Zahrada

Keře, které svými květy zdobí zahrady až do podzimu

Od   | 

Spousta známých keřů, jako je například šeřík, tamaryšek či zlatice, které jsou typické pro naše zahrady, kvetou většinou od dubna do června. Samotné léto pak máme spojené spíše s letničkami či trvalkami, ale existují také okrasné keře, jež se umí v horkých měsících i během podzimu postarat o nádhernou kompozici plnou květů.

Zajímavá abélie

Abélie velkokvětá, latinským názvem Abelia x grandiflora, pochází z východní Asie a Mexika. Jde o poloopadavý až opadavý keř s menším habitem, který dorůstá maximální výšky 2 m, a to hlavně v oblastech s teplejším klimatem. V našich podmínkách se jeho výška pohybuje zpravidla kolem 1 m.  Abélie vytváří rozkladité, ale kompaktní polokulovité keře. Má tmavě zelené listy, které na podzim mění barvu na vínovou. Od července, někdy i od konce června, až do října keř zdobí drobné, trubkovité a bílé květy.

Bílé květy abélie vypadají na první pohled lehce růžově, za to mohou růžové kalíšky. Zdroj: Pixabay

Stanoviště pro výsadbu abélie by mělo být slunné a ve vyšších polohách i chráněné před silnými větry. Co se týká náročnosti na půdu, tak zvládá i jílovitější podloží. Ideální je ale půda výživná, dobře propustná a s kyselejším pH, které podporuje zbarvení listů. Po výsadbě se doporučuje udržovat zeminu vlhkou. Po zakořenění už není zálivka nutná ani během sucha. Abélie je u nás mrazuvzdorná, dobře snáší jarní zmlazovací řez a přesazování. Hodí se do menších zahrad i nádob.

Listy se s příchodem podzimu zbarvují do vínových odstínů. Zdroj: Pixabay

Asi nejatraktivnějším kultivarem je Kaleidoscope s maximální výškou okolo 0,5 m. Pozornost upoutá téměř zlatavě panašovanými listy, které na podzim hrají růžovými, oranžovými a vínovými odstíny. Zelenobílé až zelenožluté panašování má také kultivar Bianco a Radiance. Narůžovělými listy nám na podzim bude dělat radost panašovaná odrůda Confetti.

Abélie nesnášejí přemokřenou zeminu. Zdroj: Pixabay

Stále moderní ibišek

Domovinou ibišku syrského (Hibiscus syriacus) je jižní Asie a v Evropě se pěstuje už od 16. století. Tento vzpřímeně rostoucí keř, který dosahuje až do 3 m výšky, nás uchvátí nápadnými květy. Ty budou naši zahradu zdobit od července až do září. Na podzim se můžeme těšit zase na žlutě vybarvené listy.

Modrofialové květy ibišku vypadají krásně v kombinaci se žlutě kvetoucími keři. Zdroj: Pixabay

Ibišku vyhovují teplé oblasti, slunná a chráněná stanoviště. Snáší dobře úpal i delší přísušek. Má rád výživné, propustné a lehčí půdy, nesnáší promáčené. Mladé keře rostou rychleji, a zejména v prvních letech po výsadbě vyžadují na zimu ochranu. Řez většinou není nutný, avšak jarním zkrácením přírůstků na třetinu podpoříme bohatší kvetení. Ibišek se uplatní jako solitéra, také ve skupinových výsadbách, v živých plotech i nádobách. Nádherně oživí vchod do domu i terasu. Skvělý bude ve venkovských zahradách.

Sněhově bílé květy s vínovým středem mají rovněž kultivary Red Heart a Helene. Zdroj: Pixabay

Ibišek syrský disponuje mnoha kultivary. Modrofialové květy s výrazným vínovým středem najdeme například u odrůdy Marina či Russian Violet. Největší květy z bíle kvetoucích ibišků s vínovým středem má kultivar Monstrosus. Čistě bílými a plnými květy nás okouzlí White Chiffon, těmi fialovými zase Ardens. A pro příznivce pestrých barev je tu Woodbridge s jasně růžovými květy a vínovým středem.

Lavender Chiffon má velké květy v lila barvě, které vypadají jako plnokvěté. Zdroj: Pixabay

Populární komule

Původní oblastí rozšíření komule Davidovy (Buddleia davidii), známé také jako „motýlí keř“ nebo „letní šeřík“, je jihovýchodní Čína. Komule je, vzhledem ke svému rychlému růstu, nenáročnosti a vzdušenému habitu, čím dál oblíbenějším keřem. Dorůstá do 4 m výšky, má šedozelené listy a fialové květy uspořádané v úzkých hroznovitých květenstvích, které rostlinu zdobí od července až do září.

Květenství komulí je mnohdy až 30 cm dlouhé. Zdroj: Pixabay

Slunné stanoviště s výživnou, propustnou, hlinitopísčitou půdou bude pro tento keř rájem. Dobře snáší sucho i městské prostředí. Na zimu může přimrzat, proto se vyplatí ho před silnými mrazy ochránit nastýlkou. Intenzivnější kvetení můžeme na jaře podpořit radikálním seřezáním na třetinu výšky keře. Komule nám vytvoří vzdušný živý plot, ale krásná bude také jako solitéra v zahradě či dominanta na terase v nádobě.

Komule na zahradu láká motýly, včely i čmeláky – odtud název „motýlí keř“. Zdroj: Pixabay

S kultivary se u komule roztrhl pytel. Fialovými až modrofialovými květy naši pozornost upoutá odrůda Nanho Purple, Summer Bird Compact Purple, Empire Blue, Adonis Blue, Argus Velvet, tmavě fialovými pak kultivar Black Knight a znatelně purpurovými zase Santana. Bílé květy najdeme u Argus White nebo třeba Marbled White. Růžovofialové květy má Border Beauty a nádherně růžovočervené odrůda Royal Red.  

Bíle kvetoucí kultivar Marbled White vytváří velmi kompaktní habitus. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Kam (ne)jen pro zahradní osvětlení


You must be logged in to post a comment Login