Podlahy a stěny

Koberec může vytvořit útulnou atmosféru, když ovšem vyberete ten pravý

Od   | 

Poslední dobou, kdy je na výsluní především dlažba a vinyl, dost často opomíjíme starý dobrý koberec. Přitom právě on je jedním z prvků, kterými docílíme velmi příjemnou atmosféru. Navíc skvěle tlumí hluk, pohlcuje prach a zlepšuje akustiku. A jak ho tedy správně vybrat?

Nezapomeňte, že koberec můžete položit po celé ploše místnosti, což se sice dělalo před dvaceti lety, ale i dnes najdeme místnosti, kterým to sluší. Mezi první patří ložnice, kde očekáváme pohodovou, intimní atmosféru a kde chodíme nejčastěji bosi, což je pro naše chodidla velmi příjemné. Pozadu nezůstává ani obývací pokoj, případně pokoj dětí. I když sem se vžila volba koberce kusového.

Zvolíte-li výrazný vzor, pak ostatní zařízení volte v jednoduchých odstínech

Materiál, první krok k úspěchu

První, co byste při výběru koberce měli řešit, je materiál. Většina koberců se vyrábí kombinací přírodních a syntetických vláken. Pokud se tyto dva materiály spojí, získáme vysoce kvalitní a odolný koberec, který je navíc pružný a vydrží opravdu dlouho. Mezi další materiály, které jsou v domácnosti velmi oblíbené, řadíme umělá vlákna, která v obchodech nalezneme například pod názvy polyamid, polypropylen, nebo polyester. Tento druh materiálu se používá pro vysokou zátěž, tudíž jsou takové koberce vhodné například do kanceláří, obchodů, či jiných velmi frekventovaných míst. 

Kdo říká, že v obývacím pokoji nemůže být koberec položený ode zdi ke zdi?

Pokud však do koberce chcete opravdu investovat, zvolte nejkvalitnější materiál koberce, a tím je vlna. Je velmi příjemná na dotek a navíc má ze všech materiálů nejdelší životnost. Jedinou nevýhodou vlny je, že se nejedná o antialergenní materiál, oproti ostatním syntetickým materiálům. Vlny by se tedy měli vyvarovat alergici, ale i osoby s astmatem. 

Věnujte se výběru hustoty koberce

Mnozí lidé podceňují správný výběr hustoty vlasců koberce. Obyčejně ale platí přímá úměra mezi počtem vláken na metr čtvereční a odolností. Na místa, která jsou vytížena nejvíce, bychom měli volit koberec, který má mnohem vyšší počet vláken na metr čtvereční. Takový typ koberce volíme například do obývacího nebo dětského pokoje. Prostory, kam chodíme jen občas a netrávíme v nich celé dny, můžeme vybavit kobercem s nižší hustotou vláken. Pamatujte však na to, že čím je koberec hustší, tím náročnější bude na úklid, ale i celkovou údržbu. V hustých vlasech se zachycuje mnohem více prachu a nečistot.

Pozornost věnujte i hustotě koberce

S barvou a vzorem opatrně!

Dalším důležitým parametrem je výběr barvy, vzorů a motivů. Barva koberce musí ladit s ostatním vybavením a barvami místnosti, proto koberec vybírejme opravdu s rozvahou. Navíc je důležité si uvědomit, že koberec tvoří největší plochu celé místnosti, proto volte raději světle odstíny, které místnost prosvětlí a zároveň opticky zvětší. Pozor dejte i při výběru motivů. Výrazné vzory a motivy se hůře kombinují se zařízením, navíc na sebe poutají pozornost, a to zpravidla nebývá chtěné.

Výhody koberce

  • nevelká pořizovací cena
  • příjemný materiál na dotyk 
  • udržuje teplo
  • nepřeberné množství barev a motivů
  • rychlá pokládka
  • tlumí hluk

A na co dávat pozor?

  • Je důležité znát přesné rozměry. I tak pro jistotu kupte koberce o něco víc.
  • Je potřeba, abyste věděli, jak bude ve výsledku celá místnost vypadat.
  • Uvědomte si, jaká frekvence je v dané místnosti, a podle toho volte kvalitu koberce.
  • Pokládku by měl provádět odborník.

Koberec udržuje teplo a proto je vhodný do domácností s dětmi

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login