Koupelny

V koupelně i relaxujeme: Dopřejte si sem nábytek, který ji zútulní

Od   | 

Koupelna je i relaxační místnost, a tak není od věci zařídit ji nábytkem, který ji zútulní. Jak toho dosáhnout a co zkontrolovat, než skříňky do vlhkého prostředí koupíme?

Pokud máte dostatek místa, můžete do koupelny zakomponovat i křesílko. Zdroj: Grohe

Slaďte styl

Už řadu let je koupelna považována za místnost, kde také relaxujeme, takže tam kde to jde, ji můžeme připodobnit obývacímu pokoji. Někteří výrobci dokonce do svého programu zařadili nábytek, který designem odpovídá sériím nábytku určeného do obývacího pokoje. To skvěle propojuje styl celého domova. Přestože nesáhnete po těchto sladěných sériích, je stále z čeho vybírat. Výrobci koupelnového nábytku dnes běžně nabízejí ucelené kolekce, které prostor příjemně sjednotí. Vybírejte jednotný styl, který vnese do místnosti řád. A nezapomeňte, že i v tak malém prostoru, jakým koupelna zpravidla bývá, je nutné vybudovat dostatek úložných prostor. 

Někteří výrobci mají v nabídce koupelnové sestavy, které jsou designem sladěny se sériemi určenými do obývacího pokoje. Zdroj: Home Style

Umyvadlová skříňka je nutnost

Důležitým kusem nábytku je umyvadlová skříňka, ve které může být umyvadlo již zabudováno nebo posazeno na horní desku. Při výběru skříňky dejte přednost variantě se zásuvkami, které jsou praktičtější, než klasická otevírací dvířka. Při vysunutí zásuvky máte okamžitě přehled o jeho obsahu a nemusíte vztekle pátrat po určitém přípravku. Pro ještě větší přehlednost doporučujeme do zásuvek přidat rozdělovníky nebo malé krabičky, pro drobné potřeby do vlasů a na kosmetiku. Designový a praktický doplněk u zásuvkových komod přinášejí LED pásky, které se lepí na horní stranu každé zásuvky a při otevření se rozsvítí.

Volte zařízení z jedné kolekce. Zdroj: Geberit

Umyvadlovou skříňku většinou doplňuje i horní nástěnná skříňka, která je vybavena zrcadlem, úložným prostorem a zpravidla i kvalitním osvětlením. Některé dokonce disponují elektrickou zástrčkou, do které lze zapojit například fén, holicí strojek a pod., výjimkou není ani zástrčka USB pro nabíjení telefonu nebo poslech hudby. Při upevnění dbejte na výšku každého člena rodiny.

Přidejte i doplňkový nábytek

Máte-li v koupelně dostatek prostoru, přidejte kromě umyvadlové skříňky i úzkou, vysokou komodu, která mívá šířku okolo 35 – 40 cm a výšku klidně i 170 – 180 cm. Díky tvaru v koupelně nezabere příliš místa, ale poskytne dostatek prostoru pro ručníky, prací prostředky a další potřeby. Jestliže si chcete s koupelnovým nábytkem opravdu vyhrát, můžete takové komody kombinovat podle velikostí a tvarů, samozřejmě s ohledem na dostatek prostoru.

Klasickou umyvadlovou skříňku doplňte i komodou. Vždy se držte stejného stylu. Zdroj: Duravit

Při výběru nábytku si všímejte také toho, z jakého materiálu jsou nohy a konstrukce, na kterých nábytek stojí. Ideální je nerezová ocel, které neuškodí vlhko. Možností je také kov ošetřit speciálním lakem. Někdy vídáme nábytek na plastových nožkách, které však musejí být opravdu kvalitní. Přesto mezi trend poslední doby patří zavěšený nábytek na stěnu, který v prostoru působí vzdušně a je praktický při uklízení.

Materiál, který snese vlhko a mokro

Oříškem při výběru bývá také volba správného materiálu. Je nutné si uvědomit, že veškerý koupelnový nábytek bude každý den v místnosti, ve které je občas vylitá voda a vlhko. A to i v tom případě, kdy koupelna disponuje oknem nebo odvětráváním. Většina korpusu nábytku je vyráběna z laminátu nebo dýhované dřevotřísky. Hlavní plochu pak představuje masiv nebo MDF deska. Pokud vsadíte na masiv, pak nešlápnete vedle například s bukovým, dubovým, olšovým, javorovým, ořechových anebo exotickým dřevem. Povrch se dále upravuje ještě transparentním lakem, který je vhodný do vlhka. Ve finále si můžete sami zvolit, jestli budete chtít matnou, či lesklou variantu. Často se setkáváme také s povrchovou úpravou PUR lakem, který nabízí nejrůznější barvy a tóny. Dostupnější variantou jsou laminované desky, které se vyrábí z dřevotřísky a krycích papírů s pryskyřicí. Výplň dvířek nebo zásuvek může být také ze skla, plechu, akrylátu nebo keramiky.

Nezapomeňte na vnitřní členění zásuvek. Zdroj: Ravak

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login