Koupelny

Koupelna ve stylu Provence nemusí být jen na venkově

Od   | 

Provence styl už dávno nepatří pouze na venkov, chaty či chalupy. Naopak se čím dál více dostává do měst a městských bytů a domů. Tento francouzský styl bydlení zosobňuje romantiku, jemnost, eleganci a zároveň si zakládá na použití přírodních materiálů a pastelových barev. Ty jsou odvozeny právě od levandulových polí v Provence oblasti, teplého slunce a azurově modrého moře. Pokud se však pro koupelnu ve stylu Provence rozhodnete, nezapomeňte ve stejném duchu ladit i zbytek interiéru. 

Provence koupelna je plná romantiky a nevšedního vybavení. Zdroj: Koupelny Ptáček

Barvy a materiál

Typickou barvou pro Provence styl je jednoznačně levandulově fialová barva. Tu lze kombinovat s neutrálnějšími barvami, jako je bílá, smetanová, krémová, nebo kávová. K Provence stylu ale patří i pastelové odstíny žluté, modré, zelené nebo oranžové. Vždy ale musí být zvoleny ve světlém odstínu. Francouzský venkov je romantický, klidný a příjemný. Přesně tak by měla působit i takto zařízená koupelna.

Provence styl si zakládá na přírodních materiálech, jako je dřevo, keramika nebo kámen. Právě dřevěný nábytek se často natírá pastelovými barvami, které na nábytku vytvoří buď jednolitý povrch, nebo lze vytvořit oprýskaný dojem. Pro skříňky v Provence stylu jsou charakteristické také prohnuté nohy, klenby i nejrůznější zdobení. Kování nábytku často mívá patinu. Podlahu do takto laděného interiéru zvolte ze dřeva či kamene (vhodný je například travertin nebo žula), ani na umyvadlo nezapomínejte – to může být keramické či kamenné. V koupelně se nebojte experimentovat s obklady v podobě nejrůznější mozaik, velmi hezky budou působit i obklady s patinou. Doplnit je lze i květinovým motivem, který v koupelně navodí romantickou a útulnou atmosféru.

Nezapomeňte celkový vzhled koupelny podtrhnout správně zvoleným radiátorem. Zdroj: Zehnder

Klasika v podobě volně stojící vany

Kam jinam se hodí volně stojící vana více než do francouzsky laděné koupelny? Nevýhodou tohoto řešení je, že pro volně stojící vanu je potřeba mít poměrně prostornou místnost a je také potřeba si připravit vyšší obnos. Nákladnější je nejen samotné pořízení vany, ale i přívody, které musí být přivedeny do prostoru místnosti. Velkým plusem je ale široká škála různého provedení od tvarů, velikostí až po typ zvolených nožiček. Některé vany působí opravdu jako skvost a v místnosti patří mezi hlavní dominantní prvky. 

Volně stojící vana by ve venkovsky laděné koupelně neměla chybět. Zdroj: Hansgrohe

 

Proč toaletu se sprškou?

 

Umyvadlo a výběr baterie

Provence stylu nejvíce sluší zaoblené tvary, které lahodí oku a navozují jemný dojem. Při výběru umyvadla tedy dejte přednost buď oválnému, nebo kulatému tvaru. Stylově by mělo ladit se zvolenou vanou. Aby umyvadlo působilo maximálně venkovským dojmem, dejte přednost keramickému materiálu, který je zároveň i velmi odolný. Umyvadlo nezapouštějte do skříňky, ale posaďte ho na její desku. Důležitá je také vodovodní baterie, která by měla mít kohoutkové ovládaní. Pákové baterie jsou sice dnes již samozřejmostí, nicméně do tohoto stylu příliš nezapadnou. Výrobci však dnes nabízí i nejrůznější retro kolekce například s mosaznou úpravou.

Umyvadlo ve tvaru lavoru je dalším skvělým řešením. Zdroj: Duravit

Podtrhněte styl Provence doplňky

I přestože je koupelna ryze účelovou místností, chceme si v ní také odpočinout, a k tomu bezpodmínečně nesmí chybět dekorace a doplňky. Ty navíc dokonale podtrhnou Provence styl a koupelně dodají tu pravou atmosféru. Nezapomeňte na zrcadlo, které by mělo být zdobeno mohutným rámem, a zaměřte se také na správné osvětlení. Umyvadlovou plochu doplňte vázičkou se sušenou levandulí a volné poličky vyplňte vonnými svíčkami. Stylové mohou být i dávkovače mýdla nebo stojánky na kosmetiku. Pohrajte si také s textilem a zvolte pastelově barevné ručníky. Do komod a zásuvek zvolte místo klasických organizérů pletené košíčky a pamatujte, že přemíra dekorace by i v koupelně mohla působit lacině. 

Koupelnu dozdobte vázičkami se sušenou levandulí. Zdroj Pixabay

Fotogalerie:

Zdroj info: Koupelny Ptáček, Rekonstruujeme koupelnu, Kapitoly o bydlení

 

Kam pro obklady, aby vaše koupelna získala dokonalou atmosféru Provence?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login