Koupelny

Koupelnový radiátor: Máme pro vás tipy, jak vybrat ten nejlepší

Od   | 

Umyvadlo, vana, sprchový kout či toaleta – vybavení, bez kterého si koupelnu nedokážete představit. Že v našem seznamu něco chybí? Ano, koupelový radiátor. Právě ten má v každé moderní koupelně své čestné místo. Takový radiátor se dnes nevyužívá jen na vytápění koupelny či sušení ručníků, ale může se stát také designovým prvkem, který celou koupelnu oživí. I proto vám dnes přinášíme návod na to, jak koupelnový radiátor vybrat.

Zehnder Quaro v červené barvě. Zdroj: Zehnder

Za jakým účelem budete radiátor používat?

Před tím, než se pustíte do výběru konkrétního radiátoru, byste si měli ujasnit, k jakému účelu jej budete používat. Pokud jej potřebujete jen kvůli sušení ručníků, můžete vybírat topení s menším ohledem na jeho tepelný výkon. To je ideální řešení koupelen, kde se o vytopení prostoru stará podlahové topení.

Pokud chcete radiátor využívat nejen na sušení ručníků, ale i na topení, musí mít radiátor potřebný tepelný výkon, ale také odpovídající velikost. Přibližný tepelný výkon, který budete muset hledat, si můžete vypočítat:

  • Starší stavby: plocha koupelny v metrech čtverečních krát 50 krát výška koupelny = (x) Watt.
  • Novostavby: plocha koupelny v metrech čtverečních krát 40 krát výška koupelny = (x) Watt.

O potřebném tepelném výkonu vás však může instruovat také projektant.

Je-li radiátor koncipován na výšku, je doplněn háčky. Zdroj: PMH Invest&Trade

Jak na umístění koupelnového radiátoru

Koupelnový radiátor umístěte poblíž sprchy nebo vany, abyste pohodlně dosáhli na ručníky. Když jej umístíte proti prostoru sprchy či vany, bude teplo sálat směrem k vám. Pokud zvolíte radiátor asymetrický, měl by být přístupný z obou stran, abyste mohli pohodlně zavěsit ručníky. Pokud je vaše koupelna malá a zvažujete umístění radiátoru nad vanu, udělejte to jen v případě teplovodního provozu.

Jaké koupelnové osvětlení vybrat?

Kolik lidí bude koupelnu používat?

O tom, jak velký radiátor budete potřebovat, nerozhoduje jen velikost místnosti, ale také počet členů domácnosti, kteří budou koupelnu využívat. Pokud je vaše domácnost dvoučlenná, bude vám stačit radiátor o výšce 100 až 120 centimetrů. Čtyřčlenná rodina ocení radiátor o výšce 170 až 180 centimetrů, minimum je 150 centimetrů. Šířku radiátoru ovlivní ručníky – optimální šířka je 50 až 60 cm. 

Jednoduchou koupelnu můžete rozveselit barevným radiátorem. Zdroj: Zehnder

Jakým způsobem vytápíte svůj domov?

Každý radiátor má na sobě uvedené symboly, které vás budou informovat o možných způsobech vytápění:

  • Elektrický provoz: radiátory jsou dodávány včetně vestavné elektrické topné tyče, naplněné topným mediem a s kabelem, který je dlouhý 1,2 metru. Jednoduše zapojíte do zásuvky.
  • Kombinovaný provoz: radiátor je v topné sezoně vytápěn teplovodní soustavou a díky elektrické topné tyči může být radiátor používán také mimo topnou sezonu za pomoci elektřiny.
  • Teplovodní provoz: připojení na teplovodní soustavu. Nejčastější řešení. 
Podle výšky doplňují decentní eleganci nového radiátoru Zehnder Vitalo Bar jeden nebo dva chromované držáky ručníků, přístupné z levé strany pro zvláště pohodlné zavěšení koupelnových textilií.

Radiátor neschovávejte za dveře, ale umístěte ho v blízkosti sprchového koutu i vany. Zdroj: Zehnder

Jaký design pro váš radiátor?

Radiátor vybírejte podle tvaru, konstrukce, povrchu a stylu.

  • Tvar radiátoru: klasický (žebřík), asymetrický, vodorovný.
  • Konstrukce radiátoru: klasický, z (kulatých, plochých či hranatých) trubek.
  • Povrch radiátoru: chromovaný, barvený, bílý.
  • Konstrukce: jakým způsobem zavěsíte ručníky.
  • Materiál: kov, sklo a další.

Některé modely jsou skutečně nepřehlédnutelné. Zdroj: Purmo group

Jak může vypadat radiátor do koupelny?

Topný žebřík patří k nejčastěji využívaným typům radiátorů – je oblíbený zejména díky tomu, že na něm můžete sušit ručníky. Takový radiátor je složen z několika menších trubek, kam ručník snadno zavěsíte. Pokud chcete, aby radiátor vypadal dobře, můžete si vybrat z nejrůznějších designových provedení.

Chcete, aby byla vaše koupelna netradiční? Pak si můžete pořídit radiátor, který lze za pomoci speciálních konzol a nožek umístit do prostoru kolmo ke stěně. Můžete z něj tak vytvořit designovou zástěnu či předěl. Na topný žebřík můžete přidat také různé háčky a věšáky. Vybrat si můžete i vzhled ventilů a dalších součástí.

Koupelnový radiátor se může stát designovým kouskem. Zdroj: Geberit

Designový tip: asymetrické radiátory

Pokud se vám klasický žebříkový design radiátorů nelíbí (ačkoliv vám na nich rychle uschnou ručníky), můžete zvážit pořízení asymetrického radiátoru. Asymetrické radiátory vás potěší svým příjemným designem, ale i praktičností. Na některé z nich můžete zavěsit ručníky ze strany, takže to zvládnou i vaše děti. 

Fotogalerie:

 

Která WC tlačítka jsou v kurzu?

 

 


You must be logged in to post a comment Login