Rady a tipy

Kožený nábytek vyžaduje speciální péči. Jak na ni?

Od   | 

Kožené sedací soupravy jsou elegantní, moderní a  pravděpodobně nikdy nevyjdou z módy, a proto je většina z nás do nich ochotna investovat vyšší pořizovací částku. Kvůli tomu samozřejmě chceme, aby sedačka vydržela co nejdéle a stále vypadala jako nová. Pokud se rozhodnete pro kvalitní provedení, určitě se z ní budete moci těšit dlouhá léta. I tak je potřeba o sedačku správně pečovat a vědět, jak se k ní chovat.

O kožený nábytek pečujte s láskou. Zdroj: Natuzzi Italia

Ke kožené sedačce dokonale ladí zelená stěna. Zdroj: Němec

Peče o kůži není náročná 

Při běžném čištění potřebujeme sedačku zbavit nečistot a usedajícího prachu. Pokud neodstraňujeme skvrny, bohatě nám postačí dětské vlhčené ubrousky, nebo vyždímaný hadřík v teplé vodě. Do sucha poté sedačku otřeme suchým hebkým hadříkem a následně impregnujeme vhodným přípravkem (doporučí výrobce). Kůži příjemně oživí také přetření hadříkem namočeným v horkém mléce. Odborníci doporučují sedačku otřít vlhkým hadrem alespoň jednou do týdne. Dále ji jednou měsíčně ošetřit speciálním přípravkem a jednou za půl rok ji naimpregnovat. Pamatujte, že před impregnací je nutné sedačku řádně vyčistit. 

Pryč se skvrny 

Na čištění skvrn na kůži existuje celá řada speciálních přípravků, které povrch navíc zvlhčí, změkčí a prodlouží životnost. Vždy přípravek vyzkoušejte nejprve na malém místě, abyste se vyhnuli případnému ztmavnutí, nebo nabarvení kůže. Nikdy se nesnažte skvrnu silou třít, ale naopak se nečistoty snažte zbavit jemným krouživým pohybem, který je ke kožené sedačce šetrný. V převážné většině od výrobců dostaneme manuál s pokyny, jak si s případnými skvrny poradit. A pokud se čištění bojíte, vždy si můžete nechat zavolat odborníky.

Kůže jsou nabízeny v různých kvalitách. Při koupi se proto na ni ptejte. Existují i vysoce odolné kůže, kterým neuškodí ani rozlité červené víno.

Místo speciálních přípravků můžete zkusit vsadit také na domácí metody. Jednou z nich je například odstranění mastných fleků pomocí magnézia. To naneseme na postižené místo, necháme alespoň 3-4 hodiny působit a poté sedačku vysajeme vysavačem a otřeme vlhkým ubrouskem, nebo hadrem. Pamatujte však, že se s koupí sedačky vyplatí počkat alespoň do té doby, než děti trochu odrostou. Jen těžko se budete z kůže zbavovat lihových fixů, které zkrátka nevyčistíte. Rizikem jsou i tužky, pastelky, nebo propisky, ovšem těch se s trochou snahy ze sedačky zbavíme například pomocí klasické gumy z papírnictví. Guma si také dokáže poradit s nečistotou od bláta nebo hlíny. Důležité je mít na paměti, že kůže nesnese pot. Pokud se tedy více potíte, koupi kožené sedačky opravdu zvažte. Mohli byste docílit tmavých míst a map na povrchu kůže.

S některými skvrnami si poradíme sami, jindy musíme zavolat odborníky. Zdroj: Home Style

Co se škrábanci?

Ať už budete sedačku chránit jakkoliv, běžným opotřebováváním se tu a tam mohou objevit drobné, malé škrábance. Skvělým řešením je mastný krém, který drobné rýhy dokáže odstranit. Pokud však škrábance vylézají i přes krém, budete se muset poohlédnout po odbornících, kteří si s odstraněním budou vědět rady.

Vyvarujte se slunce, tepla a nevhodného čištění

Kůži nedělá obecně dobře slunce nebo nadměrné teplo. Důležité je tedy sedačku umístit tam, kam nepraží celý den slunce a zároveň si zachovat volný prostor minimálně 50 cm od tepelného zdroje jako je krb nebo radiátor. Díky slunečním paprskům a tepla se může kůže vysušit a popraskat tak, že ji neopravíte. Poté už nejde dělat nic jiného, než přes sedačku hodit kus látky, přehozu, nebo deky, které poničená místa zamaskují. Při čistění nikdy nepoužívejte přípravky jako je klasický jar, nebo přípravky obsahující bělidla. Sedačku poničíte také při použití pracích prášků nebo aviváže. Na impregnaci také zakupte vhodný, speciální přípravek určený přímo pro impregnaci koženého nábytku a v žádném případě nezkoušejte sedačku impregnovat indulonou nebo jinými olejíčky. 

Kožený nábytek umístěte co nejdále od tepla a slunečního svitu. Zdroj: Home Style

Fotogalerie:

 

Podívejte se s námi, jak se starat o kůži na sedací soupravě

 

 


You must be logged in to post a comment Login