Inspirace

Kouzelné jmelí poslouží jako vánoční dekorace v celém interiéru

Od   | 

Na jmelí si po celý rok ani nevzpomeneme, ale na Vánoce najednou víme, že ho doma musíme nezbytně mít. Jeho místo je obvykle nade dveřmi, ale dá se využít i jako stylová dekorace na oknech, dveřích, kytice ve váze nebo ozdoba vánočního stolu.

Jmelím můžeme dozdobit i věnce v oknech

Podle starých Keltů má jmelí magickou moc. Protože roste v korunách stromů, byli přesvědčeni, že je to dar z nebes a má schopnost vyhánět zlé duchy a démony z obydlí. Zároveň přináší do domu lásku, štěstí, odvahu a chrání před nemocemi. To vše ale jen tehdy, když vám ho někdo daruje. Nemá ale jen kouzelné vlastnosti. Dá se efektivně využít k vánoční výzdobě domácnosti.

Říká se, že žena políbená pod jmelím v době od 24. prosince do 1. ledna snáze otěhotní

Kytice ze jmelí do vázy

Naaranžujte přírodní větvičky jmelí do vázy. Nezapomeňte na vodu. Spolu s výživou pro řezané rostliny bez problémů vydrží celé svátky. Kytici převažte stužkou, nejlépe v barvách celé výzdoby interiéru. Zlaté a stříbrné se do vázy s vodou příliš nehodí. Je dekorativní samo o sobě. Dejte je do skleněné nádoby a přisypte ozdobné kamínky, popřípadě přidejte svátečně vypadající svíčku.

Jmelí se vyjímá i v květináči

Vánoční věnec, girlandy a další inspirace

Použití jmelí je opravdu různorodé. Nejtradičnější zůstává svazek několika větviček pověšených nad dveře, na lustr, okraj garnýže nebo kamkoliv jinam. Když se pod ním sejde muž a žena, musí se políbit. Ale pozor, to platí pouze o Štědrém dnu. Mimo to může jmelí viset klidně i z polic, háčku na lednici apod.

Hodí se k němu i vánoční ozdoby

Jmelí slouží k výrobě girland, kterými pak můžete ozdobit okna, dveře, balkony či nábytek. S trochou šikovnosti vytvoříte i originální dekorace, například v podobě dárku. Stačí pořídit aranžovací hmotu, nechat nasáknout vodou a obalit dekorativní textilií. Do hmoty pak napichujte větvičky jmelí a k tomu další rostliny, korálky a vánoční ozdoby na drátku. Nahoru přidělejte stuhu na zavěšení.

Na Vánoce nesmí samozřejmě chybět věnec. Ať už klasický adventní se čtyřmi svícemi, tak i závěsný na dveře či okna. Jmelí je krásně doladí a dodá šmrnc.

Ozdobte si sváteční stůl

Větvičkami zeleného nebo zlatého jmelí si můžete ozdobit sváteční stůl. Použijte papírové či látkové ubrousky, ovažte vybranou stuhou a za ni zasuňte větvičky jmelí, ideálně s bobulkami. Jmelím můžete darovat štěstí, což vaši hosté jistojistě ocení. Větvičky jmelí lze vyrobit i z papíru, které pak použijete k dekorovaní namísto živého. Přidejte na vánoční přání, kartičky na stůl apod.

Milou ozdobu stolu nabízí také přírodní svícen s větvičkami jmelí. Vynechte protentokrát jehličnany a zvolte tuto zajímavou alternativu. Přidejte pár ozdob, stužku nebo cokoliv podle vaší fantazie a samozřejmě svíčku. Slavnostní hostina může začít. Jmelí přinese do domu štěstí, lásku a blahobyt. Přitom vypadá krásně a poslouží jako dokonalá a naprosto sváteční dekorace. Nezapomeňte letos podarovat své blízké kouzelnou rostlinou.  

A co jmelí využít k dekoraci svíčky?

Fotogalerie:

 

Pojďte si s námi zalovit…


You must be logged in to post a comment Login