Inspirace

Kouzlete s optickými klamy a zvětšete malé prostory

Od   | 

Mnoho z nás bydlí v celkem malém bytě, a tak hledáme způsob, jakým ho alespoň vizuálně zvětšit. Ať už nás trápí úzká předsíň, malá ložnice, nebo obývák, vždy se najde řešení. Zaměřte se s námi na několik optických klamů, které malý prostor alespoň trochu poupraví podle vašeho přání. 

Odveďte pozornost od malé místnosti optickými klamy. Třeba nepřehlédnutelným dekorem tapety. Zdroj: Canstockphoto

Zaměřte se na světlo

Světlo prostor nejen příjemně prosvětlí, ale také opticky zvětší. Při výběru barev do malé místnosti dejte vždy přednost světlému odstínu. To však neznamená, že musíte nutně použít pouze bílou barvu. Sáhněte i po pastelových, ve světloučkém odstínu a aplikujte ho maximálně na dvě stěny. Takový výběr barev místnost provzdušní a projasní. Velkou škodu mohou napáchat také těžké závěsy. Skvělou alternativou jsou světlé závěsy z lehký materiálů. Nic nezkazíte ani zdobením krajkou. Také výběr umělého osvětlení je velmi důležitý. Kromě centrálního světla investujte do nejrůznějších stolních či stojacích lamp, nebo do doplňkového osvětlení. Snažte se prosvětlit i ten nejtmavší kout místnosti. Nezapomeňte, že u svítidel můžete měnit barvu bílého světla. I tím totiž snadno docílíte skvělého vizuálního vjemu.

Osvětlení se snažte umístit do každého rohu. Zdroj: Canstockphoto

Vyzkoušejte geometrické tvary

Skvělou službu udělají i geometrické tvary. Krátkou místnost rozšíříte vodorovnými pruhy, u kterých však musíte počítat s optickým snížením místnosti. Pokud naopak sáhnete po svislých pruzích, získáte místnost opticky vyšší a užší. Velmi záleží také na šířce a počtu pruhů, které na stěnu aplikujete, proto držte fantazii na uzdě. Vysoké stropy, které nejsou úplně žádoucí opticky snížíte, pokud je vymalujete tmavší barvou, než přilehlé stěny. Od pozornosti odvedou i jiné geometrické tvary, nebo 3D tapety s motivem. Skvěle vypadají decentní spirály, kostky, nebo iluze nekončící ulice. S výběrem motivu rozhodně nepospíchejte a dejte si na něm záležet. Ostatní stěny ponechte v neutrální barvě jako je bílá, krémová nebo světle šedá.

Svislé pruhy opticky zvýší strop. Zdroj: Canstockphoto

Kombinace barev a povrchů

Ne každý chce v interiéru sáhnout po výrazných pruzích, nebo jiných geometrických tvarech. Existuje však varianta, která vytvoří stejný efekt, jako jsou pruhy. Například v krátké místnosti oceníte studenou barvu, aplikovanou na nejvzdálenější stěně. Pokud naopak disponujete dlouhou místností, sáhněte po tmavší a teplejší barvě, kterou vymalujte opět zadní stěnu. Opticky větší místnosti docílíte také pomocí volného, bílého pruhu u stropu. Zaměřte se i na odstín podlahy, který hraje významnou roli. Světlejší odstín podlahy místnost opticky zvětší, kdežto tmavší opticky zmenší. Pokud zvolíte lamelovou krytinu, pokládejte ji rovnoběžně spolu s delší stranou místnosti, docílíte tak opticky většího prostoru. Zajímavě vypadají také lesklé povrchy, které na komodách a doplňcích vytvoří nadčasový vzhled a vzdušný dojem. Lesklý nábytek prostor navíc opticky zvětší a prosvětlí. Zvolíte-li lesklé povrchy, dejte pozor s výběrem dekorace, která by měla být decentní a vkusná.

Obecně lesklé povrchy prosvětlují a opticky zvětšují místnost. Zdroj: Home Style

Zapojte zrcadla

Zrcadla nejsou pouze příjemným a moderním doplňkem interiéru, ale prostor zároveň opticky zvětší. Úzkou chodbu, nebo malý obývací pokoj vybavte nástěnným zrcadlem, které nezabere žádné místo, ale zároveň udělá výbornou službu. Dávejte však pozor na jeho umístění, rozhodně by se v něm nemělo odrážet sluníčko.

Použijte zrcadla, která prostor opticky zvětší a získáte jimi zajímavou dekoraci. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login