Inspirace

Kamenná deska je neocenitelným pomocníkem. Kterou vybrat?

Od   | 

Kuchyňská pracovní deska musí něco vydržet a zároveň dobře vypadat. Z těchto důvodů se kámen řadí k těm nejlepším. Ovšem je důležité vybrat ten správný.

Kámen můžete protáhnout i na stěnu mezi skříňky. Zdroj: Granit Holec

Proč zrovna kamennou desku? Protože je hygienická, snese i ostří nože, neobrušuje se. Můžete na ní bez obav naklepávat maso, hníst těsto a krájet zeleninu. Kámen odolá vysokým teplotám, takže jej nezničíte kvůli horkému hrnci. Desky vypadají doopravdy luxusně. Vybírat můžete mezi různými druhy přírodních kamenů nebo zkusit ten technický. Obě varianty mají své specifické vlastnosti. Jaké mezi nimi existují rozdíly?

Dotyk přírody

Milovníci přírodních materiálů zvolí pravděpodobně také přírodní kámen. V tomto případě je potřeba upozornit na to, že ne každý se hodí do kuchyně. Mramor je krásný s dlouhou životností a lidé si jej často pořizují. Bohužel se ale vyznačuje velkou křehkostí a pórovitostí, která má pak za následek nasákavost. Stačí trocha šťávy z ovoce, zeleniny, vylitý černý čaj, káva nebo třeba víno a hned na něm zůstanou skvrny, které se jen těžko odstraňují. Na deskách zůstávají velice často viditelné různorodé fleky.

Žulová deska odolá rozpálené pánvi i hrnci s horkou vodou. Zdroj: Granit Holec

Mnohem lépe je na tom žula, která patří mezi nejodolnější materiály. Opět zde můžete bez obav krájet nožem, naklepávat maso apod. Odolává vysokým teplotám, kyselinám běžně se vyskytujících v potravinách (citronová šťáva, červené víno, ocet apod.) nebo běžným chemikáliím používaných v domácnosti. Desky ze žuly se snadno udržují. Stačí vám vlhký hadřík a saponát. Vydrží dlouhé roky stále stejně krásně.

Některé přírodní kameny je vhodné pravidelně impregnovat. Na desce se vytvoří paropropustná vrstva, díky které se do pórů nedostanou žádné tekutiny.

Zvolíte-li mramor, počítejte s jeho nasákavostí. Za určitých předpokladů ho lze do kuchyně instalovat. Zdroj: Pinterest

Umělý kámen nerozeznáte od přírodního

Pod technickým kamenem si rozhodně nepředstavujte nějakou naprosto umělou věc. Je z více než 90 % tvořen přírodními materiály spojenými kvalitní polyesterovou pryskyřicí. K tomu se přidají barevné pigmenty nebo zrcadlové a skleněné střepy, abyste se mohli těšit z odlesků. Má stejnou strukturu a barevně je stálý. Na kuchyňské desce nevidíte žádná napojení nebo viditelné estetické vady. Při poškození lze snadno opravit. Výběr je pestrý s širokou nabídkou barevného provedení. Uchovává si svůj přírodní vzhled a věřte, že na první pohled ani nepoznáte technický kámen od mramoru. Nepoškrábe se a i kdyby, jde přebrousit. 

Umělý kámen je možné spojovat beze spár. Zdroj: Technistone

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login