Inspirace

Kávovník – atraktivní pokojovka, ze které si můžete připravit oblíbený nápoj

Od   | 

Jste milovníci kávy? Pokud ano, pěstování kávovníku vás určitě nadchne. Jde totiž o poměrně pohlednou rostlinu s nádherně lesklými listy, která při troše péče i zaplodí. Každý úspěšný pěstitel se tak později může těšit na lahodná zrna, z nichž si bez pochyby připraví pro něj tu nejlepší kávu na světě. 

Vzácná rostlina spojená s trestem smrti

Kávovník, latinským názvem Coffea, je tropická stálezelená rostlina, která patří do čeledi mořenovitých (Rubiaceae). Blíže jde o ovocný keř či menší stromek pocházející především z Afriky, za jehož pravlast se považuje etiopská provincie s příznačným názvem Kaffa. Kávovník má dekorativní, jemně vonné bílé květy a jeho plodem je malá peckovice červené, žluté, oranžové nebo i černé barvy – takzvaná kávová třešeň. Rod Coffea zahrnuje asi 100 druhů, z čehož tím nejrozšířenějším je proslulý kávovník arabský (Coffea arabica). 

V přirozeném prostředí dorůstá kávovník až do výšky 10 m. To v interiéru zcela nehrozí. Zdroj: Pixabay

Káva byla do Evropy přivezena již na začátku 17. století, a dokonce o pár let dříve než do Ameriky. V této době byla považována za vzácnou rostlinu, jejíž poškození se ve Francii rovnalo až trestu smrti. V současné době je hlavním producentem kávy Střední a Jižní Amerika (zejména Brazílie), přičemž my Evropané se řadíme k jejím největším konzumentům.

Nenáročná interiérová rostlina

Pěstování kávovníku není sice žádná atomová fyzika, ale s trochou porozumění a trpělivosti to půjde lépe od ruky. Nejsnazší cestou ke kýženému výsledku je pořízení již zapěstované rostliny např. v zahradnictví či na specializovaných e-shopech. Druhým možným způsobem je získání řízků z postranních výhonů již vzrostlého kávovníku, které pak stačí namočit do stimulátoru růstu a zasadit. V takovém případě vám potrvá přibližně čtvrt roku než řízek pořádně zakoření. Během této doby udržujte stabilní teplotu nad 20 °C a vyšší vlhkost, s čímž vám může významně pomoci přikrytí nádoby fólií či mikrotenovým sáčkem.

Semena rychle ztrácejí klíčivost, proto je potřeba s výsadbou neotálet. Zdroj: Pixabay

Poslední možností je pěstování kávovníku ze semene. To seženete buď na již zmíněných e-shopech, nebo přímo od pěstitele. Důležité je ale vědět, že semena kávovníku ztrácejí poměrně rychle klíčivost (někdy dokonce už po 14 dnech), takže by před výsadbou neměla být starší než měsíc. Naopak by měla být chráněná tvrdším obalem neboli endokarpem. Jestliže se však dostanete k celému plodu kávovníku, je potřeba ho nejdříve zbavit dužiny a posléze i jejich zbytků, jež zůstanou na endokarpu a mohly by způsobit zahnívání. Toho docílíte namočením “pecky” v misce s vodou (asi za 3 dny). Zůstane vám jen semeno ukryté v tvrdším obalu, který půjde díky narušení vodou jednoduše sloupnout, čímž mu usnadníte klíčení. 

S klíčením pomůže vytvoření mikroklima pomocí mikrotenového sáčku. Zdroj: Pixabay

Před výsadbou si připravte vhodnou nádobu, do níž se vejde alespoň 2 až 5 semen, a tu naplňte na živiny chudým a mírně kyselým substrátem – nejlépe hrubozrnným pískem s podílem rašeliny (maximálně 10 %). Poté semena vysaďte do hloubky cca 2 cm, zahrňte je zeminou, zalijte (můžete i hypermanganem) a umístěte pod mikrotenový sáček nebo fólii. Tím vytvoříte vyhovující mikroklima, které jim usnadní klíčení. Pokud byste tak neučinili, bylo by potřeba výsadbu několikrát denně rosit, jinak by nemusel nastat správný vývoj. Během klíčení, které trvá 3 až 6 týdnů, není potřeba přihnojovat, jelikož všechny zásobní látky jsou obsaženy v semenu. Důležité je dbát pouze na to, aby byl substrát neustále vlhký. K přesazování do samostatných květináčů (průměr cca 10 cm) přistupte až budou mít rostlinky 2 páry pravých listů. Na dno nádoby dejte drenáž a substrát volte pro pokojové rostliny.

Nejčastějších chyby při věšení záclon a závěsů

A co dál?

Kávovníku vyhovuje světlé a teplé stanoviště. Nemá sice rád přímé sluneční záření, ale rozptýlené světlo přivítá s radostí. V létě bude ideální jihovýchod či jihozápad v blízkosti okna (za záclonou) a od října zase jižní expozice. Ve vegetačním období si užívá teploty okolo 20 až 25 °C a v zimě si potrpí spíše na 15 až 18 °C. Co se týká zálivky, tak substrát by neměl nikdy úplně vyschnout. Zejména pak během léta je potřeba přísun vody zvýšit, a naopak v zimě zase mírně omezit. Nejvhodnější bude dešťová nebo odstátá voda, která neobsahuje tolik chloru – ten totiž v oblibě nemá. Co však miluje, je rosení. To uvítá i v zimě, hlavně pokud se nachází v blízkosti radiátoru, kde hrozí suché ovzduší.

Kávovník miluje vlhko, ale přemokření mu nedělá dobře. V létě ho chraňte před přímým slunce a v zimě zase před průvanem. Zdroj: Pixabay

Hnojit je potřeba pravidelně. Většinou postačí jednou za dva týdny, ale v období růstu a během tvorby plodů se doporučuje kávovník přihnojovat jedenkrát týdně. Doplňujte fosfor, draslík a dusík, sáhnout však můžete také po běžném hnojivu pro pokojové rostliny. Přesazování realizujte každý rok na jaře. Starší rostliny pak přesazujte dle potřeby.

Sklizeň

Teprve za 3 až 4 roky, zpravidla od března do května, se na kávovníku objeví atraktivní bílé květy. Ty nakvétají až ve 3 periodách a milují rosení. Po jejich odkvětu je nutné na chvíli omezit zálivku i hnojení, aby si rostlina trochu oddychla. Plody dozrávají do roka a každé obsahuje dvě semena. K přípravě kávy (7 g) budete takových semen potřebovat asi 50, což znamená 25 plodů.

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login