Inspirace

Kolik kalorií spálíme při konkrétních domácích pracích?

Od   | 

Svět jede na vlně fitness a všelijakých moderních druhů cvičení. Často se ale zapomíná, že i běžný, pro tělo přirozený pohyb, je způsob jak se udržet ve formě. Pro lidský organismus je například velice prospěšná chůze. Dlouhé procházky přírodou, na čerstvém vzduchu, vám navíc krásně vyčistí hlavu. Hospodyňky ale jistě ocení fakt, že domácí práce, jsou také formou cvičení a že se u nich dá dokonce hubnout. Zajímá vás kolik kalorií spálíte u konkrétních domácích prací?

Domácí práce jsou aktivita, kde kombinujeme pohyb s užitečnou činností

Stejně jako u sportu, i u domácích prací platí, že celkový výdej energie závisí na naší hmotnosti a na délce a intenzitě činnosti. Podrobněji bývají tyto varianty rozpracované v kalorických tabulkách. Níže zmíněné příklady pracují s parametry váhy 65-75 kg a s délkou aktivity 1 hodina.

Žehlení

160 kcal (670 kJ)

Stěhování nábytku

420 kcal (1758 kJ)

Drhnutí  podlahy

380 kcal (1591 kJ)

Běžný úklid a práce v kuchyni

175 kcal (733 kJ)

Mytí nádobí, vaření, hra na hudební nástroj

175 kcal (733 kJ)

Péče o malé dítě

210 kcal (879 kJ)

Mytí oken, převlékání postelí, stlaní

210 kcal (879 kJ)

Luxování

274 kcal (1147 kJ)

 

Pravdou nicméně je, že jednotlivé domácí práce většinou nevykonáváme hodinu v kuse. Na to abychom myli nádobí hodinu bychom nejprve potřebovali uspořádat zahradní slavnost pro širokou rodinu. Jednotlivé aktivity si ale můžete nakombinovat dle libosti a výsledek pro vás bude možná překvapivý. Experiment, který připravili odborníci z institutu Good Housekeeping zkoumal jak moc se domácí práce vyrovnají jiným pohybovým aktivitám. Za dvě hodiny uklízení spálili účastníci pokusu 602 kalorií, zatímco při uběhnutí 5 kilometrů jen 374 kalorií. Součástí testu byly tyto aktivity: luxování (20 min / 86 kcal), úklid koupelny (20 min / 100 kcal), vytírání (20 min / 107 kcal), umývání oken (20 min /115 kcal) a utírání prachu (40 min / 194 kcal).

Až budete tedy příště doma pořádat velký úklid, vzpomeňte si, že vlastně děláte něco pro svoji fyzičku a že si díky tomu můžete odpustit jedno odpoledne sportování a raději si dopřát například relaxační koupel, či hodinku odpočinku s knížkou.

 

Pro efektivní hubnutí je důležité znát svou tepovou frekvenci

Pokud se o hubnutí aktivně zajímáte, nezapomeňte, že důležitým parametrem je tepová frekvence pro spalování tuků. Výsledky kalkulačky tepové frekvence vám poradí v jaké intenzitě, vy osobně spalujete tuky a kdy už spalujete cukry. Tepovou frekvenci vám dnes spolehlivě změří kromě měřiče tepové frekvence, také vaše chytré hodinky. Technologie ale nejsou jediný zdroj, jak o sobě objevit tento citlivý údaj. Tep si můžete změřit také sami.

Přiložte poslední články ukazováčku a prsteníčku na spodní palcovou část zápěstí druhé ruky. Pokud vše děláte správně, měli byste ucítit tepání krve. Počet tepů stačí měřit po dobu 30 vteřin. Výsledné číslo vynásobte dvěma, abyste získali počet tepů za minutu. To je hodnota, která nás zajímá. Tepová frekvence pro spalování kalórií je velmi důležitý údaj, který vám pomůže přizpůsobit pohyb vašemu vysněnému cíli.

 

I během domácích prací se můžete bavit

Kromě toho, že u domácích prací spalujeme tuky, můžeme si z nich také udělat příležitost jak se uvolnit. Zkoušeli jste někdy u vaření tančit? Nebo zpívat? To, co dělá žena s lehkostí, dělá ji krásnější. A to jaký žijeme život, často určuje jen to, jak se na něj díváme. Pokud tedy domácí práce z duše nenávidíte, zkuste se na ně podívat novýma očima. Úklid je skvělá příležitost jak si uklidit sám v sobě. Jak by byl svět krásné místo, kdyby šly všechny problémy vyluxovat a umýt. Ale možná, že se dají. Představte si příště u velkého úklidu, že spolu s povrchovými nečistotami u vás doma se čistí také vaše nitro. Možná je to pro vás moc abstraktní a lehce bláznivá představa, ale za pokus nic nedáte. Domácím pracem prostě většina z nás neuteče. Proč si to z toho tedy neudělat sebepečující rituál? 

 


You must be logged in to post a comment Login