Zahrada

Kompozice rostlin při zakládání zahrady aneb nechte vyniknout třetí rozměr zahrady

Od   | 

V momentě, kdy máte na papíru zanesenou představu o rozmístění prvků v zahradě, přichází klíčová část. Celkové utváření zahrady je totiž výsledkem třírozměrnému efektu. Osázení rostlinami dodá dosud dvojrozměrnému plánu třetí dimenzi – VÝŠKU.

Rostliny jsou nesmírně rozmanité a je velmi snadné propadnout pocitu, že všechny, které se vám líbí, musíte na svou zahradu zasadit. Tento přístup nejčastěji skončí chaotickou, přeplácanou zahradou. Začněte s výběrem druhů, které svými rozměry odpovídají celkovému řešení a charakterem se do zahrady hodí. Počty vybraných druhů se snažte minimalizovat – méně je opravdu více.

Vysazujte spíše větší množství stejných rostlin než jednotlivé exempláře. Plocha má být osázena skupinově.

U každé rostliny zvažujte její celkový vzhled, velikost, tvar a barvu listů nebo jehličí, především tedy vlastnosti, které zůstanou stálé po celý rok. Barva květů bývá většinou jen krátkodobou záležitostí, uvažujte tedy i o tom, kdy rostliny pokvetou.

Základem jsou stromy

Nejdříve vyberte klíčové stromy a keře, které budou vytvářet vizuální vazbu mezi výsadbou a okolní architekturou (domem, bazénem, altánem). Měly by být dostatečně výrazné, celoročně zajímavé a mít správné velikostní proporce, odpovídající potřebám návrhu. Hlavní rostliny, zvláště ty velké, můžete samozřejmě vysazovat jednotlivě.

Tipy na zajímavé stromy

Chamaecyparis nootakensis ‘Jubillee‘ neobvyklý jehličnan úzkého tvaru z něhož visí elegantní větve

Abies concolor krásně modrostříbrný, velký jehličnan pravidelného tvaru

Liriodendron tulipifera velký opadavý strom, s listy ve tvaru lyry a květy připomínajícími žlutý tulipán

Betula utilis var. Jacquemontii velmi působivá bříza s krásně bílou kůrou

Catalpa bignonioides ‘Nana‘ menší opadavý strom s kulovitou korunou a velkými listy

Aby vynikly hlavní rostliny, musíte jim vytvořit neutrální pozadí, vlastně odpovídající kulisy pro klíčové rostliny. Tyto druhy vysazujte do větších celků. Nezapomínejte na stálezelené rostliny, které pomohou zamýšlený obraz zahrady udržet po celý rok.

Tipy na zajímavé rostliny

Taxus baccata tis vytváří krásné, tmavě zelené pozadí,

Prunus laurocerasus má lesklé, stálezelené listy,

Viburnum rhytidophyllum neopadavá kalina s temně zelenými vlnitými listy,

Syringa vulgaris šeřík

Philadelphus coronarius – pustoryl spíše je známý pod lidovým názvem jasmín, jsou opadavé keře s neutrálně zelenými listy, tvořící pěknou kostru a na jaře navíc krásně kvetou a voní

Ke zvýraznění, zpestření a doladění základního návrhu použijte zkrášlující rostliny. Kombinujte různé tvary, vytvářejte kontrasty mezi velkolistými druhy, jemnějšími načechranými rostlinami a trávami. Uvažujte i o barvě – krásně působí kompozice různých odstínů stejné barvy. Nejnápadnější barvy patří do popředí, dozadu dáváme květiny čím dál světlejší.

Tipy na zajímavé rostliny

Viburnum plicatum ‘Mariesi‘ opadavá kalina s vrstvami vodorovných větví, v létě má krémově bílé krajkované květy

Euonymus alatus brslen s korkovými lištami na větvích a úchvatným červeným zbarvením listů na podzim

Perovskia atriplicifolia ‘Blue Spire‘ péřovitý načechraný keřík s šedofialovými květními klasy

Hydrangea arborescens ‘Grandiflora‘ hortenzie s velkými, zelenobílými květy

Hosta sp. všechny druhy bohyšek mají výrazné listy, jejichž velikosti se pohybují od malých po obrovské a mají nespočet barevných kombinací

Helleborus argutifolius krásná čemeřice, zeleně kvetoucí uprostřed zimy, má stálezelené listy

Názvosloví rostlin

Pro lepší orientaci v názvech rostlin vysvětlím rostlinné názvosloví. K označení rostlin se užívají vědecké latinské názvy. Výhodou je, že jsou po celém světě stejné, takže pod tímto názvem koupíte všude stejnou rostlinu. České překlady nejsou vždy totožné, u některých rostlin ani český název není.  Například Liriodendron tulipifera lze nalézt v literatuře jako lyrovník, tulipánovník nebo liliovník, naštěstí vždy tulipánokvětý. První slovo v názvu rostliny je rodové jméno, např. Viburnum (kalina). Kalin je ovšem mnoho druhů. Druhé latinské slovo označuje druh příslušného rodu, např. Viburnum plicatum (kalina japonská). Toto jméno obvykle charakterizuje některou vlastnost příslušného druhu. Užívá se i označení Viburnum sp., to je zkratka pro druhy rodu Viburnum, která se vztahuje buď ke všem druhům rodu Viburnum, nebo jen k některému, který se přesně neuvádí. Jestliže jde o odrůdu, která vznikla lidskou činností, nazývá se kultivar (cultivated variety). Zkratka kultivaru je cv. Název se uvádí v jazyce země, kde byl kultivar vyšlechtěn a píše se v apostrofech (‘Mariesii‘). Někdy byly dva druhy nebo dva rody zkříženy. Takto vzniklý hybrid se označuje znaménkem x (křížení) před názvem druhu, např. Viburnum x pragense

Nezaměňujte bez rozmyslu navržené druhy a kultivary rostlin. V malém květináči v zahradnictví vypadají celkem podobně, ale např. Picea abies – smrk ztepilý, náš běžný domácí lesní strom, bude nakonec pořádně velký, zato např. Picea abies ‘Král‘ doroste do 60 cm výšky.


You must be logged in to post a comment Login