Kuchyně

Venkovská kuchyně v malém domku: Návrh i realizace ve vlastní režii

Od   | 

Na kuchyni v malém rodinném domku je na první pohled patrné, že byla zařizovaná s láskou. Žádný kus nábytku ani jiný předmět tu není umístěný náhodou. O prostorné a příjemné kuchyni snila paní Zuzana mnoho let. Když konečně přišla příležitost, zařizování si skutečně užila.

Kuchyňský nábytek je zhotovený z masivní borovice, povrch je upravený kartáčováním a mořením.

Nejprve se obklopila časopisy, katalogy i internetem a hledala inspiraci. Vždycky se jí líbil venkovský styl, a tak se rozhodla pro kuchyň z masivního dřeva, bez plastů, bez skla a s minimem kovových prvků. Jakmile se dokončil projekt domu a měla k dispozici přesné rozměry jednotlivých místností, pustila se do návrhů. „Pokreslila jsem stohy papírů,“ vzpomíná. „Byla jsem tím tak pohlcená, že jsem se někdy  dokonce v noci vzbudila a šla si nějaký nápad poznamenat.“

Kuchyně je navržená a vyrobená na míru prostoru, takže vyplní i rohy místnosti. Ke spokojenosti majitelky jsou i otevřené a uzavřené police přesně tak, jak si přála.

Aby měla představu o skutečné velikosti nábytku, chodila dokonce se skládacím metrem i ke známým na návštěvy a přeměřovala si jejich kuchyně. Budoucí kuchyň měla za sebou už několik podob ještě v době, kdy nebyly postavené ani základy domu.

V skříňce mírně předsunuté do prostoru je zabudovaná retro trouba. V otevřených policích po obou stranách jsou koše na tříděný odpad.

S jasnou představou začala Zuzana obcházet různá kuchyňská studia, kde získávala další nápady a zároveň ověřovala, jak dalece tu mohou její představy zrealizovat. Brzy si ale uvědomila, že bude chtít i řadu atypických prvků, takže bude lepší nechat kuchyň zhotovit na zakázku. Měla štěstí, že brzy našla truhláře, se kterým si padli do noty. „S panem Šedivým jsme proseděli několik hodin nad náčrty a vyjasňovali si, jak dalece budou moje představy reálné,“ vzpomíná. „Překvapil některými nápady, ale hlavně – nikdy jsem od něj neslyšela, že něco nepůjde udělat.“ Díky nadšení, kterým ho rychle nakazila, se pak podařilo zrealizovat kuchyň přesně podle jejích představ.

K venkovskému stylu kuchyně zvolila majitelka venkovský typ kohoutkové baterie

Truhlář, který se nakonec pustil i do sádrokartonového obkladu komína digestoře a vyřešil i její atypické zabudování, se osvědčil i jako dobrý poradce. Když například hledali vhodný odstín nábytku, přišel s nápadem kartáčovaného povrchu, jehož jemný rastr dodal kuchyni příjemně zastaralý ráz.

Kuchyně je od jídelny oddělena barovým pultem

Moderních spotřebičů se Zuzana sice v kuchyni vzdát nechtěla, hledala však způsob, jak je přizpůsobit venkovskému stylu. K jednoduché černé indukční varné desce zvolila retro model pečicí trouby a ke dřezu stylovou kohoutkovou baterii. Dlouho trvalo, než se podařilo sehnat nábytek do jídelny, který by ladil s novou kuchyní i zařízením ostatních částí domu. Nakonec se to k Zuzanině radosti podařilo a dnes už spokojeně v kuchyni vyváří pro celou rodinu.

Od obývací části dělí kuchyň krbová kamna, která jsou zabudovaná v bloku obloženém imitací přírodního vápence

Jídelna se rovněž nese ve venkovském stylu a navazuje na kuchyň. Pod dlažbou je položeno podlahové vytápění


You must be logged in to post a comment Login