Koupelny

30 inspirativních koupelen se šikmým stropem

Od   | 

Zařízení podkrovní koupelny patří k těm náročnějším. Šikmý strop totiž předurčuje rozmístění sanitárního vybavení, a to bez ohledu na problémovost napojení na stávající rozvody vody.

Původní půda je v tomto případě proměněna v ložnici s navazující koupelnou a saunou.

Původní půda je v tomto případě proměněna v ložnici s navazující koupelnou a saunou.

Vynaložené úsilí včetně vyšší finanční částky ale na konci bezpochyby oceníte. Odměnou totiž bude malebný prostor, ve kterém ve většině případů zbudou trámy podtrhující atmosféru a okna nebo vikýře, vnášející do prostoru denní světlo.

Rekonstrukce má pravidla

Při rekonstrukci podkrovní koupelny musíme vzít v úvahu některá stavební pravidla, která určuje zákon. Vycházíme z předepsané výšky podkrovní místnosti, která je 2,3 m a výšky stěny u šikmého stropu 1,6 m. Umožněno musí být napojení na stávající rozvody v objektu, přičemž kanalizační stoupačka nesmí být vzdálená od zařizovacích předmětů více než 3 m a od toalety 1,5 m, aby spád k odpadu byl dostatečný.

Přizdívka pod oknem napomohla vysunout vanu víc do prostoru, takže jí je možno pohodlně používat.

Přizdívka pod oknem napomohla vysunout vanu víc do prostoru, takže je možno ji pohodlně používat. Vana Love Story, Ravak

Pár centimetrů navíc

Při úvahách o rozmístění sanitárního zařízení jdou všechna pravidla stranou. Podstatné totiž je, abychom je mohli pohodlně užívat, což šikminy občas znesnadňují. Nad toaletou i bidetem musí zůstat dostatek prostoru, abychom se při pohybu ze sedu a nahoru neudeřili. Počítejme minimálně metr nad sedací plochou toalety, máte-li v domácnosti dlouhány, pak samozřejmě víc. Podobné pravidlo platí i u vany, s tím rozdílem, že do ní musíme zajistit pohodlný nástup i výstup. Pokud to právě díky šikminám nelze zařídit, pak si můžeme pomoci přizdívkou, která zařizovací předmět vysune víc do prostoru. Ještě před tím, než tuto fintu využijeme, je nutné změřit, zda WC, bidet či vana nebude v místnosti nakonec překážet.

Nezapomeňte, že můžete k toaletě připojit bidetovou spršku, nebo ho opatřit speciálním sedátkem s integrovanou sprškou.

Tuma komfort je toaleta se sedátkem s integrovanou sprškou. Oba kusy (toaletu i sedátko) je možné koupit samostatně. Geberit

Tuma komfort je toaleta se sedátkem s integrovanou sprškou. Oba kusy (toaletu i sedátko) je možné koupit samostatně. Geberit

Řešení existuje i pro sprchový kout

Trochu jiné to je s umístěním sprchového koutu, k jehož začlenění do koupelny zpravidla pár centimetrů navíc nepomůže. Vychází-li jeho umístění bohužel právě do místa se zešikmeným stropem, můžeme využít některý z nabízených modelů, u nichž lze přizpůsobit horní hranu. Řešením může být také sprchová zástěna vyrobená na míru.

Skla sprchových koutů Hüppe je možné přizpůsobit sklonu podkrovní.

Skla sprchových koutů Hüppe je možné přizpůsobit sklonu podkrovní.

Zaměstnejte truhláře i sklenáře

U umyvadla potřebujete stát pohodlně. Najdete-li pro ně vhodné umístění tam, kde šikmý strop překáží, využijte zápustné typy, anebo ty, které jsou určené k postavení na desku. Tu totiž můžete snadno přizpůsobit prostoru. Zvolte desku, kterou snadno seříznete, a do ní instalujete podle zvoleného typu umyvadlo. Deska může být z běžné MDF desky, nebo z umělého kamene, případně ji můžete nechat vyrobit na zakázku. Musí být totiž odolná vůči vlhkému prostředí, proto ji musí odborně zpracovat truhlář, případně kameník. Truhlář také může vyrobit nábytek na míru prostoru. Do šikmin se totiž nehodí standardní typy. Použijete-li navíc stejný materiál jako pro umyvadlovou desku, bude koupelna působit jednotně.

Kromě zařizovacích předmětů na míru využijte optické klamy a hrajte si s barvami. Získáte ojedinělý prostor.

Kromě zařizovacích předmětů na míru využijte optické klamy a hrajte si s barvami. Získáte ojedinělý prostor.

Fotogalerie:

Foto: Tomáš Dittrich, Burbag, HuppeGeberit, Ravak a Pinterest


You must be logged in to post a comment Login