Koupelny

Jak přeprat pračku

Od   | 

Neoplývá váš byt přebytečným prostorem, takže najít místo pro pračku se zdá být nelehký úkol? Řešení určitě existuje, stačí jen dobrý nápad. A těch my rozhodně máme dost a dost.

Málokoho by napadlo umístit pračku přímo do chodby, přitom tu může sloužit i pro odkládání věci. Zdroj: Candy

Zejména v malých bytech s miniaturními koupelnami je nutné pračku umístit jinam. Není tedy nic zvláštního na tom, když se stane součástí kuchyňské linky, stojí v předsíni nebo ve výklenku na chodbě. V krajním případě (a skutečně se to děje!) si ji majitelé umístí do ložnice. Tehdy ji ale pouštějí pomocí odloženého startu, pokud v ní právě nejsou. 

Využít můžete i místo vedle schodů, případně pod schody

Vyberte to pravé místo

Nové umístění pračky často řešíte během výstavby, rekonstrukce nebo při koupi nového spotřebiče, který má rozdílné parametry oproti tomu starému. Stejně jako u všeho ostatního i zde neexistuje univerzální řešení vhodné pro všechny. Nutné je vycházet z funkčnosti, praktičnosti a estetické stránky. Při plánování berte v úvahu i prostor pro ukládání špinavého prádla. Pračka nesmí překážet a měl by k ní být snadný přístup.

Musíte skloubit rozměr pračky, který odpovídá množství vypraného prádla s volným místem pro pračku. Zdroj: Amica

Rozměr pračky je úměrný množství vypraného prádla

Na pračku i sušičku potřebujete místo. Kolik ho bude, záleží hlavně na tom, jak velkou si ji koupíte nebo na prostoru, který máte připravený, protože ne vždy se dá zvětšit. Dříve se preferovali spíše menší kusy, ale dnes se trendy mění. Nejčastěji se pořizují pračky se standardními rozměry 85 x 60 x 60 cm s předním plněním. V malém panelákovém bytě může být taková velikost problém. Pak je určitým řešením podívat se po pračce s užší hloubkou od 33 cm do 45 cm. Někteří lidé preferují vyšší modely o rozměrech 85 x 40 x 60 cm s horním plněním.  Úzká pračka se bez problémů vejde do vestavěné skříně, výklenků, malých koupelen. Nízká se zase v pohodě vejde třeba pod pracovní desku v kuchyni nebo umyvadlový pult v koupelně. 

Jeden spotřebič se dá někam umístit poměrně jednoduše. Když ale prostoru není nazbyt a vy chcete mít pračku i sušičku, je to větší oříšek. Řešení máte hned dvě. Buď si pořídíte pračku a sušičku v jednom spotřebiči, nebo je postavíte na sebe. U většiny značek lze do sestav dokonce začlenit i praktickou vysouvací desku. Oba spotřebiče ovšem musí být stejně hluboké, aby na sobě seděli a nezapomeňte i na to, že standardní výška takového spotřebiče je 85 cm a tady bude hned dvakrát. 

Proč pračka v koupelně?

Nejčastější volbou v běžně velkých bytech je stále ještě pračka umístěná v koupelně. Tento prostor je do určité míry stranou a nová moderní pračka v ní nepůsobí nikterak rušivě. Za zavřenými dveřmi dnešní moderní stroje prakticky neuslyšíte. V koupelně je také počítáno se zvýšenou vlhkostí a vybavení je tomu přizpůsobeno. Mnoho lidí tu s oblibou suší prádlo, takže ho ani nemusí nikam přenášet, ale rovnou ho pověsí. Podstatnou nevýhodou bývají rozměry koupelen. Hlavně v bytech příliš velikostí neoplývají a pračka se do nich vejde jen stěží a zabere dost místa.

Současný design praček nenarušuje moderní vzhled koupelny. Zdroj: Candy

Kuchyně, ráj spotřebičů

Poměrně častým řešením je i pračka umístěná v kuchyni. Z designového pohledu se o velký problém nejedná, protože pračku lze snadno zakomponovat přímo do linky. Z venku ani nikdo nemusí poznat, že ji tam máte. Nevýhodou je však zvýšený hluk v kuchyni, která navíc častokrát bývá propojená s obývacím pokojem a rovněž řešení vestavby nemusí fungovat stoprocentně. Při zvýšených otáčkách se pračka třese a občas i cestuje, což se do zakomponované sestavy nijak nehodí. Častokrát pak pračka hlučí mnohem víc, než kdyby stála samostatně, v některých případech je nutné otevřít čelní dvířka, za kterými je chovaná, takže nedosáhneme výsledného efektu.

V kuchyni může pračka ukončovat celou sestavu. Vzhled tak nenarušuje. Zdroj: Candy

Máte i jiné možnosti?

Máte-li prostornou chodbu, může své místo najít pračka právě zde. Koneckonců se vám tam může vejít rovnou i sušička, a když zvolíte věžové uspořádání (postavení dvou spotřebičů na sebe), nezabere žádné místo navíc. Pokud není na chodbě rovnou s umístěním spotřebičů počítáno, bude nutné vyřešit přívod i odvod vody, tento problém ale s největší pravděpodobností vyvstane i na ostatních – nových místech.

A co pračka přímo v šatně?

Jaká je ideální varianta? Prádelna

Pokud to možnosti bytu nebo domu jen trochu dovolují, pořiďte si samostatnou místnost, kam postavíte pračku a popřípadě i sušičku. Zde spotřebiče nikoho neruší, nemusíte řešit žádný provozní nepořádek a vše máte pěkně při ruce.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login