Návštěvy bytů

Krásný byt vsadil na starožitnosti. Do starého železa však rozhodně nepatří!

Od   | 

V moderních interiérech bývá zvykem, že starožitnosti jsou spíše solitéry mezi moderními kusy nábytku. Tenhle byt je starožitnostmi doslova nacpán k prasknutí; jako v muzeu si v něm i přesto připadat rozhodně nebudete. Vše je dokonale funkční, praktické a pohodlné – a navíc, jako bonus, velmi krásné. 

Nábytku je v místnosti mnoho, ale přesto nepůsobí zastavěně. Zdroj: Studio Beleta

Jako u babičky, jako na zámku – a přece ne. Skloubit moderní nároky na bydlení se starožitným nábytkem není jednoduché, ale tento byt je důkazem, že to s patřičným citem a umem není nemožné. Kvalitní umělecká díla vypadají dokonale vedle starožitných honosných lustrů, zrcadel a krásně ladí s tradičními vzory textilií. Důležitou roli v interiéru hraje tmavší, elegantní odstín dřeva, který ovšem v kombinaci s dostatkem osvětlení působí měkce a dobře; netvoří dojem ponurosti, tak typický pro některé starší, nedostatečně osvětlené interiéry. Ač je nábytek poměrně nesourodý, vše dobře se vším ladí a vzniká oku lahodící dojem jednotného celku. Zajímavostí je, že kuchyně, která zůstává na fotografiích skrytá až na malý průhled z obývacího pokoje, je naopak provedena v naprosto moderním stylu. 

Jak pověsit závěsy a záclony

Dokonalé doplňky pro správnou atmosféru 

Interiér do značné míry staví na “wow” doplňcích. Takový je starožitný domácí bar, který jistě bude obdivovat každá, zejména pánská návštěva, takové jsou krásné starožitní svícny na stole, jedno každé umělecké dílo nebo například umělecké lampy a plastiky. Důraz je kladen také na barvy. Ty jsou pestré, ale volené v jemných, nevtíravých odstínech, které jsou skvělým doplňkem různých odstínů dřeva. Najdeme tu tak nevtíravé tóny modré, hráškově zelené i béžovo- terakotové. U umělecká díla jako by byla záměrně vybírána tak, aby barvy na nich byly spíše tlumenější, méně výrazné. Velice důležité jsou materiály, v první řadě sklo. Vnáší do interiéru honosný tón, ať již ve formě bohatého křišťálového lustru, krásného zrcadla, desky konferenčního stolku či zasklení grafik. Dále samozřejmě již zmiňované dřevo a textilie ve formě pečlivě udržovaného čalounění, případně krásného retro ubrusu. 

Vše je sladěno do posledního detailu. Zdroj: Studio Beleta

Mnoho nábytku, přesto vzdušný byt

V obývacím pokoji najdeme množství nábytku. Předně pohodlnou sedací soupravu, sestávající se z gauče a dvou různých křesel, vše je doplněno konferenčním stolkem a dalším menším kulatým stolkem. Na kraji místnosti najdeme komodu se zásuvkami, například na doklady nebo drobnosti. Ihned za pohovkou je další útlý stolek a v druhé části prostoru je umístěn kulatý jídelní stůl se krásně čalouněnými židlemi. Do místnosti se vešel ještě i zmiňovaný domácí bar, malá čalouněná pohovka, podnožka v tlumené královsky modré barvě, stojací lampa a starožitná skříň na knihy. Prostoru ovšem kralují velké restaurované původní veřejové dveře, jejichž masivnost byla třeba vyvážit jemnými a zdobnými prvky a doplňky, jako čerstvé květiny nebo vzory na čalounění. Je tedy vidět, že nábytku je v pokoji skutečně obrovské množství, tak, jak bylo dříve zvykem, přesto ale nepůsobí přecpaně a stísněně. Mnohem jednodušeji je pak pojata ložnice, kde najdeme vestavnou skříň, zajímavou uměleckou grafiku a stejně tak nás zaujme reliéf na nočních stolcích. Zelená výmalba a tmavé dřevo není pro ložnice typické, ale zde se kombinace povedla na jedničku a navozuje uklidňující dojem. Zcela odlišná od zbytku bytu je pak zcela moderní bílá kuchyně na míru, která zaujme zejména výraznou výmalbou stěn v barvě světlé terakoty. 

Ložnice je pojata střízlivěji. Zdroj: Studio Beleta

Fotogalerie:

Pohodlná i elegantní: Sedací souprava Kipling


You must be logged in to post a comment Login