Rady a tipy

Kouzlete s optickými klamy a získejte originální domov

Od   | 

Vykouzlete si domov o něco větší, světlejší i útulnější. Stačí využít několik optických klamů a výsledek je zaručen. Není na tom nic těžkého, zvládne to každý. Když ví jak.

Docílit můžete optického zvětšení nebo zmenšení prostoru. Zdroj: Pexels

Vsaďte na geometrii 

Sáhnete-li po vodorovných pruzích v místnosti, docílíte rozšířené, ale snížené místnosti. Naopak svislé pruhy od země ke stropu místnost zvýší a zúží. Důležitou roli však u pruhů hraje také jejich šířka a četnost, proto si i na to dávejte pozor. Pokud bydlíte ve starém bytě s vysokými stropy, můžete strop vymalovat tmavší barvou, která ho opticky sníží. Velké byty s nevyplněnými rohy oživíte odlišnou, výraznou barvou, nebo jednoduchým geometrickým tvarem, který prostor originálně odliší. V tomto případě by však měly ostatní stěny zůstat bílé, nebo alespoň v nevýrazné barvě. 

Svislé pruhy místnost opticky zvýší. Zdroj: Canstockphoto

Kombinujte barvy a povrchy

Pokud chcete prostor zvětšit a bojíte se extravagantních pruhů, vyzkoušejte kombinaci vhodných barev a tónů. Malý prostor opticky zvětší a rozjasní světlé barvy jako je čistě bílá, smetanová, světle šedá nebo modrá a zelená. Tmavé barvy sice vypadají zajímavě, ale malému prostoru opravdu nepřidají. Krátkou místnost opticky protáhne studená barva, aplikovaná na nejvzdálenější zeď. Naopak dlouhou místnost opticky zkrátí vymalování zadní stěny tmavší a teplejší barvou.

Barvu vybírejte i s ohledem na jakou světovou stranu je místnost orientovaná. Na sever volte teplé odstíny, které pocitově zateplí prostor. Některé odstíny modré dokonce pocitově snižují teplotu až od 2 °C.  Zdroj: Canstockphoto

Trendem posledních let je také ponechání volného, bílého pruhu u stropu. Díky tomu vypadá místnost vyšší, než ve skutečnosti je. Velký pozor dávejte i při výběru odstínu podlahy. Světlé barvy místnost opticky zvětší, tmavší naopak zmenší. Je-li podlahová krytina v lamelách, pokládejte ji rovnoběžně s delší stranu místnosti, tehdy vytvoříte opticky většího prostoru. Budou-li lamely kolmo k delší stěně, pak vytvoříte dojem menší místnosti.

Výraznou barvou opticky vymezíte prostor. Zdroj: Pinterest

Také lesklými povrchy lze docílit vhodných optických klamů. Lesklé povrchy na nábytku vytvoří nejen moderní a vzdušný vzhled, ale zároveň prostor opticky zvětší a prosvětlí. Je však důležité mít na paměti, že takový povrch je sám o sobě výrazný, a proto ostatní doplňky vybírejme raději umírněně.

Lesklý povrch na nábytku místnost opticky zvětší a prosvětlí. Zdroj: Kuchyně Sýkora

Zrcadla a osvětlení dokážou divy

Optickému zvětšení a prosvětlení interiéru dopomohou i zrcadla, která zároveň působí jako moderní prvek a dekorace. Pokud byt disponuje například úzkou chodbou, je ideální umístit zrcadlo právě tam. Skvělé využití má také v malé ložnici, kam lze zakomponovat přímo do dveří vestavěné skříně. Velmi často se zrcadlo instaluje nad postel. Toto řešení je velmi efektní, obecně se doporučuje, že by se spáč neměl z postele v  odrazu vidět.

Zrcadlem prostor zvětšíte. Zdroj: Canstockphoto

Přirozené osvětlení je to nejlepší, co můžeme pro malé prostory udělat. Avšak ne vždy byty disponují prostornými okny. Proto je důležité nechat každé okno co nejvíce volné. Jestliže preferujete záclony a závěsy, volte vždy průsvitný, lehký materiál, který přirozené světlo neutlumí. Stejně tak dejte přednost světlé nebo bílé barvě textilie a rozhodně se vyhněte výrazným vzorům. Tam, kde není dostatek přirozeného denního světla, je nezbytné si dopomoci umělým osvětlením. Nezapomínejte na nejrůznější stolní, nebo stojací lampy a elegantní lustry. Nezapomeňte, že můžete vybrat zdroje světla, u nich lze měnit barvu a intenzitu světla, tento efekt rozhodně v interiéru zúročte (např. v tmavém koutě, dlouhé chodbě, prostoru bez oken apod.).

V kurzu jsou římské rolety i plisé. Jak na ně?

Tapety s 3D motivem

Velkým hitem posledních let jsou tapety s 3D motivem, které samy o sobě vytvářejí optický klam. Můžeme ho využít v daném prostoru, například ulice, která zdánlivě nekončí, může vytvořit mnohem větší prostor, nejrůznější spirály, kostky, kužely apod. místnost rozhodně oživí. S jejich aplikací nepospíchejte, motiv nejprve dobře zvažte, tapety jsou velmi dominantní a nemusí být každému po chuti.

3D tapety jsou výrazné a zaujmou na první pohled. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Vhodné je nepřímé osvětlení. Jak na něj?


You must be logged in to post a comment Login