Ložnice

Kam umístit postel, aby se nám dobře spalo?

Od   | 

Zdá se vám tato otázka banální? Rozhodně ne! Divili byste se, v kolika rodinách najdete tuto intimní zónu orientovanou na nevhodnou světovou stranu, případně lůžko otočené tak, že se v něm nepohodlně spí, a to i přes to, že je krásné a má kvalitní matraci. 

Přitom pravidla pro umístění postele jsou jednoduchá a neměnná. Stačí se jimi řídit, a pak se vám bude spát jako v bavlnce.

Je-li místnost orientovaná na sever, pak pomohou velká okna, kterými vchází dostatek denního světla. Zdroj: Home Style

Na jakou světovou stranu?

Obecně by manželská ložnice měla být situována na východ, protože ranní sluníčko bude příjemně probouzet. Směrem na západ, bude  v ložnici příjemně večer, ale v letních měsících, zvláště skřivani budou potřebovat hodně silné závěsy nebo žaluzie, aby jim nesvítilo do postele. Proto je vhodné na tuto světovou stranu situovat raději dětský pokoj. Jeho obyvatel se tu i ve večerních hodinách bude cítit pohodlně. On nebude potřebovat probouzet sluníčkem. Každý rodič dobře ví, že dítě, které spí déle jak do sedmi hodin, je zázrak. A další směry? Na sever bude v ložnici větší zima a slunce sem bude vcházet mnohem méně, než do ostatních pokojů. Tato místnost může působit dost ponuře, zvláště bude-li oknu stínit sousední budova nebo stromy. Na jih bude zase v ložnici velké teplo. 

Lůžko musí mít vždy pevnou oporu za zády. Kromě čela i stěnu. Zdroj: Natuzzi

A jak s tím vším naložit, když pro ložnici zbyl méně vhodný pokoj?

Tak jako s mnoha jinými věcmi i s tímto handicapem se můžeme docela jednoduše poprat. Tam, kde není dostatek světla, doplníme více svítidel a přidáme teplé barvy. Mezi ně patří oranžová, žlutá, hnědá nebo zelená barva. Chceme-li místnost opticky ochladit, pak se nabízí modrá, bílá a některé syté odstíny žluté nebo oranžové, které můžete kombinovat s módní šedou. Proti prudkému slunci se bráníme žaluziemi, slunolamy a vhod přijde i klimatizační jednotka. Teplo vneseme do místnosti i krbem, stačí lihové provedení a najednou získáte požadovaný pocit. 

Místnost rozjasní i čalounění postele, zvláště má-li vysoké čelo. Zdroj: Postele LS

A kam tedy umístit postel v ložnici?

Vždy tak, abychom měli pevnou oporu za zády a viděli na dveře a okno. Pokud tohoto nedocílíme, nebude se nám pohodlně spát, jednoduše proto, že se nebudeme cítit bezpečně. Není-li možné lůžko umístit čelem ke stěně, tedy tak, abychom měli pevnou oporu za zády, pak je nutné ji k posteli doplnit. Řada výrobců nabízí postele s vysokými čely, které zajistí nejen tuto funkci, ale zároveň je jejich součástí odkládací prostor, lampa a dokonce tu může být i šatní tyč na věšení ramínek (z druhé strany čela).

Součástí čela postele může být i další vybavení, například police, osvětlení, zásuvky ad. Zdroj: Home Style

Další momentem, kdy se nám může v posteli spát špatně, je, když je lůžko vystaveno energetickému průvanu, tedy energie teče přes něj a my nemůžeme spát. Toto se stává například v momentě, kdy je mezi dveřmi nebo dveřmi a oknem. Proto je vhodné umístit lůžko například do výklenku nebo tak, aby nepřekáželo při průchodu nebo dokonce ve vchodových dveřích.  Dobře ani není, přisuneme-li lůžko ke stěně, takže ten, kdo spí na této straně, nemůže pohodlně přistoupit k posteli a jít si lehnout.

Řešení je snadné

Ideální je tedy ložnice situovaná na východ, ve které je lůžko umístěné tak, aby spáč viděl na dveře i okno. I tak by ale postel neměla být v koridoru, kde se chodí a rozhodně by měla mít pevnou oporu za zády. Barvy by měly být tlumené, vyvolávající pocit pohodlí. K tomu napomáhají vzory a materiály. Právě do ložnice se hodí vysoké koberce, tapety a závěsy. Nezapomeňte, že světlem vytváříte atmosféru, a tak alespoň sem si dopřejte stmívač. Ostatní víte o tom, že už můžete stmívat žárovky pomocí aplikace?

K dobré pohodě přispívají i barvy. Do ložnice zvolte tlumené tóny, které budou příjemné. Zdroj: Inpro design

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login