Rady a tipy

Kotel na pelety. Opravdu se vám vyplatí?

Od   | 

Kotel na pelety představuje pohodlný a částečně ekologický způsob vytápění, který svými náklady nijak nepřevyšuje ostatní způsoby vytápění. Jaké jsou výhody topení v kotli na pelety? A jaké jsou nevýhody? A kdy se vám tento způsob vytápění opravdu vyplatí?

Krbová kamna si nechte spíše na chalupu. Zdroj: pixabay.com

Topení peletami je velmi komfortní

Jednou z největších výhod topení kotlem na pelety je komfort při používání. Většina kotlů má šnekovou násypku s automatickým podavačem. Pro vás to znamená jediné – nemusíte chodit každých pár hodin přikládat. Palivo můžete u některých kotlů dosypávat klidně jednou za pár dní. Věděli jste, že stejně automatické může být také zapalování kamen? To je u kotlů řízeno elektronicky. Zatopení tak bude otázkou okamžiku.

Lidé, kteří tráví spoustu času mimo domov, mohou ocenit kotle na pelety, které lze ovládat pohodlně přes Wi-Fi. Takový kotel můžete uvést do provozu na dálku – třeba po cestě z práce. Díky tomu se vrátíte do příjemně vyhřátého domova. U poloautomatických kotlů, které jsou starší, musíte pelety plnit do zásobní nádržky ručně.

Co je lepší? Kotel na pelety, nebo dřevo?

Topení dřevěnými peletami se v současné době vyplatí – zejména v porovnání s topením elektřinou nebo plynem, jejichž ceny během letošního roku rapidně stouply. Na druhou stranu – kusové dřevo nebo uhlí vás bude stát o něco méně než pelety. Cenový rozdíl však není nijak zvlášť velký. Pelety navíc produkují mnohem méně emisí než jiná paliva. A to dokonce i v porovnání se dřevem.

Peletová kamna jsou vhodným řešením pro rodinné domy. Pokud zvažujete, jak budete vytápět chatu či chalupu, kde jste jen občas, je vhodnější investovat do krbových kamen. Jejich cena je podstatně nižší. Pokud se rozhodnete topit peletami i na chatě, bude vám dělat problém otázka jejich skladování. Na rozdíl od dřeva je nemůžete pohodlně naskládat vedle domu.

Kam pro jídelní židle?

 

Pelety jsou lisované sušené piliny. Ve vlhku by mohlo hrozit, že se stanou nepoužitelnými. Naopak u rodinného domu se vám vyplatí více kotel na pelety než krbová kamna. A to zejména díky automatickému ovládání a možnosti regulace výkonu dle potřeby.

Kotel na pelety vybírejte i podle velikosti vašeho domu. Zdroj: Home Style

Dotace na nový kotel

V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci na výměnu neekologických kotlů na pevná paliva nižší než třetí třídy a lokálních topidel využívaných jako hlavní zdroj tepla za kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo.

Získat můžete dotaci ve výši 100 000 Kč na kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a celosezónním zásobníkem pelet. Nebo 80 000 Kč na kotel na biomasu včetně akumulační nádrže se samočinnou dodávkou paliva.

Na co se zaměřit při výběru kotle na pelety?

Palivo

U všech kotlů na pelety můžete použít jako palivo dřevěné pelety. U některých kotlů můžete používat také pelety rostlinné, slámové, kůrové a další.

Topení peletami je ekologické. Zdroj: pixabay.com

Výkon

Výkon kotle u rodinného domu je nejčastěji v rozmezí 10 až 32 kW. Většinou ho můžete automaticky regulovat podle požadované teploty.

Účinnost

Moderní peletové kotle jsou vysoce účinné. Jsou plně automatizované, mají dobré spalovací vlastnosti – zejména díky přesně řízenému dávkování paliva. Tyto kotle mají až 94% účinnost.

Spotřeba

Spotřeba paliva se liší podle velikosti domu, účinnosti konkrétního kotle a kvalitě izolace. U průměrného domu počítejte se spotřebou asi 4 až 5 tun pelet za rok.

Zdroj: dtest.cz, novazelenausporam.cz, pelety.cz

 

Toaleta s integrovanou spršku, která nepotřebuje připojení elektřiny ani teplé vody

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login