Kuchyně

Kuchyně s příchutí venkova

Od   | 

Většinu trhu opanují moderní kuchyně, ale nezanedbatelné místo mají i stále aktuální romantické venkovské sestavy, které vás zanesou do pohody a daleko do minulosti. Tak si to vychutnejte!

Kterým směrem se dát

Kuchyně v tomto duchu jsou oblíbené především u lidí, kteří mají rádi teplo doma, jež je umocněné přírodními materiály, používanými k výrobě nábytku, a také předměty pocházejícími z dob našich prapředků. I takové kuchyně však mohou mít více stylů. Bohatě zdobený rustikál už je možná trošku přežitý, ale stále se ještě najde a vyrábí. Vyhledávanější je spíše bílá romantika oblíbeného stylu Provence. K tomuto venkovskému směru patří i barvy, jako je smetanová, béžová, šedá, antracitová, zelená, modrá, vínová i červená. Třetím směrem jsou sestavy v takzvaném country stylu v barvě přírodního dřeva v mnoha odstínech. Čím je dřevo hrubší a má více suků a „zářezů“, tím lépe. Tyto kuchyně zdobí hlavně chaty, sruby a domy na rančích.

Pro venkov je velmi oblíbený provensálský styl v typické bílé barvě, zdroj: Ballerina

Vyhledávaným směrem vhodným na chatu je i country styl, zdroj: Hanák nábytek

Plná, nebo prosklená?

Pro kuchyňská dvířka je typický rámeček či kazeta. Ty asi nejvíc vystihují venkovský styl. V rámečku je pak vsazená buď deska, a jde o dvířka plná, nebo tam může být sklo či ozdobné pletivo. Co se týká skla, je buď hladké, ale může být i mléčné či vitrážované, nebo i drátosklo. Druhou výraznou variantou jsou dvířka s vyfrézovanými vertikálními drážkami. Pokus jde o materiály, do rustikální kuchyně lze použít téměř vše, co je dnes běžně na trhu, a to od masivu, dýhy až po fólii či laminát. Dvířka by měly v každém případě zdobit úchytky, třeba kovové, porcelánové, nebo i dřevěné. Oblíbené jsou tvary tyčí, mušliček, oliv, knoflíků a mnoho dalších. V tomto případě není třeba se obávat zdobnosti, ta sem patří. Platí jen to, že na zdobená dvířka patří střízlivější úchytky, naopak u hladkých se můžete rozšoupnout.

Antracitovou barvu a plná dvířka s rámečkem odlehčují prosklené skříňky, zdroj: Casamoderna

Hezký je kontrast šedé kuchyně a bílé pracovní desky, zdroj: IKEA

Představitelkou venkova může být i hodně zdobná kuchyň, zdroj: Hanák nábytek

Deska a spol.

Neopomenutelná je také pracovní deska. Hodit se bude samozřejmě masiv, který je velmi autentický, ale je třeba počítat s tím, že dřevo bude pracovat a i přes povrchovou úpravu utrží sem tam nějaký ten šrám, což by ve venkovské kuchyni nemělo vadit. Další přírodninou vhodnou na pracovní desku je přírodní kámen. Ten bude ale finančně nákladnější. Poměrně novým materiálem je keramika. Ta je velmi praktická, hezká a rozhodně vyvolá žádoucí dojem. Na výběr už je i poměrně dost dekorů. Levnější varianty představuje klasická pracovní deska z laminované dřevotřísky. Zvolit můžete i takzvaný umělý kámen, ale tam se opět vyšplháte finančně vysoko.

Honosně vypadá pracovní deska z přírodního kamene, zdroj: Ballerina

V pracovní desce je usazený dřez, který bude určitě krásný v keramické podobě. Nabízí se klasická bílá, ale dnes už není problém, sehnat si i dřez v barvě černé, hnědé nebo smetanové. Široká nabídka je i v oblasti kompozitních dřezů, které můžete barevně sladit s baterií a pořídit si vše v setu. Nic ale nezkazíte nerezovým dřezem. To je vděčná klasika, která nikoho neurazí. K dřezu zakupte slušivou retro baterii. Ale dají se citlivě kombinovat i staré věci s novými, takže klidně k dřezu nainstalujte i moderní armaturu.

Za všech okolností se na pracovní desku hodí masiv, zdroj: SIKO

Fotogalerie:

 

Jak si snadno navrhnout kuchyni?


You must be logged in to post a comment Login