Rady a tipy

Kotel na tuhá paliva? Víme, jak vybrat ten nejlepší

Od   | 

Pokud chcete mít během chladných zimních měsíců doma stabilní teplotu a příjemné teplo, je nejvyšší čas promyslet si, jak a čím budete topit. My se dnes rozhodli podívat na zoubek kotlům na tuhá paliva. Řekneme vám o jejich výhodách a nevýhodách – a nevynecháme ani tipy, jak vybrat ten nejlepší.

V kotli na tuhá paliva můžete topit dřevem, uhlím, ale i biomasou. Zdroj: Viessmann

Které faktory ovlivní váš výběr?

Je hned několik faktorů, na které nesmíte při výběru kotle na tuhá paliva zapomenout. Prvním posuzovaným je samozřejmě cena – kolik můžete do kotle investovat? Kolik bude stát palivo, s nímž budete topit? Myslet musíte také na náročnost obsluhy. Jak často budete muset přikládat, zvládne kotel obsluhovat kterýkoliv člen vaší domácnosti, nebo ne? Dalším kritériem je samozřejmě také zátěž životního prostředí – jakou emisní třídu si zvolíte a jak zamezíte úniku zplodin?

Od roku 2018 by neměly být v prodeji kotle emisní třídy 1,2 a 3. Od poloviny roku 2022 by měl platit také zákaz na prodej kotlů třídy první a druhé. Naopak největší komfort by měly přinášet kotle čtvrté a páté třídy.

 

Moderní kotle na tuhá paliva jsou efektivní

Současné kotle na tuhá paliva jsou velmi účinná a efektivní – spalováním tuhých paliv (dřevo nebo uhlí) dochází k přeměně na teplo, které vás bude hřát během dlouhých zimních večerů. Tyto kotle nevypouštějí téměř žádné škodlivé látky, navíc vám mohou poskytnout delší dobu hoření paliva na jedno „přiložení“ díky násypné šachtě. Vy tak nebudete muset přikládat každou hodinu.

Nezapomeňte: Při topení musíte mít kontrolu nad spalovacím procesem. Přísun spalovacího vzduchu může být přirozený (závislý na tahu komína, který dělá v ohništi podtlak a nasává vzduch do ohniště) a nucený (přísun vzduchu je tvořen a regulován odtahovým ventilátorem).

To, jaký typ paliva se rozhodnete používat, si musíte pořádně promyslet. Velkou roli v tom hrají vaše požadavky na vytápění. Před výběrem si odpovězte na to, zda bude kotel na tuhá paliva sloužit jako primární nebo doplňkový způsob vytápění, zda chcete přikládat ručně nebo automaticky – a zda chcete používat dřevo, uhlí, pelety. Anebo jejich kombinaci?

I takto může vypadat váš kotel na štípané dřevo. Zdroj: Viessmann

Uvažujete o koupi tepleného čerpadla? ZDE se dozvíte, co byste měli vědět, než si ho půjdete koupit. 

Mezi výhody kotlů na pevná paliva patří:

  • vysoká účinnost až 94,1 %,  
  • nízká cena paliva,
  • životnost kotlů více než 20 let,
  • vysoká automatizace kotlů,
  • komfortní obsluha pomocí aplikace v chytrém telefonu,
  • možnost využití státních dotací na koupi kotle na biomasu,
  • vytápění dřevem je ekologické.

Kotek na tuhá paliva: Primární zdroj tepla, nebo doplněk?

Je spousta těch, kteří používají kotel na tuhá paliva jen jako jeden z několika dalších způsobů vytápění svého domova. Kotel můžete kombinovat například s elektrokotlem nebo plynovým kotlem. Je jen na vás, který zdroj tepla učiníte primárním a který doplňkovým.

