Doplňky do bytu

Kov, plast nebo beton? Víme, který vypínač pro vás bude nejvhodnější

Od   | 

Kouzlo je skryté v maličkostech – a platí to také u bydlení. I proto se dnes zaměříme na to, jak vybrat vypínače, které do vašeho domu či bytu padnou jako ulité. Jakou barvu vypínače vybrat? A který materiál je nejvhodnější právě pro vás? Nejen o tom vám dnes řekneme.

Vypínače – drobnost, která v bytu nemůže chybět. A spousta lidí se nad jejich výběrem pozastaví až ve chvíli, kdy je nutné konečně nějaké vybrat. A právě proto, že je používáme každý den, bychom jejich výběr neměli zanedbávat. Tato na první pohled malá nezbytnost toho má na starosti hodně – bez vypínačů (ale i zásuvek, které by měly s vypínači ladit) nerozsvítíte, neuvaříte si kávu, ani si nepustíte svůj oblíbený seriál. Víte, jak vybrat vypínače vhodné právě pro vás? A jaké jsou trendy v současnosti?

Vypínač tón v tónu s výmalbou bude působit nejlépe. Zdroj: Schneider Electric

Udělejte si seznam toho, co potřebujete

Ze všeho nejdřív si vytvořte seznam. Při jeho tvorbě se poraďte s elektrikářem, který vám doma bude zavádět elektřinu. Jen on totiž ví, kolik zásuvek a vypínačů, ale i jaké typy budete potřebovat. Potřebujete sehnat vypínače jednopólové, střídavé, křížové nebo řazení 5? A kolik kusů budete potřebovat? Zeptejte se jej na možnosti, které máte. Řekněte mu o svých představách.

Myslete na funkčnost

Vypínače v současnosti neslouží jen k rozsvěcování, stejně tak zásuvky nejsou určeny jen k zapojení kabelu od spotřebičů. V současnosti je spousta vychytávek, které můžete doma mít. Můžete si vybrat to, co budete potřebovat a co se vám bude líbit. Může jít i o zásuvku s USB nabíječkou, dvojzásuvku s natočenou horní dutinou, rádiem do stěny, stmívačem, ovladačem rolet, termostatem.

Antracitová barva je v současnosti velmi trendy. Zdroj: Schneider electric

Pokud už nyní víte, že budete v jedné místnosti (například kuchyni) potřebovat více zásuvek, vypínačů a drobných „vychytávek“, můžete si nechat nainstalovat vše potřebné v jednom kompaktním celku, který nebude vzhled interiéru nijak narušovat. Moderní zásuvky a vypínače jsou vhodné také díky jejich snadné instalaci.

A co barvy a materiály?

Ať už zařizujete nové bydlení, nebo jen hledáte oživení svého stávajícího, případně potřebujete vyřešit zásuvky a vypínače na chalupě, musíte si promyslet nejen jejich funkci, ale také design a barvu.

Designovou stránku vypínačů můžete uchopit dvěma způsoby. Buď mohou sloužit jako dekorace, která na sebe upoutá pozornost a interiér oživí. Nebo mohou s interiérem splynout a stát se jeho součástí, která na sebe nebude poutat pozornost. Éra upatlaných a nevzhledných bílých vypínačů skončila – v současnosti si můžete vybírat jak z různých dekorů, tak i z různých materiálů.

Co je v současnosti trendy?

V současné době neuděláte chybu s černými nebo antracitovými vypínači (černý vypínač s betonovým rámečkem nebo kamenný černý vypínač), které jsou velmi trendy – měly by se vám však do vašeho interiéru hodit a nepůsobit příliš rušivě. Velmi hezky může vypadat kombinace betonové stěrky na stěnách spolu s vypínačem tón v tónu.

Plast a kámen však nejsou jedinými materiály, z nichž si můžete vybírat. Velmi oblíbené je také sklo v nejrůznějších barevných provedeních – v kombinaci s dřevodekorem na stěnách si můžete zařídit hezké bydlení ve skandinávském stylu. Pokud dáváte přednost kovům, doporučujeme vybírat si kovové rámečky z hliníku, mědi či mosazi.

Dřevodekor a světlý vypínač? Ideální kombinace nejen do skandinávského designu. Zdroj: Canstockphoto

Pokud milujete přírodní materiály, nechybí v současné nabídce ani dekor břidlice, kamene či kůže. Pokud chcete být originální a mít doma barevné vypínače, doporučujeme vám zamyslet se nad celkovým konceptem vašeho interiéru. Opravdu se budou barevné vypínače do vašeho interiéru hodit, nebo budou rušivé? Velmi hezky mohou vypadat třeba v dětském pokoji, kde můžete využít možnost barevného rámečku, který můžete časem vyměnit za jiný, aniž byste měnili celý vypínač. Barvu a design vypínačů ovlivňuje také prostor, do kterého budou určeny. Do moderního bytu použijete jiné vypínače než do staršího v historizujícím stylu. Pokud máte na stěnách tapetu, můžete si pořídit vypínač, do kterého můžete část tapety vložit tak, aby nijak nenarušoval design na stěnách.

 


You must be logged in to post a comment Login