj: Decoland

Promyslete si barevné schéma

Barvy hrají velkou roli v tom, jak se na daném místě cítíme. Pokud už máte kuchyň zařízenou a neplánujete rekonstrukci, zkuste s barvami pracovat pomocí doplňků. Jestli ale změny plánujete, máte hned několik možností. Kuchyni sluší tmavě hnědá barva kombinovaná se zelenou nebo třeba dominující krémové tóny doplněné různými pastelovými barvami.

Pro ukládání využijte i sokly. Zdroj: Blum

Vystavte si knihy

Máte oblíbenou kuchařku? Inspirujete se cukrářskými recepty z designových knížek? Nebojte se je vystavit! Tak, jako vypadají knihy skvěle v ložnici nebo obývacím pokoji, stejně budou slušet i kuchyni. K jejich vystavení můžete použít poličky nebo prosklené skříňky. Knihy k životu patří a prostor dokáží zútulnit opravdu skvěle.

Jak správně osvětlit kuchyni spojenou s obývákem?

 

Vytvořte si místo k odpočinku

I v kuchyni je občas třeba si na chvíli sednout. Pokud zde nemáte jídelní stůl nebo ho sice máte, ale příliš komfortu neposkytujte, udělejte si vlastní odpočívalo. Posloužit může třeba krátká dřevěná lavice. Když ji pak dozdobíte kožešinou nebo polštářkem, který ladí s dalšími textiliemi v prostoru, vytvoříte si naprosto jedinečné místo. Z kuchyně se pak stane velmi atraktivní pokoj.

Nezapomeňte na vhodné členění vnitřního prostoru. Získáte přehled i více místa. Zdroj: Blum

Slaďte spotřebiče

Pokud máte spotřebiče v kuchyni vystaveny, pak vypadá naprosto skvěle, když spolu ladí. Záleží jen na vás, zda zvolíte stejnou značku nebo pouze barvu. Nicméně vždy je ideální, když není prostor roztříštěn nesourodými věcmi. Stejná barva celý prostor propojí a ten pak bude působit mnohem promyšlenějším a organizovanějším dojmem. Originálně také působí, když si vytvoříte kávový koutek. Ladicí hrníčky, kávovar a vše potřebné k výrobě kávy – taková zóna vytváří vždy hřejivý pocit domova.

Spotřebiče by měly být z jedné kolekce, shodný design prostor sjednotí. Zdroj: Haier

Udržujte pořádek

K tomu, aby byla kuchyně útulná ale často stačí jen udržovat pořádek. Nevystavujte zbytečně čisticí prostředky, schovejte nádobí, prostor ukliďte a odlehčete. Uvidíte, že už tak malé věci dokáží kuchyň proměnit k nepoznání.

Zemité tóny dodají prostoru punc elegance. Zdroj: DEHO

Aby vaše kuchyň působila přívětivě a hezky, nemusíte se pouštět do velkých nebo nákladných změn. Stačí pouze důsledně pracovat s prostorem a využít jeho potenciál na maximum. Přemýšlejte proto o kuchyni jako o jiných místnostech v domě a nebojte se ji zahalit do látek, barev a dekorací.

Na čem dělat a naopak na čem nedělat kompromisy při návrhu kuchyně?

 

 


You must be logged in to post a comment Login