Koupelny

Koupelna jako součást ložnice: Nový trend, který bourá zažité konvence

Od   | 

Spojení kuchyně a obývacího pokoje je dnes tak běžné, že nikoho nepřekvapí. Ale vana hned u postele? To má zatím doma málokdo. Z historie však víme, že tyto dvě místnosti hned u sebe nebyly ničím zvláštním a tento trend se opět vrací.

Řešením můžete být i takto netradičně řešený sprchový kout. zdroj: Kaldewei

Hned na úvod je potřeba říct, že koupelna v ložnici není vhodná do každého domova. Pokud nemáte možnost mít více koupelen a máte nebo plánujete děti, raději od takové představy ustupte. Jistě nechcete, aby vám ložnicí neustále někdo procházel a narušoval soukromí.

Dopřejte si bezdotykovou baterii

Výhody koupelny umístěné v ložnici

Vana pěkně na očích hned u postele je ideální pro všechny, komu se nechce přecházet do a z teplé koupele nikam daleko. Samozřejmě jsou tu i praktické důvody. Koupelnu většinou opouštíme večer už s napůl zavřenýma očima a míříme rovnou do postele a ráno to bývá první místnost, kam se vrháme. Další výhodou je větší rozložení vlhkosti a absence příliš suchého vzduchu v ložnici. Je to spíše naopak a musíte vyřešit kvalitní odvětrávání, aby vlhkosti nebylo až příliš. Velkou předností je naprosté soukromí. Tedy v případě, že máte v domě ještě další koupelnu a tato zůstává jen vám.

Máte-li dostatek místa, zvolte volně stojící vanu. Zdroj: Geberit

Kdy se novému trendu raději vyhnout?

Voda obecně uklidňuje, ale když partner den co den poslouchá fénování vlasů, mytí rukou, sprchování a další klasické zvuky vedoucí z koupelny, začne ho to dříve či později rušit. Tento problém se dá řešit posunovacími dveřmi, které poskytnou špetku soukromí. Tabu je také určitě záchod. Toaleta v ložnici určitě trendy není a ani nebude. Na určité činnosti zkrátka potřebujeme stále svůj prostor. Koupelna je jasně vlhké místo. Myslete na to při výběru osvětlení, které musí odolávat vodě. Stejně tak elektroinstalace a další vybavení. Nevýhodou je i teplota. Na spaní se doporučuje něco kolem 18 °C, což ve chvíli, kdy vycházíte ze sprchy nebo z vany moc příjemné není.  V tomto ohledu musíte najít nějaký přijatelný kompromis.

Koupelna může volně navazovat, zdroj: Duravit

Jak vhodně koupelnu začlenit do ložnice?

Spojení koupelny a ložnice lze realizovat více způsoby. Pokud chcete mít vanu na dohled od postele, zapomeňte na úplně obyčejné modely. Doporučují se moderní vany se zajímavým designem, chybu neuděláte ani v případě retro stylu. Se stojánkovou baterií bude výsledný efekt naprosto dokonalý. Taktéž milovníci sprchových koutů si mohou přijít na své. Ideální je walk-in a mezi trendy se rozhodně řadí sprchový kout složený do podoby velkého zrcadla na stěně. Koupelnové prvky mohou fungovat v otevřeném prostoru naprosto volně. Z vany pak můžete klidně koukat z okna nebo na televizi. Lze je také oddělit skleněnou stěnou nebo sádrokartonovou příčkou s širokým průchodem bez dveří.

Walk-in může být ideálním řešením. Zdroj: Kozák Bath and Interior

Vybavení koupelny a ložnice musí ladit

Koupelna jako součást ložnice nemůže být vzhledově naprosto odlišná. Obě místnosti spolu musí vizuálně ladit. Jen v uceleném a přirozeném prostoru se budete cítit dobře. Vybírejte tedy správný nábytek, který splňuje požadavky na vzhled a zároveň se odolností hodí do koupelny. Z podlahových krytin patří mezi nejlepší a nejoblíbenější varianty keramika. Dnes je možné koupit dlažbu i obklady nejrůznějších rozměrů a povrchů. Slušivě vypadá dřevěný dekor, umělý kámen, speciální stěrky a odolné tapety. Přiklonit se můžete taktéž k odolnému tropickému dřevu, například teaku. Pamatujte, že koupelna spojená s ložnici nemá působit sterilně a neosobně. Naopak. Je určena k relaxaci a uvolnění. Vždy zároveň vycházejte z konceptu ložnice a dodržte pravidlo, že z vany i sprchového koutu by mělo být vidět na vstupní dveře.

Řešení můžete najít i v nevelkém podkroví. Zdroj: Burgbad

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login