Články

Koncesionářské poplatky: Registrace a odhlášení v praxi

Od   | 

Věděli jste, že pokud vlastníte televizi či rádio, máte povinnost platit tzv. koncesionářské poplatky? Pokud ne, poradíme vám, kde se k platbám přihlásit. A řekneme vám, co vás čeká, pokud tyto poplatky platit nebudete.

K čemu slouží koncesionářské poplatky?

Televizní a rozhlasové poplatky slouží k financování veřejnoprávních médií – České televize a Českého rozhlasu. Poplatek za televizi je 135 Kč měsíčně, za rozhlas 45 Kč měsíčně.

Za sledování a vlastnění televize musíte platit poplatek. Zdroj: pexels.com

Kdo tyto poplatky musí platit?

Podle zákona č. 348/2005 Sb. musí poplatky za televizi a rádio hradit domácnost, která vlastní přijímače. Ty dokonce nemusí ani využívat, stačí je vlastnit. Bez ohledu na množství těchto přijímačů se platí vždy za jednu televizi a jedno rádio. Poplatek se platí jeden za jednu domácnost, nikoliv za osobu.

U fyzických osob, které podnikají, se postupuje stejně. Jen s tím rozdílem, že pokud využívají přijímače televizního a rozhlasového vysílání také k podnikání, platí za každý přijímač zvlášť. Právnické osoby platí za každý rozhlasový a televizní přijímač, který vlastní.

 

Zásuvky u USB rychlonabíječky vždy na svém místě? Víme, jak na to!

 

Kdo je od těchto poplatků osvobozen?

Od poplatku jsou osvobozeny osoby s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí anebo s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou. Poplatky dále nehradí jednotlivci a domácnosti, jejichž čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí nepřesáhl součin životního minima a koeficientu 2,15.

Máte doma televizi nebo rádio? Zdroj: pexels.com

Od plateb jsou osvobozeny i školy, zastupitelské úřady ČR v zahraničí nebo provozovatel vysílání ze zákona.

A co poplatky za počítač?

Za počítače se odvádí poplatek v případě, že je připojen na FM/DVB-T tuner či televizní kartu. Za mobilní telefony se neplatí nic.

 

Kam pro návrh osvětlení, který rovnou i zrealizují?

 

Co se stane, pokud nebudete platit?

Pokud nebudete platit rozhlasový poplatek, budete muset uhradit dluh a přirážku Českého rozhlasu ve výši 5 000 Kč. U České televize to bude také dluh a přirážka ve výši 10 000 Kč. Přirážka platí pro každý přijímač, za který nebyla splněna povinnost.

Patříte k osobám, které byly od poplatku osvobozeny? Pokud jste se z evidence neodhlásili do 15. dnů od vzniku této skutečnosti a poplatek jste přestali hradit, musíte provozovateli vysílání zaplatit přirážku ve výši 1 000 Kč za každý přijímač, za který jste měli hradit poplatek.

Co když žádný přijímač nemáte?

Pokud vám někdy přijde kontrolní výzva, ale vy žádný z těchto přijímačů nemáte, a proto nemáte důvod k placení tohoto poplatku, můžete poslat čestné prohlášení, že žádný přijímač nevlastníte. Prohlášení můžete zaslat poštou na adresu České televize a Českého rozhlasu. Dále pak online přes jejich interní systémy.

Zdroj: Česká televize, Český rozhlas

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login