Rady a tipy

Končí vám fixace ceny elektřiny a čeká vás její zdražení? Víme, jak můžete ušetřit

Od   | 

Ačkoliv budou ceny energií od začátku příštího roku zastropované, řada domácností se bude potýkat s obrovským navýšením záloh za energie kvůli končící fixaci. Týká se tato situace i vás? Pak pro vás máme pár tipů, jak můžete ušetřit – a to nákupem nových spotřebičů.

Ceny energií budou zastropované, přesto vysoké

Ceny plynu a elektřiny dělají starosti nejedné české domácnosti. Spoustě z nich navíc končí i cenová fixace – což znamená skokový nárůst nákladů za bydlení. S vyššími cenami je třeba počítat i přes to, že od nového roku budou ceny zastropované. Cenový strop je ve výši 6 050 Kč za MWh, což je 6,05 Kč za kWh.

Končí vám cenová fixace? Naučte se správně svítit, respektive všude zhasínat. Zdroj: Schneider Electric

Přestože spousta domácností se šetřením začala už před pár měsíci, stále se najdou způsoby, jak můžete ušetřit o něco víc. Jedním ze způsobů je výměna starých spotřebičů za nové. A proč je právě nyní vhodná doba na výměnu? S blížícími se vánočními svátky prodejci spotřebičů chystají nejrůznější slevy. Nový spotřebič dokáže ušetřit i stovky korun ročně.

Vyměňte pračku, ale i chladničku

Mezi spotřebiče, jejichž výměnu byste měli zvážit, jsou například pračka a chladnička. Spotřeba chladničky se vám může zdát na první pohled nízká. Protože ale pracuje nepřetržitě, její podíl na účtu za elektřinu je významný. Další roli hrají i umístění chladničky v bytě, její naplnění, nastavení a údržba. Při nákupu nového spotřebiče se zaměřte na No Frost technologii. I malá vrstva námrazy může zvýšit spotřebu chladničky o polovinu.

Energetické třídy byly změněny. Zdroj: pixabay.com

Nelekejte se energetických štítků

Při nákupu nových spotřebičů se nelekejte toho, že vaše dosavadní spotřebiče mají na energetickém štítku třídu A+, zatímco dnes na trhu uvidíte většinou třídy B, C, ale i nižší. Neznamená to, že dobrý spotřebič vyměníte za horší. Od roku 2021 platí nové energetické štítky, které se vrátily ke stupnici A až G. Nejúspornější modely se posunuly do tříd B a C, aby se nechal prostor pro novinky.

Zdroj: energie.cz, elektrina.cz


You must be logged in to post a comment Login