Kuchyně

Kuchyně v pastelových barvách pohladí po duši

Od   | 

Už vás omrzely neutrální tóny kuchyní a chcete něco nevšedního? Pak je na čase poohlédnout se po barvách. Co třeba pastelové odstíny?  Ideální kombinací je například matně krémová nebo šedá, která se dále skvěle kombinuje s pastelově modrou, růžovou, zelenkavou, žlutou, fialovou nebo lososovou.

Pastelové barvy jsou veselé a hravé. Jakou si vyberete vy?

Při výběru barvy kuchyně se ohlížejte na byt jako na celek

Při výběru barvy kuchyně musíme vzít v potaz celkové ladění interiéru. Zvolená barva by měla ladit s okolním zařízením. Je jen na vás, zda bude kontrastní, nebo doplňkovou. Obecně platí, že do menšího prostoru je vhodné volit světlé odstíny, kterého ho opticky zvětší a rozzáří. Pokud máte to štěstí a kuchyně je velká, můžete si dovolit i tmavší barvy. 

Zapomínat bychom neměli ani na situování místnosti ke světovým stranám. Místnost na sever je chladná a moc sluníčka se zde nedočkáme. Ideální je proto volit světlé barvy, které nám sluníčko vynahradí. Naopak kuchyně situovaná na jih je dobře ozářená, a proto si zde můžeme bez obav dovolit tmavší barvičky. 

Pastelová kuchyně by měla ladit s celým bytem. Obzvlášť, je-li v otevřeném prostoru

Pastelová barva jako dominanta, nebo jako dekorace?

Jak velcí odvážlivci jste? Pokud si troufnete na celou pastelovou kuchyni, směle do toho! Ideální je v pastelové barvě zvolit například jen dolní, nebo naopak horní skříňky a druhou část ponechat v krémové, šedé nebo bílé barvě. Pastelová barva se díky druhé, neutrální barvě rozbije a nebude vypadat jednolitě. Pracovní deska vynikne například ve dřevě, které v kombinaci s pastelovými i neutrálními barvami vypadá skvěle. Celopastelovou kuchyní trochu zacházíme do francouzského venkovského Provence stylu, ve kterém jsou tyto odstíny typické a doplňují se už jen dřevem a „oprýskanými“ doplňky. Stačí přidat patinová držadla a prosklená dvířka skříněk. Co do tohoto stylu ladit celý interiér? 

Pastelově barevné skříňky lze kombinovat s neutrálními barvami

Pokud patříte mezi nerozhodné jedince, kteří se jeden den pro něco nadchnou a druhý o to už nemají tak velký zájem, zkuste místo pastelové kuchyně vsadit na pastelově barevné zdi. Sice to dá trochu práce, ale stěny jednoduše, na rozdíl od celé kuchyně přemalujete. K neutrálním barvám kuchyně, jako je bílá, šedá, béžová, nebo dřevěná, se na zdech bude skvěle vyjímat téměř jakýkoliv pastelový odstín. Samozřejmě je třeba zdem přizpůsobit i dekoraci nebo styl jídelního stolu. 

Netroufnete si na celou kuchyň? Pak zkuste vymalovat pastelovou barvou dvě zdi

A pokud vás ani jeden z nápadů neuchvátil, ale přesto byste chtěli do své kuchyně vdechnout veselost pomocí pastelových barev, zkuste stylovou dekoraci. Konvice, toustovač nebo kávovar? A proč ne? Fantazii se meze nekladou a mnozí výrobci vyrábí přímo série pastelových elektro spotřebičů do našich kuchyní. Je libo fialový tyčový mixér? Ani to není problém! Kuchyni skvěle oživíte i barevným nádobím, prostíráním, vázami s květinami nebo záclonami. 

Dřevěná, nebo neutrální kuchyně? Pořiďte si nádobí a kuchyňské spotřebiče v pastelové barvě!

A jak vybrat tu pravou pastelovou barvu?

Nejdůležitějším krokem je vybrat si jednu pastelovou barvu, do které budeme celou kuchyni ladit. Několik barev dohromady by působilo jako cirkus a nikoliv jako harmonický domov. Pokud se při výběru nemůžete rozhodnout, protože tyto odstíny jsou kouzelné opravdu všechny, pak vsaďte na individuální vnímání konkrétních barev. 

  • Pastelově modrá –  pěkně bude vypadat na malé i velké ploše. Skvěle se hodí do menších místností nebo do prostor, kde je minimum denního světla. V kuchyni tato barva působí povzbudivě a relaxačně a při aplikaci na větší ploše působí uklidňujícím dojmem.
  • Pastelově zelená – zelená barva je známá jako uklidňující barva pro oči. Kuchyni zelená barva příjemně ochlazuje a povzbuzuje pocit harmonie a pohodlí. Má relaxační schopnosti a pomáhá zbavovat stresu.
  • Lila – fialková barva je spojena s kreativitou a v pastelové barvě přináší klidný pocit. U fialkové barvy se nemusíte obávat chladného pocitu. 
  • Pastelově žlutá – představuje sluneční paprsky, tudíž v kuchyni skvěle vynikne. Působí povzbudivě a přívětivě. Navíc evokuje veselou náladu, které není nikdy dost. 
  • Pastelové meruňková– na člověka působí energicky a zároveň optimisticky. Kuchyni teple rozzáří a je vhodná ke kombinaci téměř s jakýmkoliv materiálem.

Pastelové barvy jsou jemné a příjemné

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login