Dětské pokoje

Koberec vs. ostatní podlahové krytiny: Které řešení přinese do domácnosti více tepla?

Od   | 

Podlahy často vybíráme především podle toho, jak vypadají a jak se udržují. Existuje však ještě jeden velmi důležitý faktor, který by měl výběr ovlivnit a tím je celkové zateplení domácnosti. Pokud se snažíme snížit náklady na bydlení, volba správné krytiny může ušetřit peníze za vytápění.

Dřevo je z principu měkké. Pokud ho použijete v namáhaných místnostech (kuchyně, dětský pokoj apod.) zvolte dostatečnou povrchovou úpravu. Zdroj KPP

Porovnání podlah: Která chladí, a která naopak zahřeje?

Ušetřit na topení neznamená mrznout. Proto je třeba k úsporám přistoupit rozumně. Na začátku je třeba říct, že zima přichází od země. Čím zodpovědněji tedy budete vybírat podlahovou krytinu, tím větší teplo si v domácnosti zajistíte. Pokud hledáte materiál, který se řadí mezi ty teplejší varianty, rozhodně sem můžete zařadit lino, dřevo, vinyl nebo korek. Nejteplejší variantou je však vždy koberec. Mezi podlahové krytiny, které naopak působí na dotek velmi chladně, řadíme plovoucí (laminátové) podlahy, dlažbu či lité materiály.

Přírodní marmoleum je vhodné do dětského pokoje. Děti po něm mohu chodit i bosky. Zdroj: Forbo

Výhody a nevýhody koberců

Koberec rozhodně patří mezi nejsnadnější způsob, jak místnost zateplit a redukovat množství chladu přicházejícího od země. Vybírat můžete z velkých koberců, které zakryjí celou místnost nebo kusových koberců, které zateplí tu část místnosti, kde se pohybujete nejvíce. Zatímco nějakou dobu se koberce v interiérech skoro neobjevovaly, dnes jsou opět v kurzu. Pojďme si tedy ukázat jejich největší klady a zápory.

+ Zahřejí místnost o čtvrtinu více než jakákoliv jiná podlahová krytina

+ Přichází v mnoha tvarech, vzorech i barvách a dokáží být velmi designovým doplňkem

+ Izolují hluk

+ Jsou protiskluzové, tudíž chrání děti i domácí mazlíčky před úrazem

– Drží se v nich nečistoty

– Udržují se hůře než klasické podlahy

– Mají omezenou životnost

Největší úskalí koberců skutečně spočívá především v jejich náročnější údržbě. Na trhu ale najdete také koberce s krátkým vlasem, které se udržují lépe. A ačkoliv vás to možná překvapí, místnosti s koberci nepatří mezi ty nejprašnější! Drobné prachové částice se šíří více v místnostech, kde je pevná podlaha bez textilie.

Koberec nemusí vždy zakrývat celou místnost. Stačí, když se nachází v zónách, které často využíváme. Zdroj: Orsei

Kam pro kvalitní sedací soupravu?

 

Výhody a nevýhody podlah

Jen těžko se dá o ostatních podlahových krytinách hovořit obecně. Dnešní trh nabízí několik variant a každá z nich je specifická vzhledem, materiálem i stylem pokládky. Pokud je však srovnáme s kobercem, žádná z podlah nedosáhne takového zateplení místnosti. Mezi nejteplejší typy podlah pak patří vinyl, dřevo nebo korek. Stejně jako koberce i tyto materiály s sebou do interiéru přináší klady a zápory, na které je třeba myslet.

+ Snadno se udržují

+ Mají designový vzhled a dokáží skvěle propojit a sjednotit prostor

+ Mají dlouhou životnost

– Mají špatné termoizolační vlastnosti

– Jsou tvrdé a představují větší riziko úrazu pro děti

Vlastnosti podlahových krytin do velké míry ovlivňuje také jejich zateplení. Lepších termoizolačních vlastností můžeme docílit pomocí zateplení z podlahového polystyrenu. Ještě větší komfort pak představuje podlahové topení, které dokáže podlahu optimálně prohřát. To však není ideální variantou, pokud chcete náklady za teplo snížit.

Vinyl i marmoleum jsou vhodné krytiny pro domácí mazlíčky. Zdroj: Forbo

Každá místnost má specifické potřeby

Při výběru podlahy se nikdy nerozhodujte pouze podle jejich termoizolačních vlastností. Důležitým faktorem je také její vzhled a údržba. Nelze říct, že nějaký typ podlahy je ten jediný nejlepší. Existují však určitá doporučení pro jednotlivé místnosti:

  • Obývací pokoj – vinyl, dřevo, koberec, linoleum, korek, laminát
  • Kuchyň – dlažba, vinyl, linoleum, laminát
  • Ložnice – linoleum, dřevo, koberec, laminát
  • Předsíň – dlažba, laminát, vinyl
  • Dětský pokoj – koberec, korek, vhodně povrchově ošetřené dřevo

Kusovým kobercem vyzdvihnete určitou část místnosti. Zdroj: Orsei

Jak si zajistit teplejší podlahu

Pokud plánujete pokládat podlahu novou, větší teplo zajistí polystyrénová izolace. V opačném případě se nebojte sáhnout po kobercích a změnit tak celkový vzhled interiéru. Pamatujte, že koberce navíc nemusí zakrývat celou místnost, ale mohou se nacházet pouze v zónách, které užíváte nejčastěji (okolí postele, sedací soupravy, běhoun v chodbě).

To, zda je nám zima nebo teplo, ovlivňuje i naše celkové vnímání okolí. Pokud místnost působí teple, cítíme se v ním komfortněji než v místnosti laděné do studených barev. Podlaha je proto velmi důležitým faktorem, celkový pocit však ovlivní i barvy místnosti. Zvolíte-li koberec v teplých barvách, uvidíte, že místnost bude daleko teplejší i příjemnější.

Zdroj: The Spruce, Sparkle and Shine, Apartment Therapy, Kapitoly o bydlení

 

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login