Zahrada

Kterými keři je možné rozveselit fádní živý plot?

Od   | 

Živé ploty na našich zahradách vídáme poměrně často, ale jen málokdo si je troufne trochu pozměnit a oživit je okrasnými keři. Zakomponovat sem můžete nádherně kvetoucí hortenzie, ibišek, hlohyni a mnoho dalších. Je jen na vás, jak si svůj živý plot představujete a jak náročné keře na údržbu zvládnete. 

Okrasné keře působí v živém plotě perfektně. Zdroj: Pixabay

Šeřík

Květnem provází nádherný šeřík, jehož vůně vás bude lákat na zahradu. Pořídit můžete keříky s bíle kvetoucími květy, ale i růžovými, nebo fialovými. Jejich síla měla v dávných dobách magické schopnosti, protože šeříkovými větvičkami naši předci vyháněli z domovů zlé duchy a energie. Šeřík se hojně používá i v léčitelství, jelikož má uklidňující vliv na psychiku a zmírňuje bolesti hlavy a migrény. Živému plotu z šeříků se bude dařit na slunném místě, ale postačí jim i polostín. Vyžaduje neutrální, vápenitou a dobře propustnou půdu. Neublíží mu ani větší a delší sucho, ale v době, kdy pučí poupata, vodu potřebuje.  

Šeřík je takřka bezúdržbový. Zdroj: Pixabay

Hortenzie

Originálně může vypadat živý plot z hortenzie, která každého upoutá svými velkými květy v pastelových barvách s nádechem zelené. Květy vykvétají na mladých výhonech a proto je nepřekvapí mráz. Keř lze na jaře zastřihnout a podpořit tak požadovaný tvar. Hortenzii můžete umístit na slunné stanoviště, ale i do polostínu. Navíc ocení propustnou půdu bohatou na živiny. 

Z hortenzií vytvoříte i samostatný živý plot. Zdroj: Pixabay

Ibišek

Ibišek se pyšní dech beroucími květy v růžové, nebo fialové barvě, díky čemuž vytvoří nádherný živý plot, na který bude radost pohledět. Ideální je tento živý plot situovat na jih a na slunné místo s půdou, která není suchá. Ibišek je náročný na nárazový vítr a proto je důležité předem rozmýšlet, kam ho vysadíme. Je potřeba počítat s tím, že ibišky rostou celkem pomalu, proto nepočítejte během dvou let s vysokým vzrůstem. 

Vyšperkujte zahradu netradičními svítidly

Hlohyně

Dalším zajímavým řešením je hlohyně, které na zimu neopadá listí, a proto skvěle poslouží jako celoroční živý plot. Na jaře ji ozdobí jemné bílé květy, které se začátkem léta promění na oranžové a červené plody. Díky své nenáročnosti potěší i méně zkušené zahradníky. Upřednostňuje těžkou, hlinitou, nebo jílovitou půdu a můžou jí ublížit teplotní výkyvy. Řez se provádí na jaře a může být i hlubší, protože hlohyně dobře regeneruje. 

Hlohyni přes zimu neopadávají listy. Zdroj: Pixabay

Ptačí zob

Ptačí zob patří mezi známější druh keřů v podobě živých plotů a vysvětlení je jasné. Vyniká svou nenáročností a nevadí mu ani stín, ani znečištěný vzduch. Výhodou je také jeho rychlý růst. Zkraje léta je obsypán drobnými bílými květy, ze kterých se na podzim stávají černé plody, které jsou oblíbenou potravou ptáků (od toho je odvozen pojem ptačí zob). 

Ptačí zob poslouží na podzim jako potrava pro ptáky. Zdroj: Pixabay

Hlošina

Pokud chcete s živými ploty trochu experimentovat, vyzkoušejte hlošinu. Kvete bílo-žlutými květy od začátku května do konce června. Co se týče pěstování, je velice snadná na údržbu, ale pro správný růst potřebuje slunce. Nevadí ji ani vítr, sucho, nebo kterákoliv půda. Je odolná vůči mrazům, i znečistěnému vzduchu. 

 

Originální rostliny pro živé ploty: Obklopte se netradičními dřevinami či trávami ZDE

 

Dřín

Dřín patří mezi listnatý keř a ocení spíše teplejší oblasti. Keř ocení lehkou, teplou půdu a dostatek vody. Jedině tak se dřínu povede vyrůst až do výšky 7 metrů. Plody, které dřín vyprodukuje jsou jedlé a mají trpkou, sladkokyselou chuť. Jeho látky obsahují vysoké množství vitamínu C, a proto se plody používají v kuchyni do sirupů, džemů nebo kompotů.

Z plodů dřínu můžete vyrobit marmeládu, nebo sirup. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Pusťte si vodu na zahradě i v zimě. S nezámrzným ventilem to totiž jde!


You must be logged in to post a comment Login