Kotel můžete doplnit také o krbová kamna nebo krb. Váš domov pak bude hezky útulný. Zdroj: Pexels

Dva způsoby vytápění oceníte ve chvílích, kdy nechcete trávit svůj čas během pracovního týdne sekáním dřeva a následným přikládáním, ale o víkendu si čas najdete a dáte mu přednost před elektřinou či plynem. Pro jiného může být primárním zdrojem tepla dřevo a plyn či elektřinu používá jen ve chvílích, kdy není doma, aby dům stěny domu nepromrzaly. Přesná odpověď na to, zda máte kombinovat více způsobů vytápění nebo jen jedno, neexistuje. Vždy záleží na vašich preferencích.

Jak si usnadnit přípravu dřeva na zimu? Dozvíte se ZDE

Budete přikládat ručně, nebo naopak automaticky?

Pokud vás od koupě kotle na tuhá paliva odrazovala nutnost pravidelného přikládání, můžete si tyto starosti s moderními kotli ušetřit. Tyto kotle na tuhá paliva (na pelety, koks, ale i uhlí) mají zásobníky různých velikostí, do kterých nasypete potřebné palivo – a kotel si postupně přikládá sám. V případě menšího zásobníku bude topit zhruba tři dny, velké násypky se postarají o dostatek paliva na celý týden.

Ze všeho nejdřív však musíte dát pozor na správné nastavení kotle – ten se potom dokáže sám zapálit, ale i udržovat stabilní teplotu u vás doma. Nejmodernější kotle dokážete ovládat na dálku za pomoci mobilního telefonu nebo počítače. Nevýhodou takových kotlů je však jejich závislost na elektrické energii.

Do kotle na ruční přikládání musíte přikládat palivo sami a pravidelně (dřevo, pelety, uhlí, brikety) – dokud budete přikládat, budete mít doma teplo. Když kotel vyhasne, bude váš dům postupně chladnout. Ideálním doplňkem kotle na ruční přikládání je akumulační nádrž, ta přebytečné teplo uloží a oteplí vám váš domov i ve chvíli, kdy kotel vyhasne. Spojením kotle s touto nádobou zajistíte, že nebudete muset přikládat tak často.

V obývacím pokoji mohou skvěle vypadat krbová kamna. Zdroj: Pexels

Jaké palivo je nejvhodnější?

Pelety

Pelety jsou slisovaný dřevěný odpad a kousky dřeva, které při zpracování větších kusů na pilách opadávají. Tento způsob vytápění je ekologický, dříve končil na skládkách. Výhodou pelet je jejich poměrně nízká cena – nejlevnější jsou mimo zimní sezonu. Pelety jsou vhodné také do kotlů s automatickým přikládáním.

Dřevo

Dřevo je klasika – někdo jej miluje kvůli jeho příjemné vůni, jiný ocení jeho výdrž. U dřeva však musíte počítat, že zabere poměrně dost prostoru. V závislosti na ročním období může být cena dřeva ještě nižší než cena pelet. Dřevo je vhodné do kotlů s ručním přikládáním, oceníte absenci použití elektrické energie. Na druhou stranu – musíte přikládat sami, dřevo si často musíte sami nasekat.

Uhlí

Černé i hnědé uhlí patří k vysoce hořlavým surovinám, které se řadí mezi neobnovitelné zdroje. V současnosti jde o nejlevnější způsob vytápění kotlů na tuhá paliva. Je vhodné jak do kotlů s manuálním, tak i s automatickým přikládáním.

Technologie spalovacího procesu

  • Automatický kotel: Jedná se o kotel se samočinnou dodávkou paliva a ventilátorem řízeným přísunem spalovacího vzduchu.
  • Zplyňovací kotel: Jedná se o druh odhořívacího kotle s ručním přikládáním – spalování je docíleno řízeným přísunem spalovacího vzduchu ventilátorem.
  • Odhořívací kotel: V kotli probíhá postupné spalování paliva a spaliny neprocházejí přes vrstvu paliva.
  • Prohořívací kotel: V kotli probíhá postupné spalování paliva a spaliny procházejí přes vrstvu paliva.

 

Jak ušetřit za vytápění?


You must be logged in to post a comment Login