Rady a tipy

Jak na konsolidaci (sloučení a refinancování) půjček

Od   | 

Podle České bankovní asociace má zkušenost se spotřebitelským úvěrem 8 z 10 Čechů. Velmi často se stává, že spousta z nich splácí více půjček najednou. Patříte mezi ně? Pak byste se měli zamyslet nad konsolidací. Co to je, kdo konsolidaci využije a jak na to?

Konsolidace půjček je skvělou pomůckou, která pomůže dlužníkům v boji se splácením půjček.

Co je konsolidace půjček a jak funguje?

Konsolidaci půjček si můžete představit jako sloučení všech svých dosavadních půjček do jedné – většinou mnohem výhodnější půjčky. Samozřejmě záleží na podmínkách konkrétní banky, u které si o konsolidaci zažádáte.

Konsolidace vám pomůže zvládnout vaše úvěry. Zdroj: pexels.com

Představit si to můžete tak, že jste si půjčili na novou pračku u banky X. A u banky Y zase na novou kuchyň. U každé půjčky jsou jiné úroky, jiná výše splátek, ale i jiné termíny splátek. To pro vás znamená spoustu bankovních transakcí, více administrativy, ale také vyšší splátky. Konsolidací spojíte všechny své úvěry do jednoho. Splátku za pračku i kuchyň pak budete platit jen jedné bance.

Výhodou konsolidaci je placení jedněch úroků, jedné měsíční splátky, která je obvykle nižší. Dále pak zjednodušená administrativa, nemluvě o tom, že i měsíční poplatky platíte pouze jedny.

S konsolidací můžete ušetřit i tisíce korun

Konsolidace úvěrů pro vás udělá splácení půjčky jednodušší a přehlednější – budete platit jen jednu měsíční splátku. Díky tomu pro vás bude splácení únosnější a udržitelnější. Doba trvání půjčky se většinou rozloží na delší dobu, díky tomu je možné mít nižší měsíční splátky.

Banka po vás bude vyžadovat trochu papírování. Zdroj: pexels.com

Před tím, než se ke konsolidaci zavážete, si však zkontrolujte, kolik zaplatíte celkem. V některých případech je možné, že sice budete platit méně měsíčně a delší dobu, ve výsledku však zaplatíte o něco víc. Je na vás, jak se k dané nabídce postavíte. I když přeplatíte, pořád bude větší šance, že měsíční splátky zvládnete lépe než v původním stavu.

Myslete však na to, že konsolidace není něco, co za vás vyřeší všechny vaše problémy. Pokud jste své úvěry nespláceli včas a v registru dlužníků máte negativní záznam (obzvlášť, pokud jste v prodlení pravidelně), vaše banka vám příliš výhodný úrok nenabídne. Vaši žádost vám také může zamítnout.

Ne všechno lze konsolidovat

Každá banka má svá pravidla pro to, co lze a nelze konsolidovat. Některé banky mají z konsolidace vyloučeny mikropůjčky, leasingy nebo úvěry od nebankovních společností. Jinde jsou ale vstřícnější. Většina bankovních společností vám dovolí do konsolidace zařadit spotřebitelské úvěry, hypotéky, úvěry ze stavebního spoření, kontokorenty, kreditní karty a půjčky od splátkových společností.

Žádat můžete i online. Zdroj: pexels.com

Jak požádat o konsolidaci?

Sloučení půjček se neobejde bez administrativy. Banky po vás budou obvykle vyžadovat:

  • váš doklad totožnosti,
  • doklad o příjmech či výpis z účtu za poslední 3 měsíce,
  • smlouvy ke všem vašim úvěrům, které chcete konsolidovat.

Velkou výhodou dnešní doby je fakt, že můžete vše vyřídit i online. Na pobočku tak chodit nemusíte. U banky si však zjistěte, zda vám se zrušením stávajících půjček pomůže, nebo zda budete muset vše vyřešit sami.

Na co byste měli myslet?

Ke konsolidaci musíte mít alespoň dva úvěry – jejich maximální počet obvykle omezen není. Částka ale ve většině případů nesmí překročit 500 až 600 tisíc korun. U některých bank je však strop vyšší. Konsolidací zaplatíte své staré dluhy a budete platit jen jeden nový dluh.

Některé banky nabízejí při konsolidaci možnost navýšení půjčky – této možnosti se však snažte vyhnout, pokud to není opravdu nutné.

Zdroj info: airbank.cz, kb.cz, csas.cz


You must be logged in to post a comment Login