Návštěvy bytů

Když se sny stanou skutečností a promění se v kamenné sídlo vprostřed Provence

Od   | 

Také jste někdy snili o tom, že v případě výhry ve sportce se vším praštíte, odstěhujete se na francouzský venkov a do konce života už budete jenom čichat levanduli, jíst křupavé bagety, pít špičkové víno, přikusovat drahé sýry a slunit se? Tenhle prázdninový dům by se k takovým účelům dobře hodil, tak si ho zatím, než to klapne, prohlédněte.

Tady televizi nehledejte

V interiérech tohoto domu si budete připadat jako v minulém století a zapomenete tu na veškeré starosti dnešní uspěchané doby. Obývacímu pokoji kraluje dokonalá kamenná podlaha, umně seskládaná z břidlicových desek. Takový povrch jen tak něco neponičí, a pokud ji nahřeje žár, vycházející z krbu, dokáže krásně akumulovat teplo. V horkých letních měsících zase bude místnost s malými okny, silnými zdmi a všudypřítomným kamenem dokonalou oázou chladu. Dřevěný strop s viditelnými, původními trámy dodává interiéru na dokonalosti. Kámen a dřevo nebylo prakticky možno doplnit jinou než čistě bílou omítkou a dobovým nábytkem z dřevěného masivu. Televizi a podobné moderní technologie tu nehledejte; tady se odpočívá, medituje a popíjí víno z místních vinic.

Kuchyně je velmi jednoduše zařízená, obyčejné police a nevelká linka. To vše ale kompenzuje skutečně prostorný a bytelný jídelní stůl, který vyzývá k rodinnému klábosení. Foto: Iveta Kopicová

Kuchyň je maximálně jednoduchá, jako úložné prostory slouží výklenky v silných zdech. Navazuje na ni rozlehlá a jednoduše zařízená jídelna, kde najde místo skutečně početná společnost. Tím, že je dostatek místa a jídelní stůl je od kuchyně dále a mimo obývací pokoj, dovoluje něco, co je při dnešních malých bytech již luxusem – povídat si a nebýt rušeni vjemy od televize či pohledem na neumyté nádobí a pracovní chaos v kuchyni. Zařízení je prosté a jednoduché, v původním stylu. Použité dřevo pochází z kaštanu a borovice.

Zůstaly tu i původní široké kamenné zdi. Foto: Iveta Kopicová

Terasy klenotem domu

Krásné jsou i schody, obložené kamenem. Po nich se dostanete do horního patra domu, k ložnicím a koupelnám. Z chodby lze projít na terasu a užít si nádherné, stylové posezení mezi zelení a kamennými zídkami. Na nich vyniknou nádherné, pečlivě opečovávané květy hortenzií. Dům má ještě druhou, vrchní terasu – podívejte se do galerie. Na podzim vydá své sladké plody vinná réva, která se pne podél usedlosti i například po krásné dřevěné pergole, pomáhá zajistit stín a připomíná povolání předků. Z horní terasy je také dechberoucí výhled na okolní kopce, stavení, zeleň a romantickou zříceninu. Také se vám už sbíhají sliny třeba na pozdní, lenivou snídani?

Schodiště je obloženo kamenem. Foto: Iveta Kopicová

Kde vás nic rušit nebude

Dům je ideální i k pohoštění a ubytování přátel či širší rodiny, nabízí totiž 4 ložnice. Protože ložnice není místem, kde byste při usínání chtěli vnímat jen chladný kámen, byly stropy i podlahy obloženy dřevem, což z místností určených ke spánku a odpočinku činí oázy pohody a klidu s důrazem na splynutí s přírodou a vším, co nám dává. Malým okénkem ve výklenku proudí jen trochu světla; zato místnost poskytuje maximum soukromí. Svým způsobem vítaná a osvěžující změna oproti moderním domům, kde nejsou výjimkou ložnice s kompletně prosklenými výhledy například do zahrady. Zde se lze věnovat například knížce či partnerovi se soustředěním, které jen tak něco nenaruší, vjemy vnějšího světa sem takřka nedoléhají.

Interiér ložnice zatepluje dřevěný strop. Foto: Iveta Kopicová

Koupelna ve fialové a bílé

Koupelny využívají krásné, ryze provensálské kombinace bílé a něžně fialové. V kombinaci s dřevěnými trámy působí tyto barvy obzvláště dokonale. Předci současných majitelů jen asi neměli k dispozici sprchový kout; jinak si však lze představit, že místnost vypadala docela podobně.

Koupelna se nese v lehkém levandulovém nádechu. Foto: Iveta Kopicová

Dům, který dýchá minulostí, je zasazen do nádherné krajiny a přírody. Je velmi osvěžující, že jeho rekonstrukce pro účely rekreace pro jednou neproběhla tak, jak běžně vídáme – že se ponechá “slupka” a uvnitř nalezeme moderní technologie, televize, sušičky a myčky a vůbec vše pro naprosto pohodlný život. Ne, že by to bylo špatné, ale málokdo si dnes troufne zkusit si odpočinout po vzoru našich předků. A možná, že je to škoda. No řekněte, nedali byste si říct minimálně na týden?

Stavení je zasazeno do nádherné krajiny uprostřed Provence. Foto: Iveta Kopicová

Fotogalerie:

Foto: Iveta Kopicová

 

 


You must be logged in to post a comment Login