Kuchyně

Proč je kuchyňský ostrůvek praktickým pomocníkem v každé kuchyni

Od   | 

V naprosté většině současných interiérů se navrhuje polyfunkční prostor, v němž je spojován obývací pokoj s kuchyní. Přestože je propojení praktické, je důležité, aby funkce prostoru byly alespoň opticky vymezeny. Jednou z možností, jak toho docílit, je postavit mezi oba prostory kuchyňský ostrůvek.

Do stylové kuchyně si pořiďme i odsavač par ve stejném duchu. Zdroj: Kuchyně Ballerina.

Ten prostorově a funkčně odděluje vlastní kuchyňskou zónu od obytného prostoru. Je to vlastně sestava skříněk, přístupná ze všech stran a pokrytá pracovní deskou, s možnou instalací spotřebičů, varné desky, dřezu a doplněná například barovým pultem. V případě ostrůvku s instalací sporáku či varné desky je nutno nad ním osadit vhodný odsavač par.  Od kuchyňské linky se ostrůvek  odděluje průchodem o šířce 900 – 1 200 mm. Šířka ostrůvku se může pohybovat dle celkového řešení kuchyně od 800 mm do 1 200 mm, stejně tak jeho délka.      

Tvarová řešení

Ostrůvky najdeme v obdélníkovém i čtvercovém provedení, někteří výrobci připravují i elipsovité, kruhové či oválné tvary. Ty jsou ovšem vhodné zejména do rozlehlých prostor, kde vynikne tvar. Jejich úkolem je jasně vymezovat kuchyňskou část od jídelní nebo obytné, výhodou je zároveň zabránění přímému pohledu do kuchyně. Praktický je další úložný prostor a častokrát se jejich část využívá místo jídelního stolu pro rychlé občerstvení.

Ostrůvek rozšiřuje úložný prostor. Zdroj: Kuchyně Oresi.

Něco navíc

V mnoha případech se v ostrůvku buduje varné i mycí centrum. Toto řešení působí velmi efektně, při jeho realizaci však musíme předem vyřešit veškeré potřebné instalace. Tedy přívod vody, odpadu, plynu nebo elektřiny, zde je potřeba připomenout, že je nutné instalovat třífázový kabel . Vybudujeme-li v ostrůvku varné centrum, pak jedním z jeho nepostradatelných prvků je odsavač par. Nejprve je nutné připravit místo, kde bude instalovaný, tzn. zajistit přívodní elektrické kabely a část stropu, kde bude přístroj uchycen. Zařízení váží několik desítek kilogramů, což by některé konstrukce nemusely udržet. Ostatní parametry přístroje vybíráme standardně, rozhodujeme se tedy mezi odtahem spalin mimo místnost nebo typem s recirkulací. Zvolit můžeme i efektní, avšak finančně náročnější teleskopický model, který se integruje do pracovní desky.

Celou reportáž najdete ZDE

Ve velkých kuchyních můžeme instalovat třeba i dva ostrůvky. Zdroj: Kuchyně Ballerina


You must be logged in to post a comment Login