Kuchyně

Kam umístit dřez aneb jeho správné zakomponování znatelně zlepší pohodlí při vaření

Od   | 

Přestože myčka se stala samozřejmou součástí kuchyně, dřez nevymizel. Jen se jeho užívání prolnulo s dalšími činnostmi, kterým je přizpůsoben. Než ale vyberete správný typ, musíte pro něj najít ideální místo. Které to je?

Při umístění dřezu musíme dbát na určitá fakta, jako je například velikost a tvar kuchyně. Máte rovnou kuchyni, nebo do tvaru písmena “L” či “U” a je k dispozici i ostrůvek?

I pro umístění dřezu platí určitá pravidla. Zdroj: Franke

Základní rozměry

Dřez by měl být v takové výšce, aby byl pohodlný zejména pro hospodyni. Ideální výška dřezu se určuje tak, že budoucí uživatel položí dlaně na dno dřezu a záda by měla zůstat ve vzpřímené poloze. Vychází to přibližně na 100 cm od podlahy, ale samozřejmě záleží na výšce uživatele. Výšku dodržujte přestože je součástí sestavy myčka nádobí. Během vaření využíváme dřez k omývání potravin a nádobí, a proto je důležité, aby se vám u něj pracovalo příjemně. To znamená, aby vás při delším stání u něj nebolela záda. Důležité je pamatovat i na dostatečnou vzdálenost od varného centra, které by mělo být ideálně 90 centimetrů. Pokud se rozhodneme dřez umístit naproti varné desce, pak je ideální ponechat prostor o šířce alespoň 120 cm. 

Důležité je dodržovat i základní rozměry. Zdroj: Kuchyně Sýkora

Dřez v jedné rovině

Pokud se pyšníme kuchyní v jedné rovině, máme vyhráno. Při takovém rozložení kuchyně se hospodyňka tolik nenaběhá a má po ruce naprosto všechno, co k přípravě pokrmů potřebuje. Navíc pokud nemusí přebíhat od ostrůvku k hlavní pracovní desce, nehrozí ji ani nechtěné zašpinění podlahy. U kuchyně v jedné rovině je ale důležité dbát na dostatečné místo mezi varnou deskou a mycím centrem, které by mělo sloužit jako pracovní prostor pro přípravu pokrmů. Dále pamatujte na to, že dřez situovaný v těsné blízkosti stěny (tedy na kraji sestavy), není úplně vhodným řešením. Pokud budete potřebovat umýt větší hrnec, nebo pánev nebude se dobře s objemnějším nádobím manipulovat. 

Kuchyně v jedné rovině se jeví jako nejlepší řešení pro umístění dřezu. Zdroj: Kuchyně Hanák

Umístění dřezu na ostrůvku

Někteří spatřují nejlepší řešení v umístění dřezu na kuchyňský ostrůvek. Toto řešení může vypadat na první pohled pěkně a stylově, ale nese s sebou určité nevýhody. Jakmile totiž budete přenášet špinavé nádobí sem a tam, zbytečně budete čelit zašpiněné podlaze, které akorát přidělá práci. Pokud ale toto řešení preferujete, pak zvolte dvoudřez, kde na jedné straně můžeme nádobí mýt a na druhé ho můžeme nechat odkapat. Předejdete tak nepořádnému vzhledu, protože nádobí v odkapávači bude vypadat lépe než na rozložené pracovní desce. 

Dřez na ostrůvku vypadá skvěle, zvažte ale i jeho mínusy. Zdroj: Team 7

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login