Kuchyně

Kuchyň se staví od podlahy

Od   | 

Kuchyň je místností, v níž bývá zpravidla v domácnosti velký provoz. Stejně tak jako kuchyňský nábytek, i podlaha by měla být na tuto drsnou všední realitu stavěná.

Na podlahu v kuchyni se intenzivně šlape, občas na ni spadne něco těžšího jako hrnec či palička na maso a také se na ni sem tam něco vylije. S tím vším se musí počítat a je dobré výběr vhodné podlahové krytiny tomu uzpůsobit. Na trhu je jich bohatý výběr, ale ne všechny jsou do kuchyně ideální.

Toužíte-li po dřevěné podlaze, vyberte si z nabídky vícevrstvých lamelových prken, zdroj KPP

Král povrchů

Za základ podlahových krytin lze považovat dřevo. V klasické variantě celomasivních prken či standardních parket se ale vzhledem k tomu, že je dřevo živý a stále pracující materiál, do kuchyně příliš nehodí. Chcete-li dřevo, zvolte variantu moderních vrstvených dřevěných prken, které už jsou stavěné na vysokou zátěž, odolávají vlhkosti a lze je pokládat i na podlahové topení. Do kuchyně budou vhodné kvůli zátěži tvrdé dřeviny, jako je dub, jasan nebo ořech. Vzhledem k trendu propojení kuchyně a jídelny s obývákem, je výběr vrstvené dřevěné krytiny vhodnou a velmi pěknou variantou. Můžete se také navíc těšit z originální kresby dřeva a z útulného charakteru místnosti, kterou jí dřevo dodá.

Do kuchyně je vhodný dub, v tomto případě jde o třívrstvou podlahovou krytinu z nové kolekce Forte, zdroj KPP

Žádaný praktický vinyl

Mezi nejžádanější a do kuchyně velmi vyhledávanou krytinu patří vinyl. Jednak je sympatická nižší cenová kategorie této podlahové krytiny, dále její uživatelsky dokonalé vlastnosti a bohatý výběr dekorů. Do kuchyně je tedy vinyl naprosto ideální. Díky stále dokonalejším technologiím už také snese vyšší mechanické zatížení a nemusíte se obávat, že vám židle, na níž sedíte, udělá do podlahy důlek. Vinyl je stoprocentně voděodolný a snadno se udržuje běžným saponátem a vlažnou vodou, je také protiskluzový. Dokonale pohlcuje hluk, drží teplo a je antistatický. Krytina se prodává v rolích nebo v dílcích a pokládka není náročná. Vzhledem dokonale imituje přírodní materiály, takže můžete mít v kuchyni dřevo, dlažbu, kámen i jiné atraktivní přírodní nebo i abstraktní dekory.  

Vinyl je v současné době nejžádanější také díky bohatému výběru dekorů, zdroj Wineo

Novodobý laminát

U laminátu je velmi důležité, vybrat dražší, ale o to kvalitnější variantu, která odolá vysokému mechanickému zatížení a hlavně bude voděodolná. Levné varianty provoz v kuchyni nevydrží. První spadlý hrnek do ní udělá rýhu a voda z vytečené myčky ji vyboulí. Pokud ale výběr pečlivě zvážíte, získáte podlahu na dlouhou dobu, která bude mít dokonalý vzhled třeba s věrnou podobou dřeva nebo kamene. Bude tichá, teplá a příjemná na nášlap, vydrží pády hrnců a zdolá i nějaký ten litr vody. Rovněž údržba bude snadná a rychlá a vystačíte si s běžným saponátem. S pokládkou by si měl poradit i laik.

Díky dokonalým imitacím nepoznáte, že jde o laminát a ne o skutečné dřevo

Laminátové podlahy se nabízejí také ve formátu XXL velkých prken

Klasika se jmenuje keramika

Dlažba je velmi kvalitní a pevnou podlahovou krytinou, které se v kuchyních také hojně vyskytuje. Je voděodolná a vydrží i větší náraz. Kvůli bezpečnosti vybírejte z kategorie protiskluzových kolekcí. Nevýhodou jsou spáry, kde se udržuje nečistota, proto vyberte dlažbu slinutou, která se pokládá s minimální spárou. Kvůli chladnějšímu charakteru materiálu je dobré pod ni instalovat podlahové vytápění. Některé prameny také uvádějí, že dlažba je příliš tvrdá, a tak se s ohledem na delší postávání u přípravy pokrmů do kuchyně nehodí, protože to představuje vyšší zátěž na páteř. Ale to by nejspíš mohla vykompenzovat kvalitní obuv. Opět budete mít na výběr nepřeberné množství dekorů a tentokrát i rozměrů dlaždic.

Varianta keramické dlažby je také správná volba, která vydrží věky a nabízí širokou škálu dekorů, barev a rozměrů, zdroj: RAKO

Zajímavou keramickou podlahu poskládáte díky kombinaci jednobarevného základu a dekorovaných dlaždic, zdroj: Sapho

Další varianty

Kdysi byl velmi populární korek, který se na trhu stále ještě vyskytuje, ale vzhledem k poměrně zásadní kresbě a k náchylnosti na mechanické poškození se do kuchyně příliš nehodí. Stále populárnější jsou další přírodní povrchy, například Marmoleum, které je vyrobené z přírodních materiálů a má výborné uživatelské vlastnosti. Je vhodné pro alergiky, domácí mazlíčky i malé děti. Dobře se udržuje a je příjemné na dotek i došlap. 

Velmi oblíbenou krytinou je Marmoleum, které se vyrábí z přírodních surovin, zdroj: Forbo

Fotogalerie:

A jak se k tomu staví odborníci?


You must be logged in to post a comment Login