Zahrada

Konec léta? Ideální doba k založení vřesoviště

Od   | 

Blížící se konec prázdnin je sice spojený s nepříjemným návratem do běžné denní rutiny, ale všechno nemusí být tak černobílé, jak se na první pohled zdá. Udělejte radost nejen svým očím a vytvořte si na zahradě vřesoviště!

Vřesoviště hrající všemi barvami vám zvedne pochmurnou podzimní náladu.

Než začnete, budete muset v první řadě vybrat vhodné místo pro jeho založení. Obecně platí, že květiny rostoucí ve vřesovišti vyžadují kyselejší půdu s dostatkem vláhy. Proto se nabízí umístit ho do těsné blízkosti jezírka nebo jiného vodního zdroje, pokud tu možnost máte. Vhodnější jsou i místa, kde je většinu dne stín nebo polostín, záleží však na tom, co tu budete chtít pěstovat. Některé druhy snesou i slunná prostranství. 

Rašelina a mulčovací kůra by neměly ve vřesovišti chybět.

Když se pustíte do díla, je důležité, abyste původní zeminu poctivě promíchali s rašelinou, která dodá půdě potřebnou kyselost. Fantazii se meze nekladou, takže na vytyčeném pozemku můžete vytvářet nejrůznější terénní „bariéry“. Květena tu pak krásně vynikne. Před samotným osázením nezapomeňte půdu dobře prokypřit, aby dostatečně propouštěla vzduch i vlhkost.

Vřesy, zasazenými v nejrůznějších květináčích a dekorativních nádobách, můžete ozdobit třeba okraj chodníku.

A co do připraveného vřesoviště vysázet? Jak už název napovídá, základem budou vřesy a vřesovce. Mají rády slunce a nevadí jim ani suchá půda, proto se je snažte zasadit do míst, kam budou sluneční paprsky dopadat nejvíce. Úplně sežehnout je ale nechat nemusíte. Většina druhů je mrazuvzdorná, takže odolají i tuhé zimě. Po odkvětu je nezapomeňte zkrátit zhruba o třetinu délky, na rok se tak můžete těšit na ještě hustší a krásnější keříky.

Vřesovec červený vás obšťastní svými květy od března do května.

Azalky se ve vřesovištích krásně vyjímají!

Do vřesoviště můžete kromě vřesů a vřesovců vysadit i další vegetaci, jako jsou azalky nebo rododendrony, které udělají celé vaší zahradě dokonalou parádu díky svým květům, které upoutají každého na první pohled. Barevné zákoutí můžete zpestřit třeba i diviznou, svou úlohu tu splní také mateřídouška nebo vřesovištní dřeviny, jako je jalovec.

Divizna bude příjemným kontrastem k červeným, růžovým, fialovým i bílým květům okolní vegetace.

Jakmile bude dílo dokonáno, můžete se těšit, že vám vřesoviště bude dělat radost po celý rok. Protože se z velké většiny jedná o stálezelené a neopadavé květiny, budou oživovat vaši zahradu i přes podzimní a zimní čas.

Rododendrony jsou po vřesech a vřesovcích pro vřesoviště typické.

Foto: Dendrologická zahrada Průhonice, Taormina, archiv


You must be logged in to post a comment Login