Kuchyně

Kuchyně na 6 m2: Pohodlně uvaří a dokonce se tu i nají

Od   | 

Malá kuchyně není nic zvláštního, ale pokud se do ní vešla sestava, ve které majitelka uvaří i pro početnou návštěvu a navíc stolek pro dva, pak už stojí za to se na ni podívat zblízka. Základem úspěchu je promyšlený koncept. A jak na něj?

Jste-li omezeni prostorem, pak nezbývá nic jiného, než udělat kompromis. Začněte tím, že si napíšete na papír, co všechno přesně v kuchyni potřebujete, tedy bez čeho nemůžete být, a co oželíte. Na základě toho pak vzejde rámcový pohled na zařízení a můžete začít. Stejně tak postupovala majitelka v této maličké kuchyni. Chtěla maximálně úložných prostor i dostatečně velkou pracovní plochu, spokojila se s varnu deskou a troubou a vzdala se mikrovlnky. Přáním byl také, byť malý, jídelní stůl.

Jídelní stůl zastává barová deska. Zdroj: Atelier DCA

Po obvodu…

Místnost má rozměr 2 x 3 metry, a tak byla sestava koncipována po jejím obvodu. Spodní skříňky jsou navrženy do tvaru písmene L, horní jsou jen na jedné stěně, to proto, že má kuchyně okno. Díky němu místnost nepůsobí stísněným dojmem, čemuž napomáhají i zvolené materiály. Aby prostor nepůsobil sterilně, zvolila majitelka kombinaci jemně smetanové barvy a dřeva. Tento neutrální základ pak rozzářila limitkovou, žluto-zelenou barvou, která je na skle chránícím stěnu mezi horními a spodními skříňkami.

Neutrální základ oživuje žluto-zelený obklad mezi horními a spodními skříňkami. Zdroj: Atelier DCA

Jen ty nejdůležitější spotřebiče

Spotřebiče jsou standardně vestavěné, lednice, stejně jako myčka nádobí, jsou schované za dvířky, trouba je umístěná ve spodní řadě skříněk a varná deska je asymetricky začleněná do pracovní plochy. Ta je díky tomu dostatečně velká, takže na ní může celkem pohodlně připravovat i více chodů najednou. V rámci úspory místa majitelka vybrala jednodřez bez odkapové plochy, nádobí se tak rovnou utírá a uklízí do skříněk. Koncept „přes roh“ si majitelka velmi vychvaluje, protože jí tak zbylo dostatek pracovního místa, včetně rohu, do kterého se vejde poměrně dost věcí. Ostatně kuchyňské nářadí dělá nejen parádu, protože visí a je na očích na závěsném systému na stěně, ale je i prakticky po ruce.

Žluté barové židle ladí s výrazným skleněným obkladem. Zdroj: Atelier DCA

Málokoho by napadlo, že do místnosti velké pouhých šest metrů čtverečních se může také vejít jídelní stůl. V tomto případě ho zastává barový pult, pro který se našlo místo u zbývající stěny. Pohodlně se u něj najít dva lidé, a aby bylo možné otevřít dveře dokořán, je z jedné části tvarově uzpůsoben. Vyroben je ze stejného dřeva jako kuchyňské skříňky a žluté barové židličky dokonale ladí s výrazným skleněným obkladem.

Lednice je ukrytá za dvířky vysoké skříně. Zdroj: Atelier DCA


You must be logged in to post a comment Login