Koupelny

Kterou vanu vybrat, aby do koupelny zapadla jako hrnec na…

Od   | 

Rozhodli jste se pro vanu v koupelně? Určitě si v ní odpočinete víc než během krátké sprchy. Skvělou zprávou je, že se vejde nejen do velkých koupelen, ale i do těch malých. Přinášíme vám několik rad, díky kterým vyberete tu nejvhodnější.

volně stojící vanu nechte vyniknout na pozadí betonové stěrky. Zdroj: Němec

Vnitřní tvar je důležitý

Výběr vany je nutné podřídit dispozici koupelny. Podle toho totiž vyberete nejen správný rozměr, ale i tvar, nebo typ vany. Důležité je zaměřit se nejen na vnější rozměr, ale i na ten vnitřní. V každém případě koupi vany řádně zvažte, není to totiž záležitost na jeden, nebo dva roky. Nekupujte vanu podle obrázků na internetu. Nestyďte se a vanu v obchodě vyzkoušejte. Zda vám vyhovuje její vnitřní tvar (řada modelů je navrhována s ohledem na tvar těla), jiný model vyhovuje padesátikilové blondýně a jiný dvoumetrovému muži. 

I tvary obdélníkových van zaznamenaly ohromný posun, jsou to elegantní krásky. Zdroj: Kaldewei

Klasika v podobě obdélníkové vany

Obdélníkové vany patří mezi stálice nejen v českých koupelnách. Nejčastěji se vyrábějí v délce 150-170 cm, ale na trhu se setkáme s kratším i delším provedením. Pokud vanu chcete umístit do opravdu malé koupelny, raději obdélníkový tvar oželte a naopak zvolte asymetrický. Výhodou obdélníkové vany je, že se dá skvěle využít i pro sprchování. V tomto případě volte hlubší vanu a kvalitní vanovou zástěnu, která se umísťuje na boční stranu. Pokud ji budete využívat i ke sprchovaní, je praktické, aby bylo dno vany opatřeno protiskluzovým povrchem, díky kterému zabráníte nechtěnému pádu. 

Ti, co mají menší pohybovou hybnost, určitě ocení vanu, do které se vchází dvířky. Zdroj: Duravit

Rohová vana je pasé

Velký boom, jaký rohové vany zaznamenaly před mnoha lety, je dávno pryč. Řada uživatelů zjistila, že zas až tak praktické nejsou. Kromě toho, že zabírají opravdu hodně místa, jsou také náročné na spotřebu vody. A bonus, že si do nich můžete lehnout s partnerem, zajistí i jiné modely van, které nebudou tolik náročné na prostor i spotřebu vody. O jejich méně pohodlné údržbě nemůže být řeč, hledejte proto modely, které zajistí vaše potřeby a budou praktičtější při užití.

Asymetrické řešení nejen pro malé koupelny

Vany asymetrického tvaru se hodí nejen do malých koupelen, ale i tam, kde je tvar místnosti neobvyklý. Asymetrické vany mají především každou stranu jinak širokou. Širší strana slouží pro pohodlné sezení a užší naopak pro nohy. Paradoxem je, že jejich vnitřní rozměr může být až o 20 cm delší, než u klasických obdélníkových tvarů. Ve výsledku mají tyto typy rozměr okolo 75 x 140 cm. Skvělé uplatnění najdou také u osob se sníženou pohyblivostí, nebo u seniorů. Do rozšířené části vany lze totiž nainstalovat pohodlné sedátko.

Asymetrické vany se hodí do malé koupelny. Zdroj: Ravak

Volně stojící vany v posledních letech bodují

Ve velkých koupelnách se skvěle vyjímají volně stojící vany, které jsou dominantních prvkem a zároveň středobodem místnosti. Proto bývají na pohled luxusní, nadčasové a designové. Jestliže přemýšlíte nad tímto typem vany, je důležité si uvědomit, že bude třeba sáhnout hlouběji do kapsy. Volně stojící vany jsou oproti jiným finančně náročné. Také instalace odpadů a přívodů vody je náročná i drahá. Pokud i přesto dáte tomuto provedení přednost, rozhodně nebudete litovat.

Pro volně stojící vanu potřebujete hlavně prostor. Zdroj: Grohe

Fotogalerie:

 

Která vana je takřka na celý život?

 

 


You must be logged in to post a comment Login