Doplňky do bytu

Kam umístit zrcadlo

Od   | 

O tom, že zrcadlo opticky zvětšuje prostor a také ho prosvětlujete, bezpochyby víte. Můžete s ním ale vykouzlit mnohem víc.

Stejný tvar a různé velikosti.  Uspořádáním do mozaiky získáme zajímavou dekoraci.

Stejný tvar a různé velikosti. Uspořádáním do mozaiky získáme zajímavou dekoraci.

Stačí najít správné místo a zrcadlo bude nejen ozdobou místnosti, ale zároveň dodá místnosti další rozměr. Například jeho umístěním proti oknu, kdy se v ploše bude odrážet okolní krajina a její půvaby (pokud tedy nebydlíme uprostřed šedivého města), se  tato přenese do našeho domova.  Velmi efektně působí i více zrcadel seskupených do mozaiky. V tomto případě používáme menší dekorativní typy, ideálně s různými tvary a barvami rámů, jejichž prvořadým úkolem je zdobit. Až posléze mohou plnit své poslání. Tento typ dekorace se hodí na velké stěny, nebo do úzkých dlouhých chodeb.

Firma Geberit nedávno představila koupelnová zrcadla, která se nezamlžují. 

Větší a největší

Zrcadlo může zastat funkci obrazu

Zrcadlo může zastat funkci obrazu

Chceme-li prostor opticky zvětšit, pak zrcadlo umisťujeme směrem do místnosti tak, aby se v něm interiér odrážel. Takto nabudeme dojmu, že je větší. Je nasnadě, že čím je větší plocha, tím je výsledek přirozenější. Častokrát se používá zrcadlo zabudované do stěny, které nám sklenář uřízne do požadovaného tvaru i rozměru. Toto řešení zároveň patří i k finančně příznivým ve srovnání s některými zrcadly s luxusním rámem. Nezapomeňte však velkou zrcadlovou plochu kombinovat s nereflexním materiálem. Napomůžete tak lepší orientaci v prostoru. Chceme-li větší zrcadlovou plochu, můžeme umístit několik zrcadlových panelů vedle sebe,vůbec nevadí, že spoj zůstane viditelný. Velmi často se používají zrcadla na dveřích skříní. Tehdy dbejte, aby umístění skříně nekolidovalo s běžným provozem. Například aby v ložnici nevyšlo zrcadlo přímo proti posteli, nebo díky jeho odrazu nebylo vidět z místnosti do místnosti. Tehdy ztrácíme pocit soukromí, který doma očekáváme. 

Abyste v zrcadle vypadali dobře, mělo by být osvětleno ze všech stran, nebo alespoň zleva a zprava.
Barva světla by měla být denní.

Z pohledu feng shui

O zrcadlech a feng shui toho bylo napsáno již dost a často se názory rozcházejí. Platí, že z pohledu tohoto čínského učení můžeme pomocí zrcadel pomáhat toku energie čchi plynout v prostoru. Platí, že si jím můžeme pomoci v případě, že z nějakého důvodů sedíme, nebo stojíme zády ke dveřím (například v kuchyni při vaření, odpočinku) a díky nasměrovanému zrcadlu na vchod můžeme kontrolovat, zda někdo nepřišel do místnosti. Složitější používání zrcadel doporučuji svěřit konzultantovi feng shui, který pomocí kombinace ostatních technik poradí, kam který zrcadlící se skvost pověsit.

Zrcadlo nemusíme pověsit, ale jen opřít o zeď

Zrcadlo nemusíme pověsit, ale jen ho opřít o zeď.

 

Fotogalerie:

Text: Lenka Zahradníková, Foto: Design Room Ideas, Pinteres, Swan, Modern living room

Komentáře

2 Comments

  1. Pingback: Jak zabydlet roh místnosti|Home In Cube

  2. Pingback: Pruhy v interiéru|Home In Cube

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *