Inspirace

Kde se berou barvy roku?

Od   | 

Téma barvy roku je čím dál častěji skloňované. Kde se ale barvy roku vůbec berou?

Zdroj: Benjamin Moore

Hned na úvod je třeba dodat, že trendy a trendové barvy nejsou žádnou převratnou novinkou. V novodobé historii je zmínka o tzv. „colour – cards“ již v 19. století v Paříži a jednalo se v podstatě o definování trendových barev a textilií pro další sezónu. Jak je to dnes? Nejdříve je třeba dodat, že barva roku (v interiéru) není jen jedna, ale je jich celá řada. Vyhlašovatele lze rozdělit na 3 hlavní skupiny.

První z nich jsou výrobci nátěrových hmot. Tyto barvy jsou pak primárně určené na velké plochy. To je také důvod, proč bývají ve většině případů jemnější a méně chromatické. Sem pro letošní rok například patří odstín Wild Wonder od značky Dulux, Mountain Lake Green od značky Caparol, Vining Ivy od PPG nebo výrazná Raspberry Blush od Benjamin Moore.

Zdroj: PPG

Druhou skupinu tvoří firmy, které se zaobírají vzorkovníky. Sem patří hlavně barva roku Pantone, ale také trendové palety od NCS. Barva roku od Pantone však není primárně určená na stěny, ani na výmalbu. Tyto vzorkovníky používají designéři a výrobci obecně. Barva roku tak zasahuje i do oblasti fashion, obalového a grafického průmyslu atd. Pro letošní rok to u specialistů Pantone vyhrál odstín Viva Magenta.

Do třetí skupiny vyhlašovatelů pak patří specializované agentury, které se věnují předpovídaní trendů. Sem lze zařadit například WGSN, která je ve spojení s barevným systémem Coloro. Jejich barvou roku 2023 je odstín Digital Lavender.

Tím ale vývoj v barevných preferencích nekončí. Designérka a trend & color specialistka Iva Bastlová dodává: „Očekávat můžeme více teplé a hřejivé odstíny a odklon od chladných a sterilních odstínů. Jasným znamením toho bylo masivní používání hnědé barvy na loňském veletrhu Salon del Mobile v Miláně, kde se používala hláška BROWN IS NEW BLACK.“

Zdroj: Caparol

Na téma trendů v interiéru probíhá za pár dní také konference Materiál + Trend. Přesně ve čtvrtek 30. března v Praze v Letňanech – a to první den veletrhu Design Shaker. Pokud vás tedy trendové barvy a materiály zajímají, nenechte si ji ujít. Hlavním řečníkem je navíc evropská špička v oboru trendů Anja Bisgaard Gaede, která bude hovořit o definování a zkoumání trendů a také o novinkách, která nás čekají příští rok. Registrace je nutná předem a probíhá jen do pondělí 27.3.

Registrujte se zde: konference-interiery.cz

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login