Koupelny

3 rady kam umístit koupelnový radiátor a jak ho správně vybrat

Od   | 

Existuje nešvar, který laik na první pohled nepozná. Jednoduše proto, že věří odborníkovi. Například koupelnový radiátor je nejčastěji umisťován za dveře, přitom z praktického i estetického hlediska by měl být zpravidla umístěn jinde. 

Nejčastěji se v koupelně používají topné žebříky, které se připojují podle typu buď běžné teplovodní soustavě, nebo do elektřiny. Mohou být i kombinované. Ty, které můžeme připojit do elektrické sítě, můžeme využít i mimo topnou sezónu. Hodí se to nejen, pokud je zrovna venku větší zima než normálně. Díky nim budeme mít mnohem rychleji vysušené ručníky (v období dešťů, kdy je vysoká vlhkost a schnou mnohem pomaleji).

Při výběru koupelnových otopných těles mějte na paměti, že budou sloužit i k pověšení a sušení ručníků. Proto chtějte typy, které mají o něco delší připojovací spojnice, které dovolí snadnější umístění ručníku. Vhod mohou přijít i speciálně uskupené příčky nebo integrované háčky a držáky, případně další příslušenství, jako jsou držák šatstva, ručníků, odkládací deska apod.

Při koupi topení do koupelny vezměte v úvahu počet obyvatel v domácnosti a tomu přizpůsobte rozměr. Vezměme v úvahu standardní ručník, tedy s rozměrem 50 x 100 cm a vynásobme ho počtem obyvatel. Vejdou se tam všechny?

Kam umístit koupelnový radiátor?

  1. V blízkosti vany nebo sprchového koutu. Tak abychom měli při výstupu ručník po ruce.
  2. Nabízeny jsou designové radiátory – zajímavé tvarem i barvou – nechte je vyniknout na viditelném místě.
  3. Některé typy můžeme umístit volně do prostoru. Tvoří tak optický předěl v místnosti.

Nezávazný výpočet pro tepelný výkon koupelnového radiátoru:

U starších staveb nebo tam kde je špatná izolace

1. Vypočítáme objem vzduch místnosti. To znamená: šířka x dálka x výška místnosti (např. 2 x 3 x 2,8 m), získáme číslo v m3

2. Toto číslo vynásobíme konstantou 50 (16,8 m3 x 50)

3. Výsledné číslo je minimální tepelný výkon radiátoru pro danou místnost (v našem případě to je 840W, hledáme tedy koupelnový radiátor s výkonem minimálním 840 W)

U novostaveb, tedy tam, kde očekáváme dostatečnou tepelná izolaci

1. Vypočítáme objem vzduch místnosti. To znamená: šířka x dálka x výška místnosti (např. 2 x 3 x 2,8 m), získáme číslo v m3

2. Toto číslo vynásobíme konstantou 40 (16,8 m3 x 40)

3. Výsledné číslo je minimální tepelný výkon radiátoru pro danou místnost (v našem případě to je 672W, hledáme tedy koupelnový radiátor s výkonem minimálním 672 W)

V koupelnách s podlahovým vytápěním tepelný výkon samozřejmě rozdělíme mezi podlahové topení a radiátor.

 


You must be logged in to post a comment Login