Koupelny

Koupelna šetrná nejen k peněžence, ale i planetě

Od   | 

Úspora čehokoli a „zelené myšlení“ – to jsou dnes témata skloňovaná ve všech pádech. A je to dobře, protože je opravdu nutné s tím něco udělat a začít se k naší planetě chovat ohleduplně. Pro tentokrát si zopakujeme, jak můžeme v koupelně ušetřit litry vody a potažmo i peníze, které bychom za spotřebovanou vodu utratili.

Také miniaturní ovládací páka u designové kolekce je vybavena omezovačem průtoku, zdroj: Kludi

Když omezování nevadí

Chceme-li šetřit, pak je dilema, zda si pořídit pákovou nebo kohoutkovou baterii hned vyřešené. Rozhodně zakupte pákovou, u níž rychleji namixujete požadovanou teplotu vody. A když už pákovou, tak rozhodně takovou, která má páku s omezovačem průtoku. Ne, že by vám omezovala příliš, už při prvním zvednutí páky vytéká z ramínka dostatečný proud. Chcete-li ho zintenzivnit, stačí na páku vyvinout větší tlak. Vodu ušetříte také s kvalitním a konstrukčně dobře stavěným perlátorem. Ten vám totiž vodu pěkně načechrá a tím vznikne pocitově bohatý proud vody. Některé perlátory jdou i směrově nastavovat. Ve veřejném sektoru už se dlouho používají baterie vybavené senzorem. Tam má jejich využití především hygienické důvody, ale spotřeba vody se také podstatně snižuje. Design senzorických baterií už se také výrazně vylepšil, takže proč si je nepořídit i do domácnosti?

 

 

Páková baterie s eko funkcí, která zabraňuje zbytečnému plýtvání vodou. Zdroj: Kludi

Sprcha z deštného pralesa

Ani ve sprše se nemusíte ošidit o osvěžující sprchu s bohatým proudem vody. S klidným svědomím, že si užíváte a šetříte, si můžete pořídit sprchu, která je vybavená speciálním mechanismem, jenž vhání do hlavice vzduch, který se míchá s vodou, a tím vytváří bohatší proud s efektem deště. Sofistikovanější značkové technologie umí vykouzlit opravdu dokonalou dešťovou iluzi. Od věci nejsou miniaturní silikonové kolíčky, které jsou součástí každé trysky v hlavici. Ty totiž zabraňují usazování vodního kamene. Stačí je lehce promnout, kámen se uvolní, a voda tak může z trysek prýštit tam, kam chceme, nikoli někam do stran.

Baterie z kolekce Raindance fungují na principu provzdušňování vody vzduchem, zdroj: Hansgrohe

Hlavová sprcha s přisáváním vzduchu. Zdroj: Dornbracht

Bezpečný termostat

Šetřit ve sprše i ve vaně pomůže termostatická baterie. Jednak umí udržovat stálou teplotu vody v průběhu celého sprchování či napouštění vany, a vy tak šetříte vodu, kterou byste spotřebovali průběžným regulováním požadované teploty. Na baterii lze jednoduše nastavit konstantní teplotu, která vás ochrání před popálením příliš horkou vodou. Některé baterie mají bezpečnostní tlačítko a některé i „ekologické“ tlačítko, jež dokáže snížit spotřebu až na polovinu – bez toho, že byste to nějak pocítili.   

Na termostatické baterii můžeme nastavit teplotu vody. Zdroj: Kludi

Úsporné vyhlídky

Za samozřejmost už považujeme splachovací nádržku s tlačítkem plného či polovičního splachování. Budoucnost splachování spočívá  v možnosti propojit odpad umyvadla se splachovací nádržkou, a k splachování tím pádem používat vodu, která odteče z umyvadla. Je to vynikající ekologické řešení, které si však svou cestu k spotřebiteli teprve razí. Výrobci zatím stále vymýšlejí co nejlepší řešení, jak tuto problemetiku pojmout dokonale hygienicky a technicky. Tak si držme palce, ať se to brzy povede. Zatím lze použít toaletu s ergonomicky promyšleným splachovacím okruhem, který mísu důkladně opláchne, navíc s dokonalým výsledkem. Dost vody také spotřebujeme při úklidu, a tak můžeme hledat úsporu vody i našeho času v tom, že vyhledáme v sortimentu sanitární keramiku s antibakteriálním povrchem, který zabraňuje usazování nečistot. Pro nás to znamená, že nebudeme muset sanitu tak často čistit.  

Každá toaleta by měla být vybavena takzvaným duálním splachováním, zdroj: Tece

Nemalé množství času a vody ušetříte se sanitární keramikou s antibakteriálním povrchem, zdroj: Duravit

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login