Kuchyně

Materiály mezi horní a spodní kuchyňské skříňky díky kterým bude vaše kuchyně vypadat úžasně

Od   | 

Ať už vyberete kteroukoliv kuchyň, její vzhled můžete potlačit, nebo naopak vyzdvihnout vhodnou volbou materiálu, který použijete mezi horní a spodní skříňky. Vybrali jsme ty nejatraktivnější.

Obecně se doporučuje zeď mezi horními a spodními skříňkami barevně odlišit. Jak velký zvolíme kontrast je pak už jen na estetickém vnímání každého z nás. Při výběru vezměme v potaz, že v kuchyni většinou trávíme mnoho času, a naši volbu budeme mít tedy stále na očích. A co víc, v současném moderním polyfunkčním prostoru je kuchyň jeho součástí, a měla by tedy ladit s celým jeho pojetím. Je zřejmé, že zvolený materiál musí být vysoce odolný, omyvatelný, neměla by mu vadit pára a teplo ze sporáku. Měl by být snadno udržovatelný. Ideální je provedení beze spár.

Betonová stěrka

Betonová stěrka může mít i nejrůznější struktury.

V současné době se betonová stěrka mezi horními a spodními kuchyňskými skříňkami těší velké oblibě. Působí jednoduše, elegantně a může se použít do jakéhokoliv stylu kuchyně. Podmínkou pro její aplikaci je hydrofobizace, která zamezuje vsakování tekutin a zanášení nečistot. Někdy se dokonce používá i lakování. Výhodou betonové stěrky  je omyvatelnost, bezespárovost, zdravotní nezávadnost, finanční dostupnost a možnost výběru z široké škály barev a dokonce i dekorů. V extrémně namáhaných prostorách počítejme, že budeme muset přibližně jednou až dvakrát za rok obnovit hydrofobizaci, nebo doplnit takzvanou obětní vrstvu.

Marmoleum

Marmoleum je přírodní, vysoce odolný materiál nabízený v široké škále barev. Ty kuchyň dozajista oživí.

Tento přírodní materiál známe zejména jako podlahovou krytinu. Skvělé vlastnosti ho ale předurčují k širšímu použití, takže se bude vyjímat třeba právě i za kuchyňskými skříňkami. Marmoleum se netaví, proto může být použito i za sporákem, a udržuje se jen vlhkým hadříkem s přípravkem na mýdlové bázi. Je to celistvý materiál s antistatickým povrchem a antibakteriálními vlastnostmi. Pro lepení musí být podklad stěny čistý, suchý, hladký, bezespárý a pevný. Dále je nutné povrch napenetrovat. Následně se marmoleum lepí celoplošně v pásech vhodným lepidlem s vysokou počáteční přilnavostí. Okraje materiálu mohou být zapraveny akrylem, případně silikonem. Akryl má výhodu v tom, že je možné jej přetřít barvou na stěny. Silikon zase volíme v případě, že je zde pravděpodobnost vyšší vlhkosti, případně se používá pro spoje v rozích. Spoje rolí na stěnách se nesvařují, většinou se realizují na těsný přířez. Přilepenou krytinu následně přitlačíme válečkem nebo korkem. Zvolíme-li v kuchyni marmoleum na podlahu a stejný odstín mezi horní a spodní skříňky, pak docílíme příjemného estetického souladu.

Sklo

Hitem jsou potisky na skle.

Jak všichni dobře víme, sklo je při určitém zpracování pevné a odolné a tvrzené dokonce můžeme použít i za sporák. Zvolit můžeme barevné sklo, ale také s grafickým potiskem (např. fotografie), možná je i aplikace čirého skla, které bude krýt tapetu. Sklo se ke stěně lep,í nebo je možné ho zasadit do kovového rámečku, který může být podsvícený LED diodami. Skleněný obklad je hygienický, udržujeme ho poměrně jednoduše, tak jako ostatní plochy ze stejného materiálu.

Vysokotlaký laminát

Patří k oblíbeným zejména díky množství barev a věrných imitací a také pro svou příznivou pořizovací cenu. Laminátové desky nemají spáry, jsou pevné a odolné vůči teplu, poškrábání, páře. Jsou hygienické a čistí se běžným způsobem. Zpravidla se řežou do požadovaného rozměru. Působí pěkně, když zvolíme stejný vzhled na stěnu i na pracovní desku.

Corian

Zcela beze spár můžete spojit corian, takže mezi obložení a pracovní desku nemůže zatéct voda. Kuchyně Le Bon.

Je umělý materiál, který se pokládá beze spár. V kuchyních pak z něj velmi často bývá vyrobena pracovní deska včetně dřezu, na které navazuje zadní část pro ochranu stěny. Je pevný a vysoce odolný. Jeho povrch je hladký a hygienický, udržuje se snadno, nečistoty setřeme navlhčeným hadříkem. Nabízen je v široké škále barev. Jediná jeho nevýhoda je velmi vysoká pořizovací cena.

Nerezový plech

Zvolit můžeme s nejrůznějšími povrchovými úpravami. Čím je dekor nápadnější, tím méně bude na povrchu vidět zašpinění. Střežte se ovšem komplikovaných dezénů, které bude nesnadné čistit. Plech je pevný a odolný, hygienický. Dobře zvolený motiv může kuchyni rozzářit. Ke stěně se šroubuje.

Rozměry mezi horními a spodními skříňkami

Základní výšky spodních a horních skříní jsou odvozeny od postavy vysoké 164 cm. Aby byly věci v horních skříních dostupné, neměly by skříně a police přesáhnout výšku 190 cm od země. Vzdálenost mezi pracovní deskou a horními skříněmi by se měla pohybovat v rozmezí od 50 do 70 cm. Tato dimenze závisí na způsobu otvírání. Klasicky otvírané skříně umísťujeme do výšky 50 – 60 cm nad úroveň pracovní desky, u skříněk s výklopnými dvířky se vzdálenost zvyšuje na 60 – 70 cm.

Fotogalerie:

Foto: Kuchyně Le Bon, MALDECOR BETON, Forbo, Kuchyně Sýkora, Kuchyně Nobilia

1 Komentář

  1. Pingback: Umístění varné desky a dřezu - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login