Koupelny

Koupelna v ložnici

Od   | 

Je příjemné vylézt z vany a rovnou se zachumlat do pelíšku, aniž bychom ještě chodili přes kus bytu. Tak to může vypadat i u vás doma, pokud si přímo v ložnici pořídíte koupelnu. Anebo alespoň její část.

Pokud se pro toto řešení rozhodneme již při přípravě stavby, pak nic nebrání zdárné realizaci. U stávajících staveb je to mnohem komplikovanější a až na výjimky si tohoto luxusu můžeme dopřát pouze v momentě, kdy v původní dispozici navazovala na ložnici koupelna. V tomto případě totiž můžeme zbourat zeď a využít rozvody vody i odpady.

Koupelna může představovat i velmi prostornou niku navazující na ložnici. V tomto případě se pak nemusíme tolik trápit s topením. Kozak Bath & Interior.

Koupelna může představovat i velmi prostornou niku navazující na ložnici. V tomto případě se pak nemusíme tolik trápit s topením. Kolekce koupelnových baterií Axor Starck (Hansgrohe), Kozak Bath & Interior

 

 Není jediná

Koupelna v ložnici nebývá jedinou koupelnou v domácnosti, a to i přes to, že tu žije pouze jeden pár. Bývá doplňkovou, a tomu odpovídá i její zařízení. Může ji představovat jen vana nebo pouze sprchový kout, zřídkakdy pak pouze umyvadlo. Nápad je spojený s určitým rituálem, ke kterému postačí skutečně jen část zařízení a hlavní koupelna je pak soustředěna jinam. V momentě, kdy pro ni už nemáme místo, můžeme zvolit variantu, kdy bude plnohodnotně vybavená a na ložnici bude navazovat. A je možné ji v případě potřeby i oddělit, třeba skleněnými dveřmi, lehkým voálem, paravánem anebo ve větších bytech mohou být místnosti odděleny třeba výškově.

Ať už zvolíme kteroukoliv variantu, nezapomeňme při zařizování vzít v úvahu logické navazování jednotlivých částí. Úplně ideálně vezmeme-li v potaz životní rytmus a potřeby. Určitě nebude příjemné, když si tuto oázu relaxace umístíme za čelo postele. Partneři na sebe neuvidí, takže původní plán jaksi ztrácí smysl. Také těsná blízkost vany u lůžka by mohla způsobit potopu tam, kde si to zrovna nepřejeme. Nehledě na to, že bychom třeba mohli ráno, ještě rozespalí, o ni zakopnout.

Úskalí jsou. Ale malá.

Efektní řešení najdeme v mezonetových bytech, kde můžeme z koupelny do ložnice vyjít rovnou do ložnice. Umyvadlo s nábytkem je z kolekce Xeno2 (design Robin Platt) firmy Keramag.

Efektní řešení najdeme v mezonetových bytech. Umyvadlo s nábytkem je z kolekce Xeno (design Robin Platt) firmy Keramag.

První, co každého napadne, jsou rozvody a odpady vody. Ty jsou vcelku snadno řešitelné, koupelna v ložnici však přináší další úskalí, která si zprvu nemusíme uvědomit. Propojením místností získáme větší prostor, který je nutné vytopit. Zvláště tam, kde jsme nazí (a to ve vaně býváme), cítíme větší chlad, a tudíž potřebujeme více tepla. To je však v přímém rozporu se spánkovou pohodou, protože každý lékař potvrdí, že v ložnici má být zima a má se spát při otevřeném okně. Pokud teplotu místnosti pořešíme, zbývá nám již jen vyšší vlhkost. Ta je naštěstí docela v pořádku, protože je známo, že vlhkost je v našich obydlích poměrně dost nízká. Jen jí musíme přizpůsobit zařízení.

Materiály v koupelnovo-ložnicovém prostředí

Podlaha, na kterou se úplně suchou nohou z vany (nebo sprchového koutu) nedostaneme, by měla být vysoce odolná. Ideální je dlažba, a pokud ji doplníme o podlahové vytápění, pak se nemusíme bát ani studeného povrchu. Dopřát si můžeme i přírodní linolea, nebo dřevěné podlahy, které ovšem musí být povrchově dostatečně chráněné. Nevhodné jsou umělá PVC i laminátové podlahy, kterým voda i vlhké prostředí nesvědčí. V blízkosti kumulované vlhkosti by měl být nábytek určený do koupelen. Ostatnímu zařízení by se v případě dostatečného větrání nemělo nic závažného stát. Osvětlení vybíráme podobně jako v koupelně s ohledem na zóny, tedy tam, kde je přímý styk s vodou, by mělo mít dostatečné krytí.

 

Fotogalerie:

Text: Lenka Zahradníková, Foto: archiv, Kontakty: KeramagKozak Bath & Interior, Il Bagno, Bette

Související články:

Koupelny. Rady ke zdárnému zařízení, díl 1

Koupelny. Rady ke zdárnému zařízení, díl 2

Koupelnový trend č. 1 Vodu spouštíme tlačítkem.

Koupelnový trend č. 2. Výjimečné sprchové kouty

Koupelnový trend č. 3 Velkorysé koupelny

Sprchové kouty walk in

Sprchový žlab ze skla

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